Uyuşuk hayat fıtık nedeni

Uyuşuk hayat fıtık nedeni

Uyuşuk hayat fıtık nedeni

Dingin hayat fıtık nedeni | Türkiye’nin Sağlık Haber Portalı – Psikoloji, Depresyon, Ruh Sağlığı, Diyet, Panik Saldırı, Alzheimer, Parkinson, Hiperaktivite

Oturarak alıştırma, tembel hayat, bel ve sırt kaslarının zayıflığı, bel fıtığına sebep olan etkenler arasında yer alıyor. Bu etkenler varsa, öksürük ya da hapşırık bile fıtık oluşmasına yol açabiliyor.

Bulunduğu yere tarafından çeşitli şikayetlere sebep olan bel fıtıklarında ameliyat zamanı geldiğinde, sağladığı avantajlar nedeniyle mikrocerrahi yöntemi tercih ediliyor.

Fakat uzmanlar, mikrocerrahi yönteminin bir veya iki fıtık olduğu süre uygulanabildiğini belirterek, hastaların şikayetler başlar başlamaz bir hekime başvurması gerektiğini vurguluyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanları Prof. Dr. Sabahattin Hacıyakupoğlu, bel fıtığının sıklıkla omuriliğin bel bölgesindeki dördüncü ve beşinci omurlar arasında görüldüğünü söyledi.

Hacıyakupoğlu, “Fıtık, omurilik içinde yer alan nükleus pulpozus adlı kıkırdak parçasının, posterior longitidunal ligament ’i (omurgaların, omurilik kanalına bakan yüzünü saran senet dokusu) yırtarak dışarı çıkmasıyla oluşuyor. 33 omurun 23 tanesinde nükleus pulpozus olduğu için 23′ünde fıtık riski bulunuyor. Oysa bu sorun, omurganın en hareketli bölümlerinde yaşanıyor.” dedi.

Fıtığa yol açan en kayda değer etkenin öne içten eğilerek tartı kaldırmak olduğunu anlatan Prof. Dr. Hacıyakupoğlu, “Kaldıraç prensibinin tersine kadar hareket ettiğimiz için kişi öne doğru eğilip beş kilo kaldırırsa, beline 100 kiloluk tartı biniyor” diye konuştu.

KARIN KASLARI ZAYIF OLAN RISK TAŞIYOR
Beyin ve Asap Cerrahisi Uzmanı Dr. Arif Süha Kınalı da bu nedenlere zorunlu, ani ve kontrolsüz hareketler, oturuş bozuklukları, travmalar, bazı enfeksiyonlar gibi etmenleri ekleyerek, şöyle devam etti: “En büyük etmen, karın ve sırt bölgesindeki adalelerin zayıflığı oluyor. O bölgede bir zayıflık varsa ve fıtık oluşumu da başlamışsa öksürük, hapşırık gibi basit bir niçin bile zarın yırtılmasına ve fıtığın dışarı çıkmasına yol açıyor. böylece, karın ve sırt adalelerinin güçlendirilmesi tartma taşıyor.”

Kınalı, “Bel fıtığı, omurgada bulunduğu yere göre kimi belirtilerle kendini gösteriyor. Ayak ağrısı, ayakta kuvvetsizlik, his kaybı, küçük ve büyük tuvaletini tutamama, bu belirtilerden bazıları. Tanı sürecinde bu belirtiler ve klinik tetkik, hekime fıtığın hangi bölgede olduğuna dair ipuçları veriyor.” biçiminde konuştu.
Dr. Kınalı, hastada bel fıtığına eşlik eden diğer patolojik bulguların olup olmadığını bakmak için radyolojik tetkiklerden faydalanıldığını anlattı.

Kınalı şu açıklamalarda bulundu: “Kanal darlığı, omurgadaki dejeneratif bozukluklar gibi durumlar, görüntüleme yöntemleriyle tespit ediliyor. Tanının ardındaki tedavi süreci planlanıyor. Hastada ileri derecede nörolojik bulgular yahut ilaç ve istirahatten oluşan medikal tedaviye başlanıyor.” dedi.

Arif Süha Kınalı şunları söyledi: “Ancak idrarını tutamama ve ileri zor kaybı gibi bir koşul varsa, o vakit kişinin derhal ameliyata alınması gerekiyor. Çünkü o sinirler baskıya uzun vakit maruz kalmamalı. Sinirin ezilmesi halinde birey ömür boyu idrarını tutamaz hale gelebiliyor. Fıtığın yırtık dışına çıkmadığı durumlarda ‘kapalı ’ olarak tanımlanan kimi yöntemler de kullanılıyor. Nükleoplastide, radyofrekans dalgaları kullanılarak fıtık yakılıyor, beslenmesi bozuluyor ve buharlaşıyor. Nükleotom yönteminde ise iğne ile girilerek fıtığa yol açan madde dışarı çıkartılıyor. Bu yöntemler fıtığın yırtık dışına çıkmadığı durumlarda kullanılıyor. Eğer ilerlemiş, çeper dışına çıkmış bir fıtık varsa, o zaman endoskopik yöntemler kullanılıyor.”

CHA

Atıl hayat fıtık nedeni www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)