1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sağlıklı Yağ Kaynakları Nelerdir?

Sağlıklı Yağ Kaynakları Nelerdir?

Diyetinize sağlıklı yağ içeren besinleri eklemek ilk başta biraz zorlayıcı görünebilir. Hangi yağları dâhil edip hangilerini etmeyeceğinizi bilmek kolay olmasa gerek. Şunu hiçbir zaman unutmayın; düşük yağ içeren diyetler sadece gelip geçici heveslerdir. Sağlık alanında yapılan yeni çalışmalar sağlıklı yağ kaynaklarının tüketimini destekler nitelikte. Yağların saç ve deri sağlığında, kilo korumada ve hatta kalp sağlığında kritik bir rol oynadığı biliniyor. Günlük yemek planınızı tasarlarken bu önerileri de bir gözden geçirin derim.

ZEYTİNYAĞI İLE PİŞİRİN

Sağlıklı yağ içeren besinler yemek istiyorsanız şüphe yok ki pişirme yağlarınızı değiştirmek yapabileceğiniz en kolay değişikliklerden olacaktır. Soya yağı ve mısır yağı gibi işlenmiş ucuz yağlar yerine yemeklerinizi organik zeytinyağında pişirin. Zeytinyağı antioksidan içeriği bakımından işlenmiş yağlardan üstündür. Kızartmalarda, çorbalarda ve soslarda zeytinyağı kullanmanız yararınıza olacaktır. Sıcak yemekler haricinde aynı zamanda soğuk yemeklerde de zeytinyağı kullanabilirsiniz.

ATIŞTIRMAK İÇİN KURU YEMİŞ

Fındık fıstıktan daha güzel bir atıştırmalık olabilir mi? Badem, ceviz, fındık, Antep fıstığı… Bunların hepsinin kuruyemiş olmak dışında bir ortak noktası da saklamak için buzdolabına ihtiyacınızın olmaması. Yani her yerde ve canınızın istediği her an bunlardan yiyebilirsiniz. Yoğun bir gün öncesi cebinize kuruyemiş depolayabilirsiniz. İşteyken masanızda bir kâse bulundurabilirsiniz. Porsiyonu(çeyrek kupa) abartmazsanız kuruyemiş yemek sağlıklı yağlar ile işbirliği içine girmenin iyi bir yoludur.

KETEN TOHUMU VE CHIA TOHUMU

Sabah kahvaltıda kendi özel içeceğinizi hazırlıyorsanız, bu 2 tohumla karışımınızı çok daha güçlendirebilirsiniz. Keten tohumu, chia tohumu ve kenevir tohumu seçenekleriniz arasında. Karışımınıza bu tohumlardan koyup blenderden geçirdiğinizde o kadar pürüzsüz karışıyor ki nerdeyse tatlarını bile almıyorsunuz. Ayrıca omega-3 yağ asitleri içeriğiyle zengin olduklarından kalp için son derece önemliler. Son olarak yüksek lif içeriğinden dolayı sindirim sisteminizi bir adım ileri götüreceğini ve sizi tüm sabah zinde hissettireceğini de söyleyelim.

TAVUK YERİNE BALIK

Yağsız protein kaynaklarından tavuk ve hindiyi çok tüketiyorsanız bir de balığı deneyin. İlk başta balığın diğer hayvansal protein içeren besinlerden daha fazla kalori içerdiğini söyleyebilirsiniz. Ama balığın bu yüksek kalori değeri omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinden geldiğinden hiçbir sıkıntı yok. Bu yağ asitleri kalp hastalıklarını önlemede ve hatta belki de iyileştirmede bir numaralar. Somon veya tilapia gibi balıklardan haftada 2 kere yemek balığın bu mükemmel faydalarından yararlanmanıza yetecektir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Pasta ve tatlılar yapmayı seviyorsanız, kullandığınız yağı daha sağlıklı alternatifleriyle değiştirmek iyi bir gelişme olacaktır. Hindistan cevizi yağı mesela tıpkı tereyağı gibi oda sıcaklığında katıdır. Yani yapılan tatlının tadında ve dokusunda pek bir değişikliğe sebep olmayacağından Hindistan cevizi yağını deneyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap