Tarçınlı Sütün Yağ Yakma Özelliği

13 Mayıs 2016
8 kez görüntülendi

Tarçının ve tarçınlı sütün faydalarına dikkat çeken Uzman Beslenme Uzmanı Pınar Kural Enç, tarçın ve sütün beraber içildiğinde yağ yakımına yardımcı olduğunu söyledi.

Bilirkişi Diyetisyen Pınar Kural Enç, yağlanmanın kilo alımı ile özellikle göbek ve bel bölgesinde oluştuğunu açıklayarak şunları dile getirdi:

 “Yapılan araştırmalara kadar; orta dereceli kalori kısıtlaması yapılan, az yağlı bir diyetin uygulandığı şahsi gıda programında, günde 2 kadeh süt harcamak yağ yakımı için yeterli oluyor.

Uzmanlar kadar yapılan çalışmalarda, sütün içindeki kalsiyumun vücuttaki yağlanmayı azaltarak kilo kontrolü sağlamaya tezgâhtar olduğu ortaya konmuş.

Süt, içerdiği kaliteli protein ve lioneik asit gibi yağ molekülleri ile kilo kontrolüne muavin oluyor. Zinde kemikler için birebir. Mineral açısından son derece zengin olan süt bununla birlikte zengin bir kalsiyum kaynağı. 1 litre süt içinde yer alan kalsiyum; 10 kilo et, 5.2 ekmek, 12,6 kilo patates, 17 kilogram elma, 3,2 kilo marul ya da 2,4 kilogram havuçta yer alan kalsiyuma benzeşen layık oluyor. bu nedenle sağlıklı kemikler için süt içmemiz koşul”

Bilinen en eski baharatların başında gelen tarçının önemine uyarı çeken Uzman Diyetisyen Pınar Kaide Enç açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu baharat çoğunlukla tatlandırıcı olarak kullanılır. Yurt açık havada yapılan araştırmalarda gösteriyor oysa 6 hafta her tarafında bir dere kaşığının çeyreği değin tarçın tüketmek, kandaki üzüm şekeri miktarını ve kötü kolesterolü azaltıyor. Ayrıca şekeri metabolize etme yeteneğinizi de artırıyor.

Şeker hastaları için yardımsever olan tarçın, metabolizmayı hızlandırır ve kilo verilmesine muavin olur. Yağ dokularını zahmetsizce eritir. Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için Tarçın epeyce etkilidir. Tarçının içerisindeki enzimler, karın bölgesindeki kan damarlarını uyararak özellikle karın zayıflaması ve göbek eritme sürecini hızlandırmaktadır.” 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık