1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sezeryan Doğum Sancısı Neye Benzer?

Sezeryan Doğum Sancısı Neye Benzer?

Normal doğumdan farklı olan sezaryen ameliyatı ile ilgili bilgilere yer verdik umarız faydalı olur.

Normal doğumun olmaması durumunda ya da doğumunu normal olarak yapamayacağını düşünen kadınlar sezaryen ile doğum yapmayı istemektedirler. Bu doğumda hasta genel ya da epidural denilen lokal anestezi altında doğumun ameliyat ile gerçekleştirilmesi sayesinde doğum sırasında acı çekmezler. Sezaryenle girerken hamile olan kadın ayıldığında çocuğunu kucağına alır. Bu acı çekmek istemeyen kadın için oldukça çekici görünmekte olmasına rağmen sonuçta sezaryenin da bir ameliyat olduğu unutulmamalı ve sezaryen sırasında acı çekilmiyor olsa da hasta ayıldıktan sonra acı çekecektir. Bu acıyı çekmemesi için de hastaya ağrı kesiciler verilmektedir.

Sezaryen Sırasında Acı Çekilir mi?

Hasta ameliyata girerken verilen anestezi sayesinde sezaryen sırasında hiçbir acı çekmeyecektir. Bu da doğumun acısız bir şekilde yapılması için kadınların seçtiği bir yöntem olarak son yıllarda çok fazla tercih edilmektedir. Sezaryen sonrası ise hasta bir miktar normal ameliyat ağrısı çekecektir. Bu da dikişlerden kaynaklanan bir ağrı olacaktır. Hasta hastane de olduğu ilk birkaç gün içinde verilecek olan ağrı kesiciler sayesinde acı hissi duymayacaktır. Hastanın normal hayatına dönebilmesi için iyi bir dinlenme dönemi geçirmesi ve doktorunun tavsiyelerini de kesinlikle uygulaması gerekmektedir. Sezaryenden sonra dikiş yerlerinin sızlaması konulu makale için burayı tıklayabilirsiniz.

Ağrısız Doğum Sezaryen

Normal doğum sırasında hasta tarifi imkansız denilen acılar çekse de sezaryen sırasında acı hissedilmiyor olması bu doğum yöntemini avantajlı gibi gösterse de normal doğum sonrası hastanın iyileşme süreci çok daha hızlı olmakta üstelik herhangi bir ameliyat izi bulunmamaktadır. Sezaryeni tercih eden anne adayları ise daha sonrasında daha uzun bir iyileşme sürecine ihtiyaç duymaktadırlar. Tıbbın gelişmesi ile birlikte sezaryen sırasında yapılan kesi estetik olarak dikilmekte ve bu dikiş bikini çizgisinin içinde tutularak hasta için problem oluşturması önlenmektedir.

Epidural Anestezi İle Sezaryen Sırasında Acı Çekiliyor mu?

Sezaryen olmak isteyen kadınlar bunu epidural ile yaptırdıklarında acı çekmemekte olmalarının yanında o anı yaşayabiliyor olmanın mutluluğunu da yaşamaktadırlar bebek doğar doğmaz kucağına alabilen anneler bundan çok memnun olmakta hem acı çekmiyor hem de doğuma şahitlik edebiliyor olmak onlar için iyi bir durum olarak görülmektedir.

Sezeryan Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sezaryen sonrasında daha hızlı bir iyileşme süreci yaşanması için hastanın ağır işleri yapmaktan ve ağır sporları da yapmaktan kaçınması gerekmektedir. Cinsel hayatın başlaması için de en az 40 gün beklenmesi gerektiğini doktorunuz size belirtecektir. Acı çekmeyeceğiniz bir doğum istiyorsanız sezaryen bunun için iyi bir seçim olacak ve artık çabuk ayağa kalkılması ve iyileşme sürecinin kısa sürmesi de memnun edici olacaktır

Yorum Yap

Yorum Yap