Sivrisineklerden Kurtulmanın Kolay Yolları

6 Mayıs 2016
8 kez görüntülendi

Umulan yaz aylarına girdik ve yavaştan ezeli düşmanlarımız bıçaklarını bilemeye başladı. Peki ya bu yaz onlara niçin daha pozitif direnmiyoruz? İşte ardına kadar direnerek şampiyon çıkmanızı sağlayacak doğal sivrisinek kovucu yöntemlerini sizler için derledik.

İdris Otu: Epeyce zinde bir kokuya sahip olan idris otu, yalnızca sivrisinekleri kovmakla kalmıyor, yağı bununla beraber böcek ilaçlarında da kullanılıyor. Basit bakımı ve yapısıyla baharda bahçenizde yetiştirebileceğiniz bir bitki.

Yalancı Melisa: Kimi süre sivrisinek otu olarak da aşina palavracı melisa, güçlü narenciye kokusuyla sivrisinekleri yaklaştırmıyor. Bu bitki bununla beraber Asya yemeklerinde de kullanılıyor. Mide ağrılarını ve boğaz ağrısını geçirme özelliği olduğu biliniyor. Palavracı melisayı da kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Kokusu sinekler için olduğu değin insanlar için mükemmel bir kokudur.

Kedi Nanesi: Naneye emrindeki bir bitki olan kedi nanesinin çoğu sinek ilacından daha etkili olduğu saptanmıştır. Yetiştirilmesi de oldukça kolay.

Biberiye: Yenilebilen bir bitki olarak yetiştirilen biberiye aynı zamanda kokusuyla sivrisinekleri de uzaklaştırıyor. Biberiye aynı zamanda toksin atmak için içebileceğiniz bir bitkidir.

Bahçenizde su birikintisi olmamasına dikkat edin. Durgun sular sivrisineklerin yaşam alanıdır. Çatınızdaki yağmur kanallarını ahenkli olarak temizletin. Saksıların dibinde su birikmemesine özen gösterin.

Odaya taze fesleğen alın.

Fesleğen kokusu sivrisinekleri uzaklaştırır. Başucunuza bir saksı fesleğen veya bir parça reyhan koyarsanız, odanıza sivrisinek gelmez. Keza fesleğeni salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Koyu renk elbise giymeyin.

Sivrisinekler genelde koyu renkleri barınağı olarak görür. Koyu renkteki nesneleri evinizde bulundurursanız, sivrisinekler sizin yanınıza uğramayacaklardır.

İçinde sirke bulunan bir bardağı pencerenin yanına koyun.

Güçlü kokusu sinekleri yaklaştırmayacak ve içeri sokmayacaktır.

Her gün oldukça çok C vitamini tüketin

C vitamini suda eriyebilen bir vitamin olduğundan vücudunuzda birikmez, pozitif terlemeyi önler, sivrisinekler de bundan korku ederler.

Mercimek, badem ve mantar gibi B vitamininden zengin gıdalarla beslenin.Tuz gıdalardan ve potasyumlu yiyeceklerden uzaktan durmalısınız. Çünkü laktik asitler sivrisinekleri size doğru çeker

Kendi sinek ilacınızı yapın

Formül 1;

1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane, 1 adet kapaklı cam kavanoz

Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sımsıkı kapatın. 2 hafta her tarafında her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı sanki yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.

Formül 2;

Nane Limon Spreyi

1 su bardağı su, 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen veya nane yağı

Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize başvuru edin.

Formül 3;

Limoni karanfil

1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu, 10 adet karanfil

Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için odanıza yaklaşamayacaklardır.

Sivrisineklerden Kurtulmanın Kolay Yolları Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık