Ceviz Reçeli

3 Mayıs 2016
8 kez görüntülendi

Bu sene mutfağımı değişik lezzetlere açtım. Bu Nedenle ayrıca tadarak merakımı gideriyorum hem de öğrenmiş oluyorum. Bunlar daha önce yemediğim şeyler olduğu için gerçeğe ne kadar ulaşıyorum bütün olarak bilemiyorum lakin yeni bir şeyler öğrenmek ve burada bunlara yer tahsis etmek epeyce zevkli. de tatmayı fazla istediğim bir lezzetti. Gaziantep’de bulunabilecek bir yer var mı bilmiyorum, ben görmedim. Hatay’da fazla oluyor oraya da gitmek şans olmadı. Ben de ozaman ben yapayım ceviz reçelini diyordum ama çiğ ceviz bulamıyordum. Bu yıl bu dileğimi çocuklar duymuş olacaklar fakat halamların senet evinde bir aile toplantısında birkaç ufaklık evin üstteki katına çıkıp oraya ulaşan ceviz ağacı dallarından bir tedarik ceviz koparıp etrafa atmışlar. Ben de nerelere attıklarını öğrenip dikenli çalılara ve Erdem’in ağlamalarına rağmen özen ile topladım tüm cevizleri. Hepi topu 23 adet cevizdi lakin benim işimi fazlasıyla görecekti. Eve getirdikten sonra 2 gün beklediler, yukarıdan toprak üstüne atıldıkları için bir takım yerlerinde bere- bere vardı bekleyince o kısımlar kararmıştı. Canım azıcık sıkıldı fakat elime hiç geçmeyebilirdi düşüncesi ile 2 fire vererek, bazılarının yaralı yerlerini bıçakla temizleyerek 21 tane cevizimi soyup hazırladım.1 hafta boyu heyacanla sularını değiştirdim. Kireç kaymağı için hırdavatçılardan ve boyacılardan sönmemiş kireç aradım. Meğer sönmemiş kireç inşaatlarda kullanılan bildiğimiz toz halindeki kireçmiş (top halde olanları da var lakin toz olanını kullanıyoruz). Hani şu iri kağıt torbalarda olanlardan. Bir inşaattan az miktarda isteyebilirsiniz yani.Reçel yapma öncesi bütün işlemler bittiğinde reçele dönüştürme kısmında kafam fazla karıştı. Çünkü elimdeki bir kaç tarifte bu kısımda öbür bir kaç şey vardı. Kafam böylece karışmış olacak ancak hatalı yaptım ve önce duru suda haşlayıp yumuşatmam gereken cevizleri,telaş etmemin de etkisi ile, kutup şekerle birlikte kaynatmaya başladım. 1 saat dolmadan şeker reçel kıvamına gelmişti ama cevizler hala fazla sertti. Orada hatırladım cevizleri önceden haşlamam gerektiğini. Şekerden aldım duru suda haşlamaya başladım. Cevizlerim toplamda 3 saat (yarım saati düdüklüde) pişti ama bütün olması gerektiği dek yumuşak olmadılar. Ben olmadı bunlar diye üzülüğ tarifi koymamayı düşünürken daha evvelden yemiş bir arkadaşım tadınca bunların gayet güzel olduğunu sadece normalinden azıcık daha sert olduğunu söyledi. Ben de ozaman fotoğrafını çekip yayımlamaya karar verdim. için cevizlerin mayıs sonu-haziran başı yığılmış olması gerekiyor. Bir kürdan batırdığınızda içine giriyorsa yapılabilir demekmiş. Bu yıl bundan böyle geçti lakin gelecek yıl yerine getirmek isterseniz zamanını geçirmeyin. Benim cevizim 21 taneydi şekeri ona göre ayarladım. Kireç kaymağını da 100 gr. kireçten hazırladım kullandığımdan daha fazlası kaldı. Ben de plastik bir şişeye koyup kaldırdım. Onunla da patlıcan ya da çiğ incir reçeli yapmayı düşünüyorum.

Ceviz reçeli Malzemeler:

72 adet çiğ ceviz (mayıs sonu-haziran başı toplanmış)

1 kg. toz şekersu ve 4-5 karanfil

Kireç kaymağı için:

500 gr. sönmemiş kireç (inşaatlarda kullanılan toz halde olanlardan)10-12 lt. suHazırlanması:

Kireç kaymağının hazırlanması:

Sönmemiş kireci derin bir vahşi alıp(ben çelik tencere kullandım) üzerine yavaş yavaş suyu ekleyin. Bu sırada uyarı edin meydana çıkan dumanı solumayın.Tüm suyu ekledikten sonradan kaşıkla karıştırıp kireci suyun içinde eritin.Bir gece bekletip kirecin suyun dibine çökmesini bekleyin. Tencerenin dibinde kireç birikmiş üzeri ise durulmuş su olacak Suyu bulandırmadan dikkatlice diğer bir barbar aktarın. Kireci dökün. Aldığınız su kireç kaymağı.Plastik şişelerde muhafaza edebilirsiniz. Lakin üstüne anekdot düşmeyi unutmayın!(Yukarıdaki Resim kireç kaymağıdır)

Ön hazırlık:

Cevizlerin yeşil kabuğunun en üst tabakasını ince bir şekilde soyun. İki başına bıçak ile indirilmiş atın ve üzerini geçecek dek su doldurup beklemeye alın. (Cevizin bekleyeceği barbar boyası çıkacağından ona göre seçin)7 gün baştan başa sabah akşam suyunu değiştirin. Bu sürede cevizin acısı gidecek. 7 gün sonunda cevizi ya da suyu dilinize değirerek acısı gitmiş mi diye denetleme edebilirsiniz Acısı gitmiş cevizleri bu sefer kireç kaymağında bekletin. 5-6 saat beklemesi tatmin edici olacaktır.Kireç kaymağından aldıktan daha sonra bol su ile 3-4 kere elinizle ovarak, adamakıllı kireci gidene değin yıkayın(Yukarıdaki fotoğraf 7 gün suda bekletilerek acılığı gitmiş cevizlerdir)Ocakta su kaynatın, yanınıza da bir kaba soğuk su alın, içine bir tedarik limon sıkın ya da limon tuzu atın.Cevizleri kaynar suya atıp 5 dk kaynattıktan sonradan kevgir ile alıp soğuk su doymuş kaba aktarın.(Bu işlemi arka arkaya 4-5 sefer suları her seferinde değiştirerek tekrarlayın)Reçel yapımı:Cevizin ön hazırlığı tamamlandı. Bu aşamadan sonra reçel haline gelmesi var.Ocakta baştan su kaynatın ve cevizleri bu suya atıp cevizler yumuşayana dek haşlayın (Devletşah tarifinde bu süre 45 dk.)Açlık ederseniz cevizlerini kesik yerlerine badem,fıstık gibi şeyler yerleştirin.Şekeri öbür bir tencereye alın ve üzerini örtecek değin su ek edip ocağa koyun. 10-15 dk. kaynadıktan daha sonra cevizleri ve 4-5 karanfil ekleyin (çubuk tarçın da koyabilirsiniz). Reçel kıvamına gelince (kaşığa suyundan alıp her tarafta akıttığınızda son damla sünüyorsa olmuştur) yarım limon suyu sıkıp altını kapatın.

Ceviz Reçeli Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık