Vücudunuz alarm verebilir!

22 Nisan 2016
6 kez görüntülendi

Yeni Asır’da yer alan habere göre internet kullanıcılarının daha dinç hayat için yapmayı planladıkları ilk şey sağlıklı beslenme. sosyal ağ kanalları üzerinden yapılan anket sonuçlarına tarafından, yüzde 39’u “Bağışıklık sistemini güçlendirici yiyecekler yerim” cevabını veriyor. Ankete verilen cevaplar sonucu yüzde 25 spor yaparım, yüzde 13 kalın giyinirim, yüzde 11 kapalı ve kalabalık alanlardan uzakta dururum, yüzde 3 ise detoks diyeti yaparım diyor. Dürüst beslenmenin, dinç ve devingen bir bedene sahip olmanın önemli bir adımı olduğunu bildiren beslenme uzmanları dengeli beslenmenin önemine uyarı çekiyor.

Daha eksik kırmızı et, daha artı balık

Sıklıkla kırmızı et tüketmenin, kanser riskini arttırdığını, kolesterol ve trigliseriti yükselttiği belirtilirken omega- 3 açısından fazla varlıklı bir protein kaynağı olan balık tüketiminin önemi vurgulanıyor. Balığın da etin de fırında ya da ızgarada pişirilmesi tartı taşıyor.

Besin çeşitliliğine itina gösterin

Karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerin dengelenmiş bir şekilde her gün tüketilmeli karbonhidrat kaynağı olarak bütün buğday ekmek, bulgur, yulaf tarzı bütün tahıl ağırlıklı besinlerin, yağ grubundan sıvı yağları, ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumların, protein kaynağı olarak ise yarım yağlı süt, yoğurt, yumurta, balık, tavuk veya yağsız etler seçim edilmeli. Bunlar haricen günde 5-6 porsiyon meyve, sebze tüketilmeli.

Detoks vücudunuzu toksinlerden arındırır

Hava kirliliği, sigara dumanı, radyasyon, yağlı besinler tüketmek gibi durumlar vücuttaki özgür radikallerin artmasına neden olur. Bu koşul bağışıklığın düşmesine, yorgunluğa, kilo alımına ve bir takım hastalıklara da niçin olabilir. Detoks diyetlerinin amacı ise vücudu bu özgür radikallerin etkisinden kurtarmak ve toksinlerden temizlemektir.

Düzenli spor yapmalı

Spor yaparken de bilinçli almak zorunlu. Saatlerce spor salonunda kalıp, vücudu çok artı yorulmak yerine, daha hafif ve ahenkli çalışma yerine getirmek hayat kalitesi için daha yardımcı. Ayrıca fazla yoğun çalışma gerçekleştirmek, bırakıldığında bahşedilen kiloların yeniden geri dönmesine niçin olabiliyor. Bu yüzden haftada 150 – 200 dakika arası spor yapmak sağlıklı bir beden için yeterli kabul ediliyor. Özellikle bahar aylarında dışarıya yürüyüş gerçekleştirmek metabolizmanızın daha iyi hızlanmasını sağlayacaktır. Vücudunuz alarm verebilir! www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık