1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sigarayı 15 Gün İçmedim Tekrar Başladım

Sigarayı 15 Gün İçmedim Tekrar Başladım

Sigaranın psikolojik, depresyon ve bağımlılık gibi unsurları vardır ve yalnızlık gibi unsurlar da baş gösterdiğinde sigara içmek kaçınılmaz hale gelir. Bazıları için sigarayı bırakmak hayatı bırakmak gibi klişe sözler söyleyenler akla gelse de aslında bırakmak hiçte zor değildir. İnsanın önce içinden gelmesi ve kendine güvenmesi gerekir. Sigaranın içerisinde olan nikotin, bağımlılığı ciddi anlamda yaratır ve sigarayı bıraktığınız an içerisinde bulunan nikotin sayesinde titremeye başlarınız. Sigarayı bırakmak bir nevi nikotin ile savaşmak anlamına gelir ve bu bağlamda yaşam biçiminizi de değiştirir.

İnsan Neden Sigara İçmek İster?

Genelde ergenlik çağına girildiği an itibariyle sigara ergenlerin en iyi dostu olur ve böylece yetişkin olana kadar devam edip bağımlı hale gelinir. Sigara içmeye başlanıldığı an negatif düşüncelerden ve bizim korktuğumuz birtakım şeylerden de kurtulmuş olduğumuzu biraz olsun hissederiz. Bazıları sırf keyif olsun diye veya da arkadaş ortamında sigara içildiği için kişi bunu merak edip içmeye başladığı an eğer kendini önleyemiyorsa bağımlı hale gelebilir. Yalnızlık ta önemli bir faktördür çünkü insan özellikle ergenlik çağında kendini yalnız hissediyor, kimsenin onu anlamadığını düşünüp çok farklı düşünceler içerisine girebiliyor ve böylece sigara içmek kaçınılmaz hale gelebiliyor, sigarayı bırakmayı sonradan istese bile bundan vazgeçemiyor çünkü artık bağımlısı olmuştur.

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Sigarayı bırakmak için bir sürü kitap olsun bu konu hakkında yazılan makaleler olsun birçok yazı vardır fakat genelde işe yaramazlar. Sigarayı bırakmak zor hale gelebilir eğer ki daha önceden bırakmamış iseniz, sizin için çok zordur fakat aşılamayacak bir durum değildir. Sadece biraz zaman gerekir ve kendinize inanmanız gerekir. Sigarayı bırakmak savaşa benzer; eğer daha önce hiç savaşa gitmemiş iseniz, silahı kendinizi savunmak için nasıl kullanacaksınız? Sigarayı bırakmak işte buna benzerdir. Sigarayı bırakmak konusunda kararlı olmalısınız. Motivasyonunuzun yüksek, kendinizden emin ve sigarayı bırakmak konusunda kendinizi teşvik etmeniz gerekir.

Sigarayı bırakmak konusunda beyninizi motive etmeniz, bilinçlendirmeniz gerekir. Motivasyon yeterli değildir bu yüzden beyninizi meşgul edecek, sigarayı düşünmeyecek farklı aktiviteler koymalısınız. İlk 2 hafta çok önemlidir çünkü vücudun vermiş olduğu nikotin tepkileri ortadan kalkarak sigarayı eskisi kadar özlemiş olmazsınız. Sigara içen birini görünce her ne kadar etkilense de sigaradan kurtulmak isteyen kişi, ilk 2 haftanın önemini iyi atlatırsa ve kendine bunu aşılayıp güvenirse bundan sonraki süreçler güzel işleyebilir. Eğer kişi bir ay boyunca sigara içmedi fakat arkadaşı onun içmesini isterse, “iç ya bir taneden bir şey olmaz” gibi, işte o zaman eski problemler tekrar başlayabilir. Bu yüzden tekrar başlamamalı ve sigarayı bırakmak konusunda kararlı olmak gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Yaklaşık 18 yıldır sigara içiyorum, sigarayı bırakmak için denemediğim yöntem gitmediğim doktor kalmadı. Bu konuda çok mağdurum yardım bekliyorum 🙁