1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Tırnak Batması Ağrısı, İltihabı Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir Tedavisi Nedir?

Tırnak Batması Ağrısı, İltihabı Nasıl Geçer, Ne iyi Gelir Tedavisi Nedir?

Tırnak batması, çok acı veren bir durumdur. Bunun sebepleri genetik olabilir. Ancak çoğunlukla, dar ayakkabılar, tırnak kenarlarına darbe alma ve yanlış tırnak kesimi neticesinde bu durum ortaya çıkmaktadır. Sebep ne olursa olsun, tırnak batması bir an evvel tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Zaman zaman tırnak mantarı gibi hastalıklar da batmaların nedeni olabilir.

Tırnak Batması İçin Neler Yapılabilir?

Tırnak batmasının önüne geçmek ve tekrarını önlemek için doğru tırnak kesimi öğrenilmelidir. Tırnaklar derinden ve aşırı miktarda kesilmemelidir. Çok uzun veya çok kısa tırnaklar sağlıksızdır. Tırnak batması olduğunda, bir tasa sıcak su konularak, ayakları içine sokup en az 15 dakika bekletmek gereklidir. Bu uygulama gün içinde 3-4 kez tekrar edilmelidir. Ayrıca bir hafta boyunca da devam edilmelidir. Ayaklar daima sabunlu su ile iyice yıkanarak temiz tutulmalıdır. Yıkandıktan sonra iyice kurulamaya özen gösterilmelidir.

Tırnak Batması Tedavisi Video

Tırnakların etrafı da iyice kurulanmalıdır. Tırnak batması iyileşene dek topuklu ayakkabı giyilmemelidir. Mutlaka sıkmayan bol ayakkabılar tercih edilmeli ve mümkünse parmakları açıkta bırakacak terlikler giyilmelidir. Batma yapan tırnak kısmı suda bekletildikten sonra hafifçe yukarı kaldırılmalı ve arasına hijyenik bir pamuk konulmalıdır. Deri ile tırnağın temasının kesilmesi rahatsızlığı büyük ölçüde geçirir. Deri ile batan tırnak arasına yerleştirilen pamuğun her gün düzenli olarak değiştirilmesi hijyen açısından son derece önemlidir. Tırnak uzadıkça deriden uzaklaşır ve batma da yok olur. Tırnağın uzaması 1 hafta ile 2 hafta arasında değişiklik gösterir. Bu süreçte pamuk koyma işlemi devam etmelidir. Evde yapılan tüm uygulamalara rağmen tırnak batması devam ediyor veya sık tekrarlanıyorsa, mutlaka doktora gidilmelidir. İleri durumda olan tırnak batmaları uzmanı tarafından kolaylıkla tedavi edilecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 1 sene önce

    merhabalar bende tırnak batması var ben ona zeytinyağı sürüyorum sonra yanında sarımsı pislik akıyor bu normal mi tırnağın yanındaki morluk ve şişlik geçiyor böyle yapmaya devam edeyim mi hala ağrıyor

    • 1 sene önce

      Didem hanım uzmanına danışmadan birşey söylemek doğru olmaz iyisimi bir genel cerrahi uzmanına danışarak uygulama yapınız unutmayınızki bizim sitedeki makaleler öneri niteliği taşımaktadır. En iyisi uzmanına danışmak geçmiş olsun dileklerimle.