Yaşlılıkta tüketilmesi gereken besinler

Yaşlılıkta tüketilmesi gereken besinler

Yaşlılıkta tüketilmesi gereken besinler

CİHAN’da yer alan habere kadar Pekcan, yaşlı bireylerin her gün, ‘süt ve süt ürünleri’, ‘kırmızı et, tavuk, balık, yumurta’, ‘kuru baklagiller, yağlı tohumlar, taze sebze ve meyveler’ ve ‘ekmek–tahıllar’ gruplarındaki ürünleri tüketmelerini önerdi.

Uzmanlar, yaşlılarda enerji ihtiyacının, fiziksel aktivitenin azalmasına yan olarak erişkin döneme tarafından daha düşük olduğunu vurgularken, beslenmenin bu dönemdeki birçok hastalığın önlenmesi açısından fazla önemli olduğunu kaydediyor. Yaşlılarda şişmanlık veya zayıflık, adale dokusu kaybı, beslenmeye tabi kronik hastalıklar, osteoporoz ve kemiklerde kırıklar, vitamin ve mineral yetersizlikleri sık görülen beslenme ve sıhhat sorunları olduğunu gösteren Hacettepe Üniversitesi Sağlık Durumu Bilimleri Fakültesi Besin ve Diyetetik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hale Gülden Pekcan, şu bilgileri verdi: “Ihtiyarlık döneminde tatmin edici ve dengelenmiş beslenmenin sağlanması, gereksinme duyulan beslenme ögelerinin vücuda alınması, beslenmeye bağlı kronik hastalıkların oluşumunun önlenmesi, sağlığın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi ile yaşam kalitesinin arttırılması için önem taşımaktadır. Yaşlanma ile görülen bedensel, hastalık durumu, psikolojik ve sosyal değişiklikler, oluşan lezzet ve koku almadaki azalma, diş kayıpları, iştahsızlık, besinlerin sindirimi ve gıda ögelerinin emilimin azalması gibi birçok etmen beslenmeyi negatif etkileyebilmektedir.”

Pekcan, ihtiyar dönem beslenmesi hakkında şu bilgileri verdi: “Yaşlılarda günlük enerjinin yüzde 12-15 ’inin proteinden gelmesi, kilogram karoser ağırlığı başına 0.8-1.0 gram protein alınması ve proteinin de iyi nitelikli kaynaklardan (tavuk, kırmızı et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri) sağlanması gerekmektedir. Diyetle yağ alımı enerjinin yüzde 25-30 ’u, karbonhidrat alımı enerjinin yüzde 55-60 ’ı değin olmalıdır. Yaşlı bireylerin dört beslenme grubundan her gün yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmesi büyük ağırlık taşımaktadır. Dört beslenme grubunu; tavuk, kırmızı et, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, taze sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar (tam tahıl, bulgur, pirinç, makarna vb.) oluşturmaktadır.”

Pekcan, yaşlılarda büyüyen protein ihtiyacının karşılanmasında tavuk etinin yük taşıdığını sinyâl ederek, “Özellikle derisi ayrılarak tüketildiğinde batmış yağ içeriğinin kırmızı ete tarafından düşük olması ve kronik hastalıkları olan bireylerde sağlıklı bir seçimdir. Tavuk eti bir takım vitaminler ve mineraller (demir, çinko, fosfor, magnezyum, B1, B6, B12, niasin) açısından iyi kaynaktır. Yaşlılarda B12 vitamini bilişsel işlevler (unutkanlığın önlenmesi), aneminin önlenmesi yönünden oldukça önemlidir. Demir ve çinko için iyi kaynak olması ile bu minerallerin yetersizliğinin önlenmesine yardım olur. Sindirim basit, protein kaynağı tavuk etinin haftada en az 2 -3 kere tüketilmesi yaşlılarda sağlıklı beslenme için iyi bir seçenektir.” hatırlatmasında bulundu. Yaşlılıkta tüketilmesi gereken besinler www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)