Öldüğümüz Vakit Ardımızda Bıraktığımız Bedenin Maruz Kalacağı 12 Evre

Öldüğümüz Vakit Ardımızda Bıraktığımız Bedenin Maruz Kalacağı 12 Evre

Öldüğümüz Vakit Ardımızda Bıraktığımız Bedenin Maruz Kalacağı 12 Evre

Öldükten sonradan kim dünyayı düşünür oysa? Biz merak ettik ve araştırdık “Acaba bedenimizin başına neler geliyor?” diye. İşte ölüm sonrası bedenimizin karşılaşacağı 12 safha.

1. Beyin Aktiviteleri

Kalp durunca beyne giden oksijen kesilir. Beyin, aktarma organları işini yapamadığından dolayı bağlantıyı kopararak nöronlar arası iletişimi durdurur. Dekstroz takviyesi alamayan sinir hücreleri üç ile yedi dakika içinde ölür.

2. Ölüm Solgunluğu

Vücutta kılcal kan dolaşımı yetersizliği sonucu pallor mortis yani vefat solgunluğu evresine girilir. Beyaz tenli olanlarda çabuk görülür (öldükten daha sonra 15–25 dakika içinde)

Organ nakli cerrahlarının ölümden sonraki 30 dakika içinde böbrekleri, karaciğeri ve kalbi çıkarıp altı saat içinde hastaya nakletmesi gerekir.

3. Ölüm Soğukluğu

Algor mortis yani vefat soğukluğu evresinde ise olağan şartlarda beden sıcaklığı bulunduğu ortamın sıcaklığına düşene dek, sıradan saatte 1 derece ısı kaybeder.

4. Vefat Sertliği

Vücudunuzdaki kalsiyumun ortaya çıktığı lahza, rigor mortis yani vefat sertliği evresine geçildiği andır. Vefat derhal gözleriniz açıksa bir vakit daha açık kalacaktır. Oda sıcaklığındaki bir insanda ölümden 3-4 saat daha sonra görülmeye başlar, 12 saat sonra zirve noktasına ulaşır ve 36 saat sonra ortadan kalkar. Bunun sonucunda boşaltım sistemi ayrıntılarıyla kendini salarak bağırsaklar, mesane boşalır ve sperm akıntısı oluşur.

5. Ölüm Lekeleri

Sırada livor mortis yani ölüm lekeleri evresi var. Ölümden 3 saat daha sonra görülmeye başlar ve 4-5 saat içinde kan, yer çekimi etkisi ile yavaş yavaş büyük damarlardan vücudun yere yakın kısımlarındaki minik damarlara, kılcal damarlara toplanır.

6. Derinin Su Kaybı

Derinin su kaybı sebebiyle saç ve tırnakların uzadığı yanılgısına düşülür. Vücudun ölmesiyle birlikte bütün eylemler bittiği için tırnak ve saç uzaması söz konusu değildir.

Tırnakların uzaması için yeni hücrelerin üretilmesi gerekir. Aynı şey saç için de geçerlidir. Folikülün altındaki saç matriksi hücreleri çoğalarak saçın uzamasını sağlar ve bunun içinde oksijen gerekir.

7. Kokuşma

Hücre proteinlerinin bakteriler göre sindirimi, gövde dokularını zayıflatır. Proteinler sürekli daha minik bileşenlere ayrışır. Bakteriler, fonksiyonel grup putresin ve kadavenin aminleri gibi gaz ve organik bileşikler salgılar. 

İki ya da üç gün sonra, vücudunuz şahane derecede kokmaya başlar. Ilk Olarak, bozulma gazları beden boşlukları içinde kısıtlanırlar. Karnınız, bu andan itibaren yeşil renge döner. Gaz birikmeye başlar ve kalmış olan en ufak bir atığı da dışarı atmaya çalışır. Sonrasında bu gazlar dolaşım sistemi içine ve oradan da komşu dokulara geçerler.

8. Kokuşma sonrası

2–3 gün: Karın derisinde renk değişikliği görünür. Gaz nedeniyle karın şişmeye başlar.
3–4 gün: Renk yayılır ve soluk damarlar görünür ışık halkası gelir.
5–6 gün: Karın belirgin şekilde şişer ve deride kabarcıklar gözlenir.
2 hafta: Karın şişkinliği; İç gaz basıncı en fazla kapasite yaklaşır.
3 hafta: Dokular yumuşar. Organlar ve dokular patlar. Tırnaklar düşer.
4 hafta: Yumuşak dokular sıvılaşmaya başlar ve yüz tanınamaz hale gelir.

9. Vücudun Şişmesi

Şişmenin başlaması ölümden sonraki 1-2 gün içinde başlar. Vefat ardından, oksijen alımı ve enerji üretimi durduğu için hücrelerin işlevleri aksar ve atık maddelerden kurtulamayan hücreler şişer. Ilk çürüyen yerlerden olan mide ve bağırsaklarda bakteriler yoğun çalıştıkları için tez gaz ortaya çıkar. Bu gaz, karın bölgesinin şişmesine sebep olur. Vücutta biriken sülfür yüzünden renk siyaha dönmeye başlar. Günden güne şişen karın patlar ve göğüs çöker. Bu durum kabir üstünden duyulabilecek dek sesli olabilir.

10. Çürüme

Ve bozulma zamanı geldi. Ölümün gerçekleşmesinden 24 saat daha sonra karoser çürümeye başlar. Solunumun durması bakteriler için işarettir ve işlerine koyulurlar. Birincil çürüyen organlar göz, beyin, mide ve bağırsaklar. En geç çürüyen kısımlar ise yürek, mesane, böbrek ve rahim. Rahmin çürümesi aylarca sürüyor.

11. Böceklerin İstilası

Vücut çürürken bütün bir takım çalışması yapılıyor. Bakteriler sizi dürüst yok ederken karoser kokunuza gelen bir takım böcekler vücudunuza yumurtalarını bırakırlar. Larvalar vücudunuzdaki dokulardan beslenmeye başlarlar. Bu larvalar yalnızca bir hafta içerisinde %60’ınızı sindirebilir. Geriye Doğru kemikler kalana kadar bu istila devam eder.

12. İskeletleşme

İskeletleşme bu evrelerin son aşaması. Bu işlem sonunda cesedin bütün yumuşak dokuları ortadan kalkarak geriye kemikler kalır. İskeletleşme süreci tropik bölgelerde haftalar içinde olurken, tundra bölgelerinde, veya sıfırın altındaki sıcaklıklar devam ederse hiç olmayabilir. Ama alışılagelmiş koşullar aşağı ortalama 4 sene içinde geriye doğru yalnızca iskeletiniz kalıyor.

Kaynak
1 2 3

Öldüğümüz Vakit Ardımızda Bıraktığımız Bedenin Maruz Kalacağı 12 Safha www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)