1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sivilce Nedir? Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce Nedir? Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sivilce tıbbi adıyla akne ergenlikten itibaren kendini gösteren bir cilt sorunudur. Genellikle 12-18 yaş aralığında ve genç yetişkinlik döneminde görülür. Düzenli beslenme, uyku düzeni ve tedavi ile üstesinden gelinebilir.

Sivilce Nedir?

İltihaplı sivilce deri altındaki yağ bezlerinin ve gözeneklerin tıkanmasıyla ortaya çıkar ve genellikle yüzde, sıklıkla çene bölgesinde, sırtta, omuzda, boyun ve dekolte bölgesinde, kalçada ve genita bölgede oluşur.

 Kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkanırsa sivilce oluşumu meydana gelir. Sebum adı verilen bu madde yağ bezlerinden salgılanır ve cildi korur. Sebum fazla salgılandığında dışarı çıkamaz ve birikir, tıkanan gözenekler ölü hücrelerin cildin dışına atılmasını engelleyerek sivilce oluşturur.

Sivilce Neden Olur?

Sivilce Neden Olur? Sorunun ne olduğu anlaşıldığı takdirde yöntem ve tedaviler daha kolay olacak ve kısa sürede çözüm bulunacaktır.

Sivilce oluşumunda yalnızca bir faktör etkili değildir. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

Hormonal Dengesizlikler: Androjen ve testesteron hormonları yüksek sebum üretimine sebep olur. Aşırı sebum üretimi sivilceye sebep olur. Aynı zamanda kadınlarda adet döneminde sivilce artışı vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerdendir.

Stres ve üzüntü: Stres ve üzüntü sivilceyi arttırır. Genellikle ergenlerde sınav döneminde artan stres, gerginlik ve üzüntüyle birlikte sivilceler artar.

Sivilcelerle oynamak: Sıkılan sivilcenin içindeki iltihap daha fazla yayılacağı için kısa bir süre sonra cilde bir değil birkaç tane olarak dönecektir. Ayrıca sıkılan sivilcenin ciltte leke bırakma olasılığı oldukça yüksektir.

Düzensiz ve Yanlış Beslenme: Yağlı yiyecekler sivilce sebepleri arasında en yaygın görülendir. . Sivilcelerden kurtulmak için yağlı, tuzlu, baharatlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerekir.

Sigara: Bilimsel araştırmalara göre ergenlikten sonra devam eden sivilceler, sigara içen kişilerde daha fazla görülmüştür.

Cilt Yapısı: Yağlı, geniş gözenekli cilt yapısına sahip olan insanlarda iltihaplı sivilceler daha çok görülüyor ve iz bırakmaya daha meyilli oluyor.

Kullanılan Kozmetik Ürünler: Kullanılan kozmetik ürünler gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir. Kozmetik ürünlerini daha az kullanmalı ve doğal yöntemler tercih edilmeli.

Sivilce Tedavi Yöntemleri

Sivilce tedavi yöntemleri için evde maske yapılabilir, doğal yöntemler denenebilir ancak sivilce tedavisinde mutlaka bir cilt doktoruna başvurulmalı ve doktor gözetiminde tedaviyi devam ettirmelisiniz.

Limon: İçerdiği asit sayesinde sivilceleri kurutup söndürecektir. Bir dilim limonu pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilir veya limonu doğrudan cildinize sürebilirsiniz. Göz ve göz çevresinden uzak tutulmalı ve haftada en fazla 2 kere yapılmalıdır.

Buhar Yöntemi: Buhar yöntemiyle ciltteki kirleri, ölü hücreleri giderebilir ve gözeneklerin açılması sağlanır. Buhar yöntemini uygulamadan önce varsa yüzünüzdeki makyajı temizleyin. Başınızı sıcak suyun üzerinde tutun ve bir havluyu başınızın üstüne koyun. Yüzünüzü çok fazla yaklaştırmamaya özen gösterin.

Karbonat: Karbonat antiseptik özelliği ile etkili bir sivilce tedavi yöntemidir. Bir tatlı kaşığı karbonatı suyla macun haline getirin ve problemli bölgeye sürün iki dakika bekledikten sonra durulayın. Haftada bir kere yapılabilir.

Elma Sirkesi: Sivilce tedavi yöntemlerinden biri de evde kolay uygulanabilecek doğal bir yöntem olan elma sirkesidir. Antibakteriyel ve antiseptik özelliği bulunan elma sirkesi doğal bir cilt temizleyicisidir. Yağlı ve tıkanık gözenekleri açarak sivilce oluşumunu engeller. İki yemek kaşığı suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ekleyin, pamuğu bu karışımın içinde üç dakika beklettikten sonra fazla suyu sıkarak problemli bölgeye hafifçe sürün. Beş dakika sonra yüzünüzü durulayın. Haftada bir iki kez yapılabilir.

Yoğurt, Bal ve Limon Maskesi: İki yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı limon suyunu bir kapta karıştırın. Yıkayıp kuruladığınız cilde ince bir tabaka halinde uygulayın. Maskeyi 30 dakika sonra temizleyin ve nemlendirici sürün. Maskenin içinde bulunan yoğurt cildinizi gerecektir hareket etmemeye özen gösterin. Haftada bir kez uygulanabilir.

Bu yazımızda sivilce nasıl geçer doğal yöntemler‘den bahsettik,  bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Yorum Yap

Yorum Yap