1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Tırnak Morarması İçin Doğal Yöntemler, Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir

Tırnak Morarması İçin Doğal Yöntemler, Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir

Bazen ev ortamında iş yaparken bazen de iş yerinde el ve ayak tırnaklarımızın üstüne darbe alabiliriz. Üzerine bir cisim düşebilir ve acı çekeriz. Sonrasında ise tırnak bölgesinde morarma oluşur. Bu durum bazen sıkışma sonucu da görülebilir. Yine aynı şekilde tırnak morarması ile sonuçlanır. Böyle durumlarda hızlı davranıp önlem almak faydalı olabilir. Morarma sonrası ilk müdahale işin daha ileri boyuta taşınmasını önleyebilir. Ağrının hafiflemesi ise ilk ihtiyaçtır. Tırnak morarması için doğal tedavi yöntemleri ile ağrınızı hafifletebilir ve kısa sürede tırnağınızın iyileşmesini sağlayabilir.

Tırnak Üzerine Buz Uygulamak

Tırnak morarmalarında ilk yapılacak olan buz uygulamasıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen bir buz torbasını tırnak üzerine tutmalısınız. Hem acıyı dindirir hem ilerlemesini önler. Yaklaşık 15 dakika kadar tutabilirsiniz. Bunu aralıklarla da yapabilirsiniz. Küçük aralıklarla buz tutmaya devam edersiniz. Bununla birlikte darbe olan tırnağınıza su tutmanız faydalı olacaktır. Normal soğuk ile temas etmesini sağlamalısınız. Arada buz da tutarsınız.

Buz uygulamak morarmayı azaltır. Morarma azalınca da diğer yöntemlerden daha yüksek ve olumlu sonuç alınabilecektir.

Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnağınızın üzerine bir darbe aldığınızda onun acısını hafifletmek ve morarmayı azaltmak için ilk işin buz uygulamak olduğunu artık biliyorsunuz. Bunun dışında doğal tedavi yöntemlerine başvurarak daha hızlı bir iyileşme sağlayabilirsiniz.

Kil Uygulaması: Bir miktar kil ılık su ile karıştırılır. Krem kıvamına gelince kil hazır demektir. Bu hazırlanan karışımı moraran tırnak üzerine uygulamayı deneyin.

Tuzlu Su Uygulaması: Tırnağa alınan darbeden sonra buz ile acısı hafifletilir ve sonra tırnaklar kısaltılır. Tırnaklar kısaltılınca da bir kabın içine tuzlu su konmalıdır. Elle bu suyun içinde 15 dakika kadar bekletilir. İşlem sonrası tırnak hafifçe silinir ve hafif bir şekilde sarılır. Yani moraran tırnağınızın olduğu parmak sıkı sarılmamalıdır. Acı hissedilmemelidir. Bu nedenle olabildiğince gevşek, hafif bir sargı olmalıdır. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz. Ta ki morarma geçsin.

Zerdeçal Uygulayın: Zerdeçal tozunun mikrop kırıcı özelliği vardır. Bakterileri öldürür ateşi düşürür ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan önemli bir bitkidir. Tıpkı kil gibi onu da ılık su ile karıştırıp tırnağınızın üzerine sürebilirsiniz. Böylece mikrop kapmasını da önlemiş olursunuz.

Hardal Yağı: Tırnak morarması için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem hardal yağı uygulamasıdır. Herhangi bir tırnağınıza darbe aldıysanız hardal yağı temin ederek bu yağla o bölgeye masaj yapın. Böylece tırnağınızda daha kısa sürede bir iyileşme görülecektir.

Tırnak Morarması Sonrası

Tırnak morarması bir darbe sonucu gerçekleşir. Bu nedenle darbe yalnız tırnağa değil parmaklarınıza da gelmiş olabilir. Parmağınızda sakatlanma olabilir. Tırnak ya da parmağınıza bir sağlık kuruluşunda müdahale gerekebilir. Bu nedenle böyle bir sorunla karşılaştığınızda acil uygulamaları yaptıktan sonra doktora başvurmanızı da öneririz. Yine tırnak morarması için doğal tedavi yöntemleri uygulamaya devam edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap