Yaz Ayı için Gebelere Öneriler

Yaz Ayı için Gebelere Öneriler

Yaz Ayı için Gebelere Öneriler

Hamilelere sıcak ve bunaltıcı havalarda yani yaz aylarında gebelere bir kaç önerimiz olacak ;

Gebeliğin ilk zamanlarında bitkinlik, yorgunluk, iştahsız olma hissi, kokuya aşırı hassaslık, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerin olacağını belirten Prof. Dr., Gebeliğin en rahat ve güzel dönemi ikinci 3 aylık dönem olduğunu söyledi. Bu zamanda şikayetler çok daha hafif ve rahat devam eder. Son üç aylık zamanda ise bebeğin gelişmesi, kilo alması ile beraber hareketlilik azalır, nefes darlığı, uyku sorunu, kalp çarpıntısı gibi şikayetler artar diye söyledi.

Yaz ayı boyunca bütün gebelerin bol bol sıvı tüketmelerini önerdi. Prof. Dr. Günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini söyledi. Sıcaklık artışı ile vücuttan ter yoluyla sıvı kaybı daha çok olur ve bu durumda genel metabolizma da olumsuz etkileneceğinden Az su içmek ayrıca idrar yolu enfeksiyonu, kabızlık v.b. ek sorunlara da neden olabilir diye konuştu.

Hamilelerin doğrudan güneş ışığı alan yerlerden ve aşırı sıcak ortamlardan kesinlikle uzak durması gerektiğini belirten Dr., hamilelik esnasında oluşan hormonel değişimler ile derimizin güneş ışınlarına aşırı duyarlı olduğunu söyledi. Dr., Güneş bünyemizin D vitamini sentezlemesine yardım ettiği gibi psikolojik olarak da iyi hissetmemizi sağlar ama saat 11 ile 15 arasında doğrudan güneş ışınına maruz kalmak da cilt dokusuna zarar verebilir  şeklinde konuştu.

Yazın dışarı çıktığımız zaman mutlaka minimum 40 faktör güneş koruyucu sürmemizi öneren Prof. Dr. Uzun süre olmamak koşulu ile deniz ya da havuz kenarında kalacaksanız muhakkak bir şemsiye altında kalmamız gerektiğini söyledi.

Yazın bilhassa akşamları geç saatlerde ve aşırı yağlı ve  baharatlı yiyecekler tüketilmemesini öneren Prof. Dr., salata ve sebze yemekleri gibi hazmedilmesi kolay yiyeceklerin yenmesi gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)