Anasayfa / Sağlık / Topuk Dikenine Şok Dalga Tedavisi

Topuk Dikenine Şok Dalga Tedavisi

Ayak tabanındaki kasların zorlanması sonucunda yırtılan kasların yerini zamanla kemiksi doku almasıyla ayağın hareket etmesi sırasında da  kendini ağrı şeklinde gösteren bir hastalıktır.

Genellikle 40 -45 yaşları üzerinde görülür. Gerçekten ayak ağrılarının çoğunun  nedeni topuk dikenidir. Ağrı ayak tabanında daha çok da topuğun iç kısmında hissedilir. Sabah uyanıp yere ilk bastığınız anda ağrıyı hissedersiniz. Gün içinde ayakta kaldıkça, yoruldukça ağrının şiddeti artar.

Hastalığın en önemli sebebi  olarak ayak bakımına gerekli önemi vermemeyi, ayak sağlığına gereken hassasiyeti göstermemeyi söyleyebiliriz. Ayaklarımız yorulduğunda dinlendirmemek, ayakta uzun saatler çalışmak, ayağımıza uygun ortopedik ayakkabılar kullanmamak  hastalığın sebepleri arasında olabileceği gibi, ayaktaki düz tabanlık, ayak tabanı yüksekliği, herhangi bir sebeple meydana gelen yürüme bozukluğu ve romatizma hastalıkları topuk dikenine sebep olabilir. Ayrıca fazla kilolar da ayaklara ve topuklara daha çok ağırlık yüklediğinden dolayı  bu rahatsızlığı artıran sebepler arasındadır.

Hastalıktan korunma adına öncelikle fazla kilolardan kurtulmak, aldığımız ayakkabılarda daha dikkatli ve seçici olmak örneğin topuk kısmının darbeleri emen ve yumuşak tabanlı olmasına özellikle dikkat etmek gereklidir. Bir kaç tane topuk yastığı alıp hem evde hem de dışarda kullandığımız ayakkabıların ve terliklerin içine topuk yastığı koyabiliriz.

Ayak kaslarını kuvvetlendirmek ve günlük çalışması sırasında zorlanmamasını sağlamak adına günlük egzersizler yapmalıyız. Akşam eve geldiğimizde tuzlu su ya da sıcak soğuk su masajları ile ya da lavanta yağı, zambak yağı, zeytinyağı ile ayaklarımıza masaj yapmalı ve dinlendirmeliyiz. Yağlar hem ayaklarımızdaki ağrıyı alacak hem de tedavi edici mahiyette olacaktır. Ayaklarımızın altına yastıklar koyup bir müddet ayaklarımızı yukarıya doğru tutmalıyız.

Eğer ağrılarınız çoksa ağrı kesicilerle ağrınızı hafifletmeye çalışabilirsiniz. Ama öncelikle, muhakkak doktora başvurmak gerekir. Çünkü teşhis konulmalı ve tedavi yöntemi araştırılmalıdır. Doktorlar ağrısı çok ve artık dayanamıyorum diyen ve uygulama sırasındaki zorluklara katlanabilen hastalara kortizon tedavisi uygulayabiliyorlar.

Fakat tedavide en etkili ve en ağrısız ve tekrarlama riski en düşük olan yöntem, şok dalga tedavisi yöntemidir. Aynı börek taşlarının kırılmasında kullanıldığı  gibi bu tedavide  de basınç dalgaları kullanılmaktadır. Cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan, genel ya da lokal anesteziye ihtiyaç duyulmadan hastaya 20 dakika boyunca basınç dalgaları verilir. Her seansın arası bir hafta olmalıdır, 4-5 haftada da hasta tedavi olacaktır. İyileşme kalıcıdır, tekrar ihtimali çok azdır. Fakat kan hastalığı olanlarda, kanser hastalarında, hamilelerde bu yöntem kullanılmamaktadır. Ayrıca kalp pili kullananlarında bu yöntemi denemeleri gerçekten tehlikelidir.

Topuk Dikeni Şok Dalga Tedavisi Video İzle

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu Doğal Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır Video İzle

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir yorum

  1. En az doktora 5 kez gittim her seferinde ilaç verdi ve geçmezse tekrar geldi. Topuk dikeni başıma bela oldu ara ara geçiyor ama biraz yürüyünce neden bilmiyorum ama tekrar çıkıyor. Kurtulamadım bu beladan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir