Psikoloji düzelten göz tedavisi: Göz protezi

Psikoloji düzelten göz tedavisi: Göz protezi

Psikoloji düzelten göz tedavisi: Göz protezi

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Barışma Yeniad anlattı:

Görmeyen bir gözde tedavi seçenekleri nelerdir?

Görmeyen bir favori,bazı durumlarda cerrahi uygulanmadan renkli kontakt lensler ya da göz üzeri yerleştirilen protezler ile simetrik sonuçlar elde edilebilir. Oysa bunun yapılabilmesi için ilk olarak görmeyen gözün buna uygun olması gerekmektedir. Özel cerrahiler ile bu cins gözler yerine geçen kimse takılır ayla getirilebilmektedir. Bütün uğraşılara rağmen göz üstüne protez takılamıyorsa, ayrıca favori sancı, kızarıklık, sulanma gibi kişiyi rahatsız eden, jurnal hayatını yaşanmaz ülkü getiren şikayetler mevcutsa görmeyen gözün alınarak değiştirme takılmasına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Birçok hasta şikayetleri olmamasına rağmen alınan mükemmele yakın sonuçlar nedeni ile kozmetik amaçlı da değiştirme gözü seçmektedir.

Yerine Koyma göz cerrahisinde esas olarak 2 yöntem uygulanmaktadır. Birinci ve en sık kullanılan usul sadece göz içeriğinin boşaltıldığı “evisserasyon “ yöntemidir. Bu yöntemde göz kaslarına hiçbir şekilde dokunulmaz. Görmeyen gözün içeriği boşaltıldıktan sonradan bu boşluğu yüklemek amacı ile yerine bir orbital implant takılır. Uygulanan cerrahi yaklaşık 30 dakika sürmektedir ve yerel ya da genel uyuşma aşağı yapılabilir. İkinci kullanılan usul ise gözün tamamının alındığı “enükleasyon” dediğimiz yöntemdir. Bu cerrahide göz kasları ayrılarak göz bütün halinde alınmakta ve kaslar konulan orbital implant üzerine yerleştirilmektedir. Göz tümörleri veya mikroftalmi gibi gözün hiç gelişmediği durumlarda enükleasyon yapılması yükümlülük haline gelebilir. Hangi usul uygulanırsa uygulansın enükleasyon veya eviserasyon, bir sonuç için mükemmel bir cerrahi ve değiştirme işçiliği gerekmektedir.

Değiştirme cerrahisinde kullanılan orbital implantlar kaç tiptir?

Orbital implantlar değiştirme cerrahisi yapıldıktan daha sonra kaybolan boşluğun yerinin doldurulması amacı ile kullanılan suni veya doğal olabilen yuvarlak şekilli özel materyallerdir. Günümüzde çok farklı tipte orbital implant mevcuttur. En sık kullanılanlar silikon, akrilik, polietilen ve hidroksiapatit materyalden yapılan implantlardır. Her implantın kendine özgü eksi ve pozitif özellikleri mevcuttur. Temelde hepsi benzer görevi yapmaktadır fakat implant seçiminde görmeyen gözün özellikleri, doktorun bu konudaki tecrübesi ve hasta tercihleri önem kazanmaktadır. Orbital implantlar farklı büyüklükte yapılırlar. Boyutları 14 mm’den 22 mm’ye dek değişmektedir. Kullanılacak orbital implantın büyüklüğü kişiden kişiye değişmekle beraber erişkinlerde sıklıkla 20 mm ve daha büyük implantın kullanılması sonradan yapılacak protezin hareketinde kritik öneme sahiptir. Çocuk ve bebeklerde ise daha minik çaplı implantlar kullanılabilir.

Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalırım? Yedek göz ilk ne süre uygulanır?

Değiştirme göz cerrahisi lokal ya da genel hissizlik aşağı uygulanabilir. Bu adamakıllı gözün ve hastanın genel durumu ile ilgilidir. Ameliyat ardından hastalar kendilerini iyi hissederlerse evlerine gidebilir ama sıklıkla hastalarımızın bir gece hastanede misafir edilmesi ameliyat sonrası sancı kontrolünün daha kuytu sağlanması için tercihimiz olmaktadır. Ameliyattan hemencecik daha sonra göz kapatılmakta ve ertesi günü açılmaktadır. Ertesi günü  pansuman yapıldıktan daha sonra damlalar ve antibiyotik tedavisi verilmektedir. Ameliyat sonrasında hastalar birkaç gün sızı hissedebilir, tabii fakat bu hastadan hastaya değişmektedir. Ağrının en önemli sebebi ise sağlam gözün hareketiyle ameliyatlı gözün de hareket etmesidir.  Hastalarımızın unutmaması gereken şey ise protez yapılana kadar iç tarafta “konformer” dediğimiz plastik bir koruyucunun konulacağıdır. Ameliyat olan hastalar takriben 1 hafta içinde işlerine dönebilir. Hastalarımızın yerine koyma yapılana değin dışarı çıktığında göz pedlerinden takmasını gözün mikrop kapmaması açısından önermekteyiz. Değiştirme en erken ameliyattan daha sonra 1. ayda yapılabilir. Bu zaman ameliyat sahasının iyileşmesi için gerekli olan en az süredir. 1. aydan sonradan eğer iyileşme yeterli ise yerine koyma gözün yapılması için hastalar yerine koyma merkezine yönlendirilir. Protez merkezinde hastaya kişiye özel yerine koyma yapılmaktadır ve bu zaman yaklaşık 3-4 gün sürebilmektedir.

Yedek göz nasıl görünür? Yerine Geçen Kimse gözün bakımı nasıl olmalıdır?

Yerine Geçen Kimse göz yapıldıktan daha sonra hastalarımız kısa sürede protezlerine alışırlar ve yerine geçen kimse vücutlarının bir parçası haline gelir. Hastalarımızın yerine geçen kimse gözü aralıksız takıp çıkarmalarına gerek yoktur. Protezin temizliği ve kontrolü kesin aralar ile göz doktorları ve yedek merkezlerinde okülaristler tarafından yapılmalıdır. Yerine Koyma göz mükemmel bir cerrahi ve protez işçiliğinden daha sonra sağlam göze yakın bir oranda hareket edebilir. Hastalar protez göz ile her türlü aktiviteyi yapabilirler. Denize girebilirler ve spor yapabilirler. Bunun yanına yedek gözün daha canlı görünmesi ve kayganlığının sağlanması amacı ile hastalarımıza mutlaka yapay gözyaşı ilaçlarını kullanmalarını önermekteyiz. Ama bütün uygulamalara rağmen zamanla yerine koyma eskiyip parlaklığını kaybeder, ayrıca protezin durduğu ve “soket” dediğimiz yuva değişikliklere uğrar böylece protezin 3-4 yılda bir değiştirilmesi yedek uygunluğu açısından fazla önemlidir.

Yerine Koyma göz ile ilgili ne gibi problemler olabilir, baştan bir ameliyat gerekebilir mi?

Yerine Koyma göz cerrahisi iyi yapıldığı sürece ikinci bir ameliyat gerekmemektedir. Yapılan cerrahi ile yerleştirilen orbital implant ömür boyu problemsiz şekilde uygun durmaktadır. Oysa iyi yapılmayan cerrahiler ve uygunsuz orbital implantların yerleştirilmesi nedeni ile maalesef gözden düşmüş alt etkiler görülebilmektedir. Vakit içinde protezin yerinden çıkması, yüzeyinin açılması, hastada devamlı çapaklanma olması istenmeyen yan etkilerdir. Hastalarda aralıksız çapaklanma ve rahtsızlık şehvetli protezin soket ile yerinde olmadığını göstermektedir.Bu durum protezin tekrardan gözden geçirilmesini gerektirir. Maalesef en istemediğimiz koşul konulan orbital implantın açılması ya da yerinden çıkmasıdır. Böyle bir durumda yeni bir implant yerleştirilmesi ya da açılım küçükse bu bölgeye yama yapılması gerekmektedir. Bu cerrahiler aslında özellikli olup bu işte uzmanlaşmış oküloplastik cerrahlar göre yapılmalıdır.Yıllar içinde yedek kullanan hastalarda üstteki göz kapağında düşüklük, daha aşağı göz kapağında sarkma ve orbitada çukurlaşma görülebilir. Bu durumlar meydana geldiğinde lokal duyu yitimi ile göz kapağı düzeltme ve orbitaya karşın dolgunlaştırma işlemleri yapılmalıdır.
 

Psikoloji düzelten göz tedavisi: Göz protezi www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)