Soğuk algınlığını alt etmek elinizde!..

21 Nisan 2016
7 kez görüntülendi

Takvim’de yer alan habere göre içinde bulunduğumuz mevsim dönümü, bilhassa bahar alerjisi ve astımı olanları tehdit ediyor. Bu dönemde soğuk algınlığı ve grip vakalarında yaşanan yükselme da, bitkisel tedavilerin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden beslenme uzmanı Ece Günay Akkuş, “En doğal önlemimiz koruyucu nebati tedavidir. Soğuk algınlığından, nezle-grip gibi hastalıklar sinyal verdiğinde fazla özel bitkilerle hazırlanacak karışımlar yatağa düşmenizi engelleyecektir” diyor. Ece Günay Akkuş, olağanüstü tesir yaratan bu bitkileri şöyle anlatıyor…

MÜRVER:
Bağışıklık sistemini güçlendidir. Gribe, öksürüğe ve nezleye faydalıdır. Soğuk algınlığını giderip, göğsü yumuşatır. Nane ile birlikte demlenerek tüketilmesi önerilir.

ZENCEFİL-LİMON:
Limon ile birlikte tüketildiğinde soğuk algınlığına, yağlı bir yemek sonrası ise sindirime muavin olur. Boğazınızda ya da vücudunuzda kırıklık, halsizlik, sızı hissettiğinizde taze zencefil rendesi, limon suyu ve bal ile hazırlayacağınız karışım iyi gelecektir.

KARABİBER MEYVESİ:
Yemeklere tat vermesinin dışında, ağrı kesici ve alev düşürücü etkisi bulunmaktadır. Toz haline getirilmiş karabiber meyvesi ile hazırlanan akarsu gargara şeklinde uygulandığında boğaz enfeksiyonlarına ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

KUŞBURNU:
C vitamini zengini kuşburnu vücuda dayanıklılık verir. Tam kurutulmuş meyveleri parçalayıp 10 dakika kaynatarak hazırlanacak çay derhal tüketildiğinde içeriğindeki C vitamininden yüksek dozda faydalanılır.

IHLAMUR:
Ihlamur çiçeklerinin cerahat giderici ve sancı giderici özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığı şikayetlerinin ve boğazdaki tahrişin azalmasına, tedavinin hızlanmasına yardımcı olur.

SARIMSAK:
Kanın antioksidan kapasitesini arttırır, bağışıklık sistemini destekler.

KAKULE:
Soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, alev gibi şikayetlerin hafifletilmesinde, ağız ve boğaz iltihaplarının giderilmesinde etkilidir. Demleme usulü, farklı alanlara yönlendirilmiş baharatlarla karıştırılarak içilmesi önerilir.

EKİNEZYA:
Nezle ve soğuk algınlığından korunma ve tedaviye yardımcıdır.

ASTIMA İYİ GELİYOR
Hünnap bitkisinin C vitamini deposu olduğunu söyleyen Ece Günay Akkuş, diğer yararlarını şöyle anlattı: “Bu bitki, astım ve solunum sistemi hastalarına fazla yardımsever. bununla beraber balgam söktürüyor. Yüksek lif içeriği ile bağırsakları çalıştırıyor. Şeker oranı düşük olduğu için porsiyon kontrolü yaparak, şeker hastalarınada önerilebilir.”

4 YAPRAKLI YONCAYI UNUTMAYIN
Sağlıklı beslendiğinizi anlamanın en akılda kalan yolu, 4 yapraklı yoncayı aklınıza getirmek olacaktır. Bunlar; et grubu (et, tavuk, balık, peynir, yumurta), süt grubu (yoğurt, ayran, süt ), sebze-meyve grubu ve ekmek (esmer pirinç, bulgur, kepekli makarna, kuru baklagiller) Eğer tabağınızda uygun miktarda bu 4 beslenme grubu varsa dinç beslenirsiniz.

BOĞAZIN BEKÇİSİ ADA ÇAYI
Ağız ve boğaz iltihaplarında etkilidir. Soğuk algınlığı, grip ve bronşite iyi gelir. 2-3 poşet tıbbi adaçayını 150 ml kaynamış içme suyunun içerisinde 5-10 dakika bekletin. Boğazınızın dayanabileceği sıcaklığa gelince günde 6-8 kez gargara yapın.
Soğuk algınlığını yenmek elinizde!.. www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık