1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir?

Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir?

Önce uçuk nedir ne değildir onu bilmenizde fayda var. Uçuk içi sıvı ile dolu ufak bir balondur. Ufak dediğimize aldanmayın adeta vücudunuzun bir parçası gibi belirgin olmaktadır. Dudağınızın bir kenarında “ ben buradayım! “ diye bağırıyor. Acı verici bir durum olan uçuk genellikle görünüş tarafı daha ağır bastığı için hep görünüşünün kötülüğünden bahsederiz. Uçuk sivilce sınıfında değil enfeksiyon türleri arasındadır. Virüsler sebebiyle oluşan uçuklarda bazen iz kalabilme durumu oluyor. Görünüşü kadar kötü olan bu enfeksiyon yemek yemeyi ve konuşmayı büyük oranda etkiler ve engeller. Ağız çevresinde görülen bu enfeksiyona elle temas etmek, iyileşmesini geciktirecektir. Bu konuda hassas davranmalı, dikkat etmelisiniz. Uçuk çıkan noktada tekrar çıkması yüksek bir ihtimaldir. Uçuğun çıkmasında temel sebep, çocukken uçuk virüsünü kapmış olmanızdır. En dirençsiz ve dikkatsiz olduğumuz çocukluk döneminde çevre faktörlerininde etkileriyle kazanılan bu virüs hiç beklenmedik bir anda kendini belli edebilir.

Uçuk Nasıl Bulaşır?

Uçuk tükürükle ve yakın temasla bulaşır. Örneğin aynı bardaktan, aynı şişeden su içmek uçuğun bulaşmasını sağlamaktadır. Bu virüs çabuk bulaşabilen bir virüs olduğu için yaygın bir rahatsızlıktır. Rahatsızlık diyorum çünkü belli bir zaman sonra ciddi anlamda huzursuzluk yaratabilmektedir. Yoğun iş, okul ve hayat temposu zaman zaman stresli anlar yaşamanıza sebep olabiliyor. Çocukluktan beri vücudunuzda gizlenen bu virüs tamda stresin arkasından kendini belli eder. Aslında bu virüsün saldırıya geçmesinde ana etken strestir.

Uçuğun Tedavisi, Kaç Gün Sürer, Nasıl İyileşir?

Hepimiz soruyoruz bu uçuk nasıl geçer? diye. Aslında uçuk için bir tedavi yok diyebiliriz. Çok sık çıktığı taktirde kremlerle destek sağlanır. Bu destekte uçuk çıkan bölgenin temiz kalabilmesi için yapılır, direk olarak uçuğa bir etkisi bulunmamaktadır. Uçuk sürecinde uçuğa dokunmamak, sık sık el ve yüz temizliği yapmak önemli faktörlerdir. Bu zamana kadar hiç uçuk çıkmadıysa bu hiçbir zaman çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Uçuk bulaşıcı olduğu için hiç beklemediğiniz anda virüsü edinebilir ve bir sabah kalktığınızda aynada sizi bir sürpriz karşılayabilir.

Uçuk tedavisi yok dedik ama halk arasında babaanne usulü diye adlandırılan yöntemler var. Bunlardan bazıları şöyle;

  • Uçuk ilk çıkmaya başladığı zamanlarda bir pamuğu süte batırdıktan sonra uçuk bölgesine süt masajı uygulanabilir.
  • Siyah poşet çay ile şişen ve ağrıyan uçuk bölgesine tampon yapılabilir. Bu tampon sayesinde ağrınız dinecek ve şişlik inecektir.

Bu yöntemler kesin tedavi yöntemi değil sadece deneyimlenmiş yöntemlerdir. Uçuk nasıl geçer? sorusuna kesin cevap değildiri. Kesin cevap olmaması sizleri telaşa sokmasın. Uçuk çıkan yere elle temas etmeyin, tozdanda muhakkak uzak durun. Mümkünse uçuğun ilk evresinde ev içerisinde, dışarıda hijyen maskesi takmaya çalışın. Uçuk toza, pisliğe ve mikroba maruz kaldığı sürece kalıcı izler bırakacağı gibi geçmesinde de gecikmeler yaşanacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 12 ay önce

    Teşekkür ederim. faydalı bir yazı olmuş fakat biraz daha bilgilendirici olabilirdi.