Sıcak Havalar Ve Nörolojik Hastalıklar

3 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi

Hava sıcaklığı ile birlikte yükseliş bildiren vücut ısısı beyin hücrelerine zarar verebiliyor.Sıcak havalar fazla terlemeye emrindeki olarak, vücuttan su ve tuz kaybına yol açarak birçok afiyet problemine neden olabilir. Bunun yanı sıra süreğen nörolojik hastalıkların ortaya çıkışını tetikleyebilir veya bu tabloları ağırlaştırabilir.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Asıl Bilim Dalı ’ndan Yrd.Doç.Dr.Şevki Şahin sıcakların nörolojik hastalıklara etkisi hakkında manâlı noktaların altını çiziyor…İşte sıcakların beynimize etkisi; Migren Migren yirmili yaşlardan itibaren özellikle kadınlarda sıkça karşımıza çıkan bir sağlık durumu problemidir. Beyin damarlarında ani olarak artan daralma ve onu peşine düşüp takip eden genişleme atakları ile karakterizedir.

Sıcak havalarda bu genişleme güneş ışınlarına direkt olarak, uzun süreler maruz kalınması ile daha da artar. Gece baştan başa sıcaklar yüzünden bozulan uyku düzeni migren ataklarını sıklaştırabilir. Uyunan ortamın serinletilmesi, gündüz öğlen saatlerinde güneşten sakınmak, ara sıra ılık duşlar edinmek yardımcı olacaktır. Multipl Skleroz (MS) MS genç erişkinlerde yani 20–40 yaş arası bilhassa kadınlarda sık görülen ve çoğunlukla ataklarla seyreden bir nörolojik hastalıktır. MS Beyin ve omuriliğin (merkezi asap sisteminin) bir hastalığıdır. MS beynin görme, söylev, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki teftiş kabiliyetini bozar. Sıcak hava, sıcak banyo gibi durumlar MS atağını taklit eden durumlara yol açabilir.

Ancak gerçek bir MS atağından bahsedebilmek için bulguların en düşük 24 saat sürmesi gereklidir. Ilık su ile duş ve güneş ışınların düşey olarak geldiği öğlen saatlerinde korunma önlemlerinin alınması en kolay çözümlerdir. Sara (Epilepsi)  Sara her yaş gurubunda ve her iki cinsiyette de görülen sık bir nörolojik hastalıktır. Sıcak havalara maruz kalınan dönemlerde tıpatıp migren atakları gibi sara nöbetleri de tetiklenebilmektedir. Yeniden sıcaklar sebebiyle gece bozulan uyku düzeni, sıvı kaybına bağlı olarak bozulan ilaç kan düzeyi dengesizlikleri de hastalığı negatif yönde etkileyebilmektedir.

Böylece ferahlatıcı önlemlerin alınması, bol istikrarsız tüketilmesi ve öteki nöbet tetik faktörleri olan istek, uzun saatler bilgisayar kullanımı gibi durumlardan, özellikle de sıcak dönemlerde uzaktan kalmak çok önemlidir. İnme (Felç) İnmeler sıklıkla 60 yaş üzeri insanları etkilese de yoğun sıcaklar, içki ve sigara gibi diğer risk faktörlerine eş zamanlı olarak maruz kalınması ile daha erken yaşlarda da karşımıza çıkabilmektedir. Kan Basıncı ve kalp hastalığı olanların sıcak dönemlerde ilaçlarını düzenli kullanmaları, bol değişken tüketmeleri, sıcak saatlerde güneşten uzak durmaları en önemli önlemlerdir.

Sıcak havalar ve klima kullanımına bağlı gelişen nörolojik sorunlar Sıcak havalarda kurtarıcı olarak görülen klimalar birçok enfeksiyon hastalığının ortaya çıkışını kolaylaştırabildiği gibi nörolojik sorunlara da yol açabilmektedir. Boyun ve bel tutulmaları bu sorunların başında kazanç. Bunun haricinde azımsanmayacak ölçülerde yüz felci vakaları da karımıza çıkmaktadır. böylece bilhassa vücudun terli ve sıcak olduğu dönemlerde klimaların verdiği serin havaya sırık maruz kalmaktan kaçınmak en manâlı tedbirdir. Sağlıklı günler dileklerimle, Yrd. Doç. Dr. Şevki ŞAHİN     www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık