Ramazan ayında tansiyona uyarı

7 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen hipertansiyon hastalarının ise fazla tedbirli olmaları gerekiyor. . Ama zamanla hipertansiyon hastalarının kalp, böbrek ve damarlarında değişik sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Toplumumuzda sık rastlanan ve sinsi seyreden bir hastalık olarak aşina hipertansiyon, bilhassa de yazın sıcak günlerinde hastalar üzerindeki olumsuz etkisini daha da arttırabiliyor. Sinsi ilerleyen bu rahatsızlık yüzünden kimi hastalar, yıllarca fark etmeden jurnal yaşamlarını sürdürebiliyorlar

Hipertansiyonun sebepleri nelerdir?

Millet arasında kan basıncı veya yüksek kan basıncı denilen hipertansiyon vakalarının % 90 ile % 95 ’inde sebep bütünüyle agnostik. Bu tip hipertansiyona tıp dilinde esansiyel hipertansiyon veya primer (birincil) hipertansiyon denir. Geri kalan  % 5 ya da % 10 ’luk hipertansiyon grubunda ise, altta yatan başka bir rahatsızlık veya hastalıklar vardır. Bu hastalıklar, dolaylı olarak hipertansiyona sebep olur. Bu alıcı hipertansiyona tıp dilinde sekonder (ikincil) hipertansiyon denilir. 

Hipertansiyon riskini artıran sebepler nelerdir?

Obezite, aşırı içki tüketimi, ailede hipertansiyon olması, yüksek miktarda tuz tüketimi, yaş, stres, insülin direnci, düşük potasyum-magnezyum ve kalsiyum alımı bu riski artıran sebeplerdir.

Hipertansiyon teşhisi nasıl konulur?

Fazla şiddetli hipertansiyon vakaları hariç, 3 ya da daha pozitif sayıda yapılan ölçümlerde sistolik kan basıncının 140 mmHg ya da diyastolik kan basıncının 90 mmHg ’nin üstünde olması veya her ikisinin bu değerler üzerinde olması tanı için yeterlidir. Bir kereye mahsus yapılan ölçüm sağlıklı olmayabilir, oysa malign hipertansiyon dediğimiz şiddetli hipertansiyon vakalarında birincil ölçümde teşhis konulabilir. 3 veya daha pozitif periyodla yapılan ölçülerin arası sık olmamalıdır. Burada 1 veya 2 haftalık aralıklar periyodunda, 3 veya daha fazla ölçüm yapılabilir. Hipertansiyon tanı edildikten sonra, hekiminiz sizden birtakım kan ve idrar tetkikleri isteyecektir. Tetkikler, bir hastalığa emrindeki hipertansiyon durumunu dikkat çekici ediyorsa, o hastalığa karşın tedaviye başlanacaktır. Eğer tüm tetkikler bayağı sınırlarda ise, esansiyel yani birincil hipertansiyon teşhisi konulacaktır.

Hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır?

Organları hipertansiyondan zarar görmeyen ve kalp hastalığı gibi tehlike faktörü olmayan hastalara, hekimler yaşam tarzlarında değiştirme ve hipertansiyon ilaçlarını birlikte önermektedir. Hayat tarzında yapılacak şansın dönmesi arasında, uzun vakit güneş aşağı kalmama ve yaz aylarına eşit gelen ramazanda oruç tutmaktan kaçınma gibi öneriler de bulunur. Eğer tansiyon değerlerinde büyük kan basıncı 160-180 mmHg, ufak kan basıncı 100-110 mmHg arasında ise, bu hastalarda önemli diyet ve pat diye artı hipertansiyon ilacı uygulaması ile tedavi yapılmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli unsur, hipertansiyon tedavisi sırasında çoğu grup hap olduğu ve tedavi esnasında hekimlerin, bu ilaçları tıbbi kurallar çerçevesinde kademe aşama uygulayarak uygun ilacı bulmaya çalıştıklarıdır. Hastalar, kendilerine yarayacak olan ilacı hekim deneyerek bulmaya çalıştığından sabırlı olmalıdır. Özellikle çok yüksek seyreden hipertansiyonlarda hap kombinasyonları denenerek, hastaya en yerinde çare bulunmaya çalışılmaktadır. ara sıra bu işlem içerisinde her hap, her hastaya fayda sağlamamakta, bazen de ilaçların bağlı etkileri ortaya çıkabilmektedir.

Yaz aylarında oruç ve hipertansiyon

Insanlar aralarında kan basıncı yükselmesi hastalığı da denilen hipertansiyon, kan basıncında meydana gelen artma olarak tanımlanır. Bu çoğaltma, belirtisiz ve sinsi bir seyir gösterebilir. Vücutta atardamarlarda, kalpte ve böbreklerde ateroskleroz denilen ve damar yapılanmasında biçimsizleşme ile karakterize sorunlara yol açar. Daha da ileri giderek, millet aralarında inme dediğimiz beyin rahatsızlığına ya da yürek krizine değin dışarı giden büyük problemlere de sebep olabilir. Yaz aylarında oruç sebebiyle uzun süre aç kalma ve sıcak havalar, hipertansiyon hastalarını olumsuz etkileyerek, hastalığının ilerleyişine sürat kazandırır. böylece, hipertansiyon hastalarının rutin sıhhat kontrollerini dikkatsizlik etmemeleri ve mümkünse oruç tutmaktan kaçınmaları gerekir.  

Hipertansiyonun belirtileri nelerdir?

Hipertansiyonun belirtilerini bilmek şiddet olabilir. Belirtiler, çoğu zaman bulgu vermeden sinsice, yıllarca devam edebilir. Hatta bazen hiçbir semptom vermeyen lakin yüksek tehlike taşıyan hipertansiyon vakalarına rastlanır. Ama vakaların ufak bir kısmında, ilk zamanlarda belli belirsiz baş ağrısı, baş dönmesi nöbetleri, zaman zaman burun kanamaları gibi belirtiler olabilir. Güneş aşağıda uzun vakit geçiren ve oruç tutan hastalarda belirtiler daha ileri seviyede olabilir. Bu belirtiler, birçok zaman hipertansiyon ilerlemiş ve yüksek sınırlara gelmiş olduğunda daha egemen görülür.

Hipertansiyon hangi organlara hasar verir?

Göz, böbrekler (böbrek yetersizliği), kalp (koroner yürek hastalığı), beyin (inme), atardamarlar (ateroskleroz-insanlar arasında damarlarda kireçlenme olarak adlandırılmaktadır) hipertansiyondan hasar görür. Bilhassa de küçük tansiyonun 120 mmHg üzerinde olduğu durumlarda, acele tıbbi müdahale gerekir ve laf konusu organlardaki zarar ciddi boyutlara ulaşır. 

Ramazan ayında tansiyona uyarı www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık