Vertigonun En Kayda Değer Sebebi Kristal Kayması

8 Mayıs 2016
7 kez görüntülendi

Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Profesör Doktor Mehmet Yavuz Sütbeyaz, vertigonun tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.

Vertigonun sebebinin iç kulak kaynaklı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sütbeyaz, “Periferik , Benign Paroxismal Pozisyonel (BPPV) halk müziği aralarında iç kulak kanallarında kristal kayması olarak bilinir. Vertigonun (baş dönmesi) en sık görülen sebebidir, Her insanın yaşamı her tarafında minimum bir sefer de olsa BPPV ihtimali yüzde 10’dur. Başın ya da vücudun bir hareketi ile (perde asarken, arabada geri manevra yaparken, bir tarafa yatarken vb) ortaya çıkan baş dönmesi ataklarıdır. olmadığı dönemde, yürüme esnasında hafif dengesizlik olabilir. İç kulaktaki yarım daire kanalları içerisine denge organı üstünde bulunan kristal taneciklerinin düşüp baş hareketleri ile kanallarda dolaşıp ani uyarılara yol açması sonucunda husule gelen baş dönmesidir. Videonistagmograf (VNG) testi ile kristal taneciklerinin yeri saptanıp, yerine göre öbür manevra tedavisi ile düzeltilir” dedi.

Vestibiiler norinitin başlıca ÜSYE ’lerini (üstteki solunum yolu enfeksiyonu) peşine düşüp takip eden günlerde ortaya meydana çıkan baş dönmesi, bulantı-kusma krizi olduğunu açıklayan Profesör Doktor Mehmet Yavuz Sütbeyaz, “Bazen günlerce sürebilir. Kendiliğinden yavaşça düzelir (gribal hastalıklar gibi). Bulantı-kusma önleyici (antiemetik) ilaçlarla destek olunabilir. Özellikle ilk günlerde yatak istirahati şarttır.

Meniere Hastalığı: İşitme kaybı, kulakta çınlama ve dolgunluk duygusal, 24 saate değin sürebilen baş dönmesi ataklarının eşlik ettiği iç kulaktaki sıvıların basıncının yüksek olması durumudur. Gerginlik ve tuz tüketimi suçlanmaktadır. Sigara nikotininine karşı bir aşırı bünyesel reaksiyonun sebep olduğu iddiası da fazla güçlüdür. Kronik orta kulak iltihaplarının iç kulağa yayılması (labirentit) sonucunda meydana gelen vertigo ve Migrenöz vertigo (vestibüler migren); Migren toplumda baş ağrısının bir türü olarak bilinir. Çok pozitif bilinmez kısmı ise migren başağrısının vasküler (damarsal) baş ağrısı olduğudur. Kafatasındaki varlıklı damar ağının ani olarak genişleyip veya daralmasıyla tetiklenen ağrıdır migren. Vestibüler migren ise iç kulaktaki denge sisteminin ve/veya uyarıları beyne götüren vestibüler sinirin (denge siniri), beslendiği damarlardaki ani kasılmalara yan kan dolaşımının bozulmasıyla meydana gelen baş dönmesidir. Tedavisi migren tedavisine aynı. İç kulakta veya iç kulak sinirindeki tümöral hastalıklar” dedi.

 

Vertigonun En Manâlı Sebebi Kristal Kayması www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Vertigonun En Kayda Değer Sebebi Kristal Kayması Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık