Sezaryenden Sonra Dikiş Yerinin Sızlaması

Sezaryenden Sonra Dikiş Yerinin Sızlaması

Sezaryen ameliyatlarından sonra dikiş yerlerini  ağrıması gayet normaldir. Çünkü ameliyat sırasında cilt ve cilt altı dokular kesilmiştir. Onların  iyileşmesi de elbette zaman alacaktır. Çeşitli ağrı kesiciler ve anestezi yoluyla bu ağrılar   yoluyla hafifletilmeye, yok edilmeye çalışılmaktadır.

Sezaryen ameliyatlarından sonraki 3-5 saat daha ağrılı geçmektedir. Bu dönemde ağrıları azaltmak için daha çok belden ve kalçadan iğne yapılmakta ayrıca ağrı kesiciler hastaya verilen serumun içine katılmakta ve ağrılar ayrıca bu şekilde de azaltılmaya çalışılmaktadır. Doğum yaptıktan bir süre sonra da dikiş yerlerinin ağrıması annelerde acaba ters giden bir şeyler mi var diye bir Korku oluşturmaktadır. Aslında o sürede ağrı hissetmek çok normaldir çünkü annenin vücuduna yapışık durumda olan plasenta Bebeğin doğumundan sonra  dışarı atılır. Doğumdan önce plasentanın yapışık olduğu alan açık bir yara haline gelir. Vücut bunu tedavi etmek için gerekenleri yapar. Öncelikle açık kan damarlarını kapatmak için kasılır. İşte doğum sonrası ağrıların bir sebebi de budur. Anne bebeğini emzirirken bu ağrıların daha çok hissedilir çünkü göğüs ucunun uyarılması rahimi etkiler ve kasılmalara sebep olur. Doğumdan sonra ki en önemli hususlardan biri de rahmin küçülmesi  ve eski haline dönmesi işlemidir. Anne bebeği emzirdikçe rahim  kasılacak ve küçülecektir. O nedenle bebeği doyururken ağrıları artsa da anne bebeğini emzirmeye devam etmelidir.

Ameliyattan 6-7 saat geçtikten sonra annenin ağrıları azalır. 1-2 gün geçtikten sonra da ağrıları kalmaz. Annenin dikiş yerlerinin 10 güne kadar ağrıması normaldir. Fakat ağrıların geçmesi yada devam etmesi kişiden kişiye değişen bir durumdur. 6-7 aya kadar ağrıları devam eden anneler de vardır. Kesin olarak şu gün başlar şu gün biter diyebilmek zordur. Sezaryen ameliyatı sonrasında özellikle ilk haftalarda dikişlere dikkat etmemeli zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Fakat ağrılar bir türlü geçmiyorsa, yaraların olduğu yerde akıntı  ve şişlik oluşmaya başlamışsa vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. Sezaryen doğum sancısının neye benzediğini öğrenmek için burayı tıklayabilirsiniz.

Yorumlar (0)