1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne ulaşır ve o bölgede ağrı hissederiz. Ağrılar çok ya da az olabilir. Bu durumda yapılacak şey, ağrının nedenini, uzman doktorlara sormaktır.

Sol Kaburga Altı Ağrıları

Vücudumuzun önemli organlarının bulunduğu sol kaburga altı bölgesi, zaman zaman ağrıyabilir. Bu ağrıların nedeni, kalın bağırsaktaki gaz sıkışması, akciğer, dalak, böbrek, mide ve kaburga gibi kısımlardaki rahatsızlıklardan kaynaklanabilir.

Kalın bağırsakta Gaz Sorunları

Kalın bağırsaktaki gaz sıkışması, hazımsızlık, aşırı yemek ve kabızlık gibi sorunlarla ortaya çıkar. Gaz yapan gıdaların tüketilmesi de, gaza neden olabilir. Bunu tecrübe ederek anlayabilir. Kimi insanda patates çok gaz yaparken, kimi insanda fasulye aşırı gaz yapar.

Dalak Sorunları

Dalak, sol kaburga kemiğinin altında bulunmaktadır. Özellikle spor faaliyetlerinde dalağın şişmesi ve ağrı yapması, en sık görülen vak’alardandır. Bu durumda, dinlenmek gerekir. Dalak büyümesi, iltihaplanması, şişmesi, hamelotik anemi, talasemi, orak hücreli anemi ve dalak kanseri, ağrıya neden olur.

Böbrek Sorunları

Böbrek iltihaplanması, böbreğin üşümesi ve böbreğin taş düşürmesi, sol kaburga altı ağrılarına neden olan durumlardır. Böbreğin susuz kalması da, yine böbrek ağrısı yapar.

Diğer Sorunlar

Akciğer zarının iltihaplanması, pankreasın iltihaplanması, asit reflüsü ve mide yanması ve mide ülseri gibi rahatsızlıklar, sol kaburga kemiği altında ağrı yapar. Akciğerin sol kısmındaki rahatsızlıklar, komşu organlarda ağrı yapabilir. Zedelenen veya kırılan kaburgalar, kalp krizi başlangıcı, sol kaburga kaslarındaki ağrılar, üşütmede kaynaklanan romatizmal sorunlar, sol kaburga kemiği altında ağrılara neden olabilir. Bu gibi durumlarda, uzman doktora başvurmak, yapılması gereken ilk işlemdir.

Ağrı kesici kullanma konusunda yine doktor tavsiyesini dikkate almak gerekir. Sol kaburga kemiği altı ağrılarının ciddiye alınması gerekir. Spor esnasındaki zedelenmelerde, kırık tespiti yapılmalıdır. Kaburga kemikleri çok narin olduğu için, çabuk kırılabilir. Bu nedenle, zedelenme esnasında, uzman doktora muayene olmak, yerinde bir davranış olacaktır. Deri altında biriken kitleler de, zamanla ağrı yapabilir. Bu kistler, iltihaplandığı zaman veya enfeksiyon kaptığı zaman ağrı yapar. Bu kitlelerin alınması ve patolojik laboratuvarda tahlil edilmesi gerekir. Çoğalması veya büyümesi durumunda, ciddi bir araştırmaya tabi tutulması daha doğru olacaktır. Kansere dönüşme riski olabilir.

Düzenli beslenme, düzenli spor yapma, zararlı içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durma ve stresten uzak durma, sağlıklı bir hayat için önemlidir. Stresin ağrı yaptığı ve ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu, bu konuda uzman olan hekimler tarafından tespit edilmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Aylardır gitmediğim doktor kalmadı.Sol kaburgamin alt tarafında dayanılması güç bir ağrı vardı ..Bir arkadaşımın önerisi ile gaz ilacı kullandım.. çok şükür geçti ağrı