Şeker hastalarına ramazan ayında uyarı

13 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi

“İnsülin kullanan bir hastanın oruç tutması şüphesiz yerinde değildir” diye konuşan uzmanlar, “Çünkü insülin mutlaka ahenkli besin eşliğinde kullanılan bir ilaçtır. İnsülin yapıp ona uygun beslenme uygulanmaz ise derin ve komaya dek dışarı giden hipoglisemiler, daimi merkezi sinir sistemi hasarları, kalp problemleri ortaya çıkabilir” uyarısında bulundu.

Oruç tutan hastalarda en büyük risk; hipoglisemi

 

Bütün mümkün risklere rağmen oruç tutmak isteyen bir hasta varsa ilk olarak kullandığı ilaçların gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Istek Sezgin Meriçliler, şöyle devam ediyor: “Herif 2 diyabetik hastaların kullandığı ilaçların içinde insülin salgısını artırarak etki gösteren ilaçlar ahenkli yemek yemek yenmez ise hipoglisemi yani şeker düşüklüğüne yol açabilir, bu grup ilaçlar oruç tutarken kesilmeli ya da iftar öncesine kaydırılmalı. Hipoglisemi oruç sırasındaki en tehlikeli problemlerden birisidir, baygınlıktan komaya değin dışarı giden ağır tablolarla karşımıza çıkabilir.”

 

Protein ağırlıklı beslenin, pide yerine esmer ekmek tüketin!

 

Dünyadiyabet Etiler ’den Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, hastaların uyarı etmeleri gereken 10 kuralı şu şekilde sıraladı:

 

1.    Bu hastalarda iftar – sahur arasındaki süreç eksik ve sık yenilerek geçirilmeli. İftarda hafif bir kahvaltı ve çorba, 30 dakika sonra 1 tabak belli başlı yemek, 1.5 saat daha sonra meyve, sahurda ağır ve yağlı olmayan yiyeceklerden oluşan bir menü düzenlenmelidir.

 

2.    Bol su içilmesi şarttır, minimum iki litre su iftar-sahur arasında mutlaka içilmelidir.

 

3.    Sucuk, salam, pastırma gibi tuz ve gün içinde susatan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

 

4.    Insanlar arasında ‘harareti keser ’ diye bilinen nehir idrar söktürme özelliği olan bir içecektir, değişken kaybını artırır. O nedenle eksik olarak tüketilmelidir. Hem kahve de idrar söktürücü özelliği olduğu için bir fincandan artı tüketilmemelidir.

 

5.    Protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Protein hem tokluk duygusu verir, keza de kana yavaş karışan glukoz sağlayarak hipoglisemi ihtimalini en aza indirir. Peynir, yoğurt gibi süt ürünleri ve süt, az yağlı ve ızgarada üretilmiş kırmızı veya beyaz et, yumurta iftar ve sahur aralarında birer porsiyon tüketilmelidir.

 

6.    Sahurda tok tutan yiyecekler seçim edilmelidir. Yemek yerine süt, yoğurt, peynir, yumurta içeren bir kahvaltı seçim edilmelidir.

 

7.    Gün içinde koku yaratabilecek soğan-sarımsak gibi yiyeceklerden sahur öğününde uzaktan durulmalıdır. Keza bu nesil yiyecekler gün içinde fazla susama duygusal doğururlar.

 

8.    Sahurda tatlı yenilmemeli, meyve azami 1 porsiyon tüketilmelidir.

 

9.    Pilav, makarna, börek gibi yiyeceklerin tok tuttuğuna dair yanlış bir inanış vardır. Oysa bu yiyecekler önce mideyi doldurarak tokluk duygusu verir ama daha sonra süratli hazmedilerek tez acıkmaya yol açar. Keza seri insülin salgısı uyararak uzamış açlık sürecinde kan şekerinin düşmesine yani hipoglisemiye yol açar. bu nedenle sahurda bu grup yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

 

10. Pide mümkünse yenilmemeli, fazla istenirse az olarak iftarda yenilmelidir. Beyaz undan yapıldığı için hem kan şekerini çabuk yükseltir, keza insülin salgısını fazla uyarır. Sahurda esmek ekmek tüketilmelidir.

Şeker hastalarına ramazan ayında dikkat www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık