Sişmanlık + Alkol = Yüksek Kan Basıncı

7 Mayıs 2016
8 kez görüntülendi

Amerikalı doktorların yaptığı bir araştırma şişmanlık ve alkolün yüksek tansiyona yolaçtığını saptadı. Yüksek tansiyon ise kalp hastalıkları ile inme riskini arttırıyor

ABD de Virginia Teknik Üniversitesi nde yapılan araştırmalarda, şişmanlık ve aşırı içki tüketiminin, kadın ve erkeklerde yüksek tansiyona yol açtığı saptandı.

Yüksek tansiyonun yürek hastalıkları ve inme riskini artırdığına değinen uzmanlar, vücüttaki yağ oranının azaltılmasıyla tansiyon sorunu riskinin azaltılabildiğini belirtti.

Aşırı kilo ve şişmanlığın kadınlarda yüksek kan basıncı riskini yüzde 51, erkeklerde ise yüzde 71 artırdığı kaydedildi.

ABD de yaşamış siyahların yüzde 50 sinin yüksek kan basıncı sorunu bulunduğunu bildiren araştırmacılar, siyah kadının beyaz kadına kadar yüzde 71 daha fazla yüksek tansiyon riski taşıdığını belirtti.

Araştırmacılar, etnik köken ve yaşlılığın yüksek tansiyon üzerinde manâlı rol oynadığını da açıkladı.

65 yaşındaki kadın ve erkeğin, 40 yaşındaki bayan ve erkeğe kadar yüzde 4.3 ve 6.9 arası daha pozitif yüksek kan basıncı riski bulunduğu kaydedildi.

Aşırı içki tüketiminin kadın ve erkeklerde yüksek tansiyon riskini artırdığı, günde 4 kadehten artı içki bitiren erkeklerde, alkol tüketmeyen erkeklere tarafından yüksek tansiyon riskinin ikiye katlandığı bildirildi.

Kadınlarda ise günde 3 kadehten artı alkol tüketenlerde, içki tüketmeyen kadınlara göre yüksek kan basıncı riski ikiye katlanıyor. Kayıtlı ölçülerden daha az içki tüketenlerde ise yüksek tansiyon riskinin artmadığı kaydedildi.

Araştırma raporu, New Orleans kentinde yapılan biyoloji kongresinde açıklandı.

Sişmanlık + Içki = Yüksek Kan Basıncı www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık