1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Regl Dönemindeki Sancılar

Regl Dönemindeki Sancılar

Regl Dönemindeki Sancılar

Bazı kadınların regl dönemi oldukça sancılı geçer. Özellikle regl döneminin ilk gününde daha şiddetli görülen bu ağrılar o gün içerisindeki bütün işlerin aksamasına sebep olur. Bu sancılarını yaşayan kadınların çoğu da kaderi olduğunu düşünerek o sancıyla cebelleşirler saatlerce. Ağrılar yaşanması elbette ki normaldir. Fakat şiddetini artırmış ve hayatı felç eden ağrılar için bir uzmana başvurmak gerekir. Diğer daha az şiddetli ağrılar içinse ağrının şiddetini azaltacak birkaç öneri vardır. Bu sancının şiddetini regl döneminden öncede azaltmak için bir yöntem mevcut. Ayaklarınızı sıcak tutmak regl döneminin daha raht geçmesini sağlayacaktır. İsterseniz deneyin ve farkı görün. Ilık bir şeyler içmek yada karnınıza ılık bir su torbası koymak da iyi gelerek rahatlamanızı sağlayacaktır. Eğer ağrınız kalkmanıza engel olacak kadar şiddetli değilse ılık bir banyo yapmanız oldukça rahatlatacaktır sizi. Sonrasında vaktiniz varsa güzel bir uyku çekin ve ağrıdan kurtulmuş olarak uyanın derim. Bu dönemde uzak durmanız ya da en azından azaltmanız gerek üç yasak ise şeker, tuz ve kafein içerikli besinler.

Adet Sancıları Nasıl Geçer Video izle?

Yoga son zamanlarda da popülerliğini korumaya devam ediyor. Ruhu dinlendirmenin en güzel yollarından biri olduğu söyleniyor. Yoganın faydalı olduğu bir diğer nokta ise regl dönemindeki sancılar. Elbette ki sancıyla birlikte yapılan yoganın tüm sancıları giderdiğini iddia etmiyoruz. Yoganın bir uzmanla ve bir düzen içerisinde yapılması gerekiyor. Yüzmenin bir çok yönden faydalı olduğunu biliyoruz. Özellikle bel ağrısı çekenler için oldukça faydalı bir yöntem. Bir diğer faydası ise vücudun şekillenmesi yönündedir. Bizim için şimdilik önemli olan ise regl dönemindeki sancılar olduğu için yüzmenin regl dönemindeki sancılara da iyi geldiğini özellikle vurgulamak istiyorum. Ağrıyan bölgeye yapılan masajlarda rahatlamanızı sağlayacaktır. Küçük küçük yapılan egzersizlerin de faydasını görebilirsiniz.

Şimdi ise önemli bir meseleden bahsetmek istiyorum. Regl dönemindeki ilaç kullanımına gelelim. Çoğu kadın bu dönemdeki sancılara dayanamayıp direk ağrı kesiciye koşuyor. Fakat uzman kontörlü dışında alınmış ağrı kesiciler oldukça zararlı olabilir. Kullandığınız ağrı kesiciyi mutlaka bir uzmanın önermiş olması gerekir. Aksi takdirde regl döneminde ve sonrasında birtakım sorunlar yaşayabilirsiniz. Hele ki böylesine hassa bir konuda hiçbir kadın bir problemle karşılaşmak istemez. Tüm bu sancıların giderilmesi konusundaki önerilerimden sonra kısada olsa bir noktaya değinmek istiyorum. Regl dönemindeki kadınlar kimi zaman o dönemde olduğu için utanıyorlar. Birilerine bu olaydan bahsetmekten bile söz etmiyorum. Elbette ki bunda toplum baskısının da etkisi var. Fakat regl dönemi kadının doğası gereği oluşan diğer bütün olaylar kadar normaldir. Kadının da bu dönemlerde kendini geri çekmesi son derece yanlıştır. Kadınlarımıza regl dönemini de diğer günleri gibi geçirmelerini tavsiye ediyorum. Mutlaka daha halsiz veya ağrılı geçirebilirsiniz ama kesinlikle kendinize olan özgüveninizi kaybetmeyin ve asla utanmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap