Anasayfa / Sağlık / Ses Kısılmasına Doğal Tedavi, Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ses Kısılmasına Doğal Tedavi, Ne iyi Gelir? Nasıl Geçer?

Ses kızılması hemen hemen herkesin başına 1 kere de olsa gelir. Bazılarının başına daha fazla gelmektedir. Bunun sebebi vücudun hastalıklara karşı dayanıklılığının daha az olduğu durumlarda daha fazla karşılaşılır. Hastalık devam ederken vücudumuza iyi bakmaz ve soğuk su içmeye devam edersek hastalık boğazdan aşağıya iner ve ses tellerimizden almamız gereken sesi alamayız. Böyle durumlarda ya ses tamamen kesilir daha çok daha kısık hale gelir.

Soğuk alınlığı dışında da sesin kısılmasına sebep olan birçok sorun vardır. Bunlardan bazıları şöyledir; alerji, reflü, şeker hastalığı, sigara, içilmese bile sigara dumanı, kimyasal gazlar, akciğer hastalıkları, gırtlak iltihabı, ses tellerinde nödül veya kist, çok şiddetli bağırma gibi. Peki ses kısıklığı her olduğunda doktora koşmakta fayda var mıdır? Doktora görünmek hiçbir zaman kötü bir davranış olmaz. Ne olur ne olmaz her durumda doktora görünmek en iyisidir çünkü doktorlar insan anatomisi üzerine eğitim almışlardır ve çok daha iyi bilirler. Ama doğrusunu söylemek gerekirse çoğumuz bunu uygulamamaktayız. Genelde işler çok ciddi hale geldiğinde doktora gidilir. Eğer ses kısıklığının nedenini bilebiliyorsak, bu soğuk algınlığından kaynaklıysa, çok bağırmaktan kaynaklıysa vs. bu gibi durumlarda birkaç gün geçmesini bekleyebiliriz. Ancak sorun devam eder ve 1 haftayı aşar ise bu durumda kesinlikle doktorla görüşülmelidir.

Öncelikle evde tedaviye başlayacaksak bilgisizce ilaçlardan yararlanmak yerine doğal ürünlerden, bitkilerden vs. yararlanmak doğru olacaktır. Eğer sorun ciddi olmayan sebeplerden kaynaklanıyorsa genel olacak ılık, ballı, kafeinsiz içecekler tüketilmeli. Boğazı kurutucu değil yumuşatıcı çaylar tercih edilmeli. Bunun için çaylarınıza bal tercih etmelisiniz. Papatya çayı özellikle soğuk algınlığı gibi nedenlerden kaynaklı ses kısıklığında özellikle kullanılmalı. Vücudu rahatlatır ve uyutur. Aynı zamanda öksürük kesici özelliği de vardır. Ekinezya da üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği için kullanılabilir. Yine sarımsak bir çok faydasının yanı sıra antibiyotik özelliğiyle ses kısıklığına iyi gelmekte ve son olarak zencefil muhakkak ve muhakkak tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir