1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Varikosel Nedir, Tedavisi ve Detaylı Bilgi

Varikosel Nedir, Tedavisi ve Detaylı Bilgi

Varikosel nedir?

Daha önce bu kelimeyi duymamış dahi olanların ya da bu teşhis konduktan sonra ilk defa duymuş olup araştırmakta olanların var olduğunu düşünerek “Varikosel nedir?” sorusuna cevap vererek başlayacağız.

Varikosel, sktorum torbalarında veya sperm üreten yumurtalıkların çevresinde varisli damarların oluşmasına yani damarların genişlemesi olarak tabir edilmektedir. Genişleyen bu damarlar esnekliğini de kaybetmektedir. Varikosel bu torbalarda neden olabilecek ısı artışıyla spermlerin kalitesini bozmaktadır. Varikosel hastalığı çoğunlukla ağrı veya bir rahatsızlıkla kendisini belli etmese de yol açacağı en büyük hasar kısırlıktır.
Tedavi edilmesinin gereği de spermleri verimsizleştirip kısırlığa yol açmasıdır. Varikoselin görülme sıklığı erkeklerde kısırlık şikayeti olanlardan % 30’luk gibi yüksek bir dilimi kapsamaktadır. Varikosel çoğunlukla sol tarafta görünmekle beraber, çift taraflı yada seyreklikle sağ tarafta görüldüğü de yaşanmış vakalardandır.

Varikosellerin sol tarafta daha yoğun olarak görünmesinin soldaki toplar damarın boşalma yerinin ana damarla yapacağı açıdan kaynaklı kanın tam boşalmaması, sol taraftaki toplar damarın uzunluğunun daha fazla olması, solda bulunan toplar damardan kan pompalayacak kapakçığın yeterli olmaması ve solda bulunan damarların basınç fazlalığından kaynaklı nedenleri vardır.

Erkekte kısırlığa sebep olmasına ise, damarların genişmelesiyle testisin kullanılan venöz kanı taşıyamamasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda akımın durması veya geri gelmesine neden olması spermin sayısının etkilenmesine neden olduğundan kısırlık kaçınılmaz hale geliyor.

Varikosel hastalığının belirtileri nelerdir?

Varikosel çeşitli belirtiler göstererek kendisini hissettirebilir. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak; uzun süre oturmadığınız zaman kasıklardan başlayan ağrıları, testiste hissedebileceğiniz çekilmeleri söyleyebiliriz. Damarların ele gelebilecek kadar hissedilmesinin huzursuzluk verdiği durumlarda muayene edilirse varikosel olup olmadığı anlaşılabilir. Böyle bir hastalıktan haberdar değilseniz, yukarıda bahsettiğimiz durumlardan birisini yaşıyorsanız bir Üroloji doktoruna görünebilirsiniz. Yapacağı Doppler Ultrasonografi sonuçlarına göre cerrahi bir müdahaleye gerek olup olmadığına karar verebilecektir.

Varikosel tedavisi mümkün bir hastalık mıdır?

Varikosel ile ilgili genellikle belirti vermediğine ya da şikayette bulunacak bir rahatsızlığa neden olmadığını söyledik. İşte bu belirti vermeyen hastalıkta hasarlar da kısırlığa neden olmayacak derecede ise veya testislerde herhangi bir görünüş açısından bozukluğa yol açmıyor ise herhangi bir tedavi de uygulanmaz. Ancak ağrılı olan ya da söylediğimiz hasarları bırakabilecek olan varikosel için ise cerrahi girişim olarak çeşitli yöntemler ile spermatik venlerin bağlanması gereklidir. Cerrahi girişimlerde genellikle damarların belirgin olarak görülmesi için mikroskop kullanılmaktadır. Mikroskop kullanımının aynı zamanda varikosel hastalığının cerrahi müdahaleden sonra yeniden görülme riskini de oldukça azalttığını söyleyebiliriz.
Böyle bir cerrahi operayondan sonra sonucun olumlu olup olmadığının anlaşılması için 3 ay(90 gün) kadar bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu günün sonunda Üroloji uzmanları tarafından yapılacak birtakım tetkik ve testlerin sonucunda ameliyattan başarılı sonuç alınıp alınmadığının değerlendirilmesi yapılabilmektedir. Başarı oranları ise % 55 ile % 75 arasında değişkenlik göstermektedir.

Varikosel için nelere dikkat edilmelidir?

Çok uzun süre oturmadığınız zaman varikoselin tetiklendiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle sık sık oturmaya çalışmalısınız. Oturduğunuz veya uzandığınız da ise bacaklarınızı yükseğe kaldırıp öylece belli bir süre beklemeniz faydanıza olacaktır. Ağırlığı fazla olan bir eşyayı kaldırdığınız zaman varikosele neden olabilirsiniz. Ayrıca testis ve torbalarında hareketin engellenmesine neden olacak iç ve dış giyimlerinizin seçimlerini yaparken özenli olmalısınız. Önemsizmiş gibi dursa da varikoselin görülmemesi açısından oldukça zorunlu olan bu önlemleri aldığınız zaman hayat kalitenizi daha yükseklerde tutabileceksiniz. Ameliyattan sonra belli bir süre cinsellikten uzak durmalısınız. Kasık bölgenize alacağınız darbelerden ve zorlayıcı egzersizlerden kaçınmalısınız. Ameliyat öncesinde ve sonrasında iyileşmeyi hızlandırdığı iddia edilebilecen olan bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamamanızı tavsiye ederiz.
Hiçbir sonuç vermeyen bu tedavilerin sağlığınızı başka bir yönden bozabileceği riskini unutmamalısınız.

Varikosel Ameliyatı İzle

Yorum Yap

Yorum Yap