Anasayfa / Sağlık / Topuk Çatlağı Neden Oluşur, Nasıl Gider Geçer, Ne iyi Gelir?

Topuk Çatlağı Neden Oluşur, Nasıl Gider Geçer, Ne iyi Gelir?

Ayaklarımız gün içerisinde vücudumuzun ağırlığını taşıyan hareketlerimizi gerçekleştirmek işlerimizi yapmak gezip eğlenmek için veya aklınıza gelebilecek bütün hareketleri yapabilmemiz için kullanmış olduğumuz en önemli uzvumuzdur. Böylesine küçük bir kısmın vücudumuzun bütün yükünü tabiri caiz ise sırtlamış olması hiç şüphesiz ki ayaklarımız için birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan en önemlisi ise hiç şüphesiz ki topukta oluşan çatlak sorunudur.

Topuk çatlakları nasıl giderilir çatlayan topuklara ne iyi gelir?

Topuk çatlakları ayağımızı saran derimizin kuruması çatlaması ve belirli bir sürenin sonunda ise bu çatlakların derin yarık oluşumuna gitmesine yol açacak kadar tehlikeli büyük bir sağlık sorunudur. Tabi ki de çoğu sorunda olduğu gibi zamanında alınan ufak önlemler ile bu sorunu yok etmek mümkündür. Topuk çatlaklarının sebepleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Görülen en önemli nedeni ise bu bölgeye binen büyük miktarda ağırlık yüküdür.

Aklınıza gelmeyecek nedenler de yok değildir. Kullandığınız bazı ilaçlar topuk çatlaklarına neden olabiliyor desek sizde şaşırmaktan kendinizi alıkoyamayabilirsiniz. Bu sorun için ise çeşitli yollar var dedik. Bu yolların başında ise en ufak bir bakkalda bile satılan nemlendirici kremler gelir. Bu sorunun çözümün de her ne kadar tedavi çeşidinin önemi var ise de en önemli etken uygulayacağınız tedavide ki azminiz ve sürekliliktir. Sürekliliği sağlayamaz iseniz yapacağınız herhangi bir tedaviden iyi ve etkili bir sonuç alamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Topuk çatlakları ne iyi gelir?

Topuk çatlağı topuk kuruluğundan sonra ki bir aşamadır. Görülüyor ki bu sorunun temelin de yatan sebep topuklarımızda mevcut olan kuruma problemidir. Bu sorunu aşmanın en önemli yolu ise ayağımızı nemli tutmaktan geçer. Özellikle geceleri veya dinlenme zamanlarında topuğumuza nemlendirici krem veya yağlardan birini sürerek gece boyu veya 3-4 saat kadar üzerine çorap veya sarabileceğimiz bir bez ile bu nemlendiriciyi uygularsak ve bunu haftada en az iki defa gerçekleştirirsek hayatımızda topuk çatlağı adı altında bir sorun şüphesiz ki olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir