Anasayfa / Sağlık / Nargile İçmenin Zararları Nelerdir, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Nargile İçmenin Zararları Nelerdir, Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Nargilenin Zararları Nelerdir?

Osmanlı döneminde kullanılmaya başlanan nargile tüketimi günümüze kadar ulaşmıştır ve son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Hatta bazı kişilerin inanışına göre faydalı, bazılarına göre ise zararı sigaradan çok daha az. Ama Sağlık Bakanlığının kamu spotu yayınladığını göz önüne alırsak, demek ki nargile zararlı bir alışkanlık.

Tabi ki halkın kendi çapında zararsız olarak gördüğü nargile, aslında çok zararlıdır. Ayrıca zararının sigaradan az olduğu düşüncesi de tamamıyla yanlış. Çünkü Sağlık Bakanlığının, hazırlamış olduğu rapor doğrultusunda ilerleyecek olursak, içeriğinde ki nikotin miktarı bakımından 50 tane sigaranın ancak bir nargileye denk gelebildiğini bildirmemiz gerekir. Eğer bu oran baz alınarak örnek gösterecek olursak; nargilenin içerisinde bulunan kobalt, nikel ve kurşun miktarının sigaraya oranla çok daha fazla olduğu kanısına varabiliriz. Sigarada bulunan kurşun miktarı 30-80 ng. İken, nargile için bu oran 6870 ng. Kadar yüksektir. Sigara dumanında bulunan arsenik miktarı 45-125 ng. İken nargile için bu rakam 165 ng. Kadar yüksektir.

Durum bu şekilde olmasına rağmen hala birçok kişi nargile tüketimini sürdürüyor. Tabi hal böyle olunca Sağlık Bakanlığı duruma el koydu. Yapmış olduğu araştırma ve istatistikler sonucu, büyük oranda nargile tüketimi gerçekleştirenlerin çoğunluğunun 18-21 yaş arası genç kesim olduğu ortaya çıktı. Bu kesim nargileyi, verdiği zevk ve tattan dolayı kullandığını, bu yüzden de vazgeçemediklerini açıkladı. Her geçen genç kesimde nargile tüketiminin artmasıyla Sağlık Bakanlığı harekete geçti ve nargilenin zararlarını ortaya koyup kamuoyunu bilinçlendirmek amacı ile “Nargile Farkındalık Projesi” adı altında çalışmalar başlattı.

Kısaca nargilenin zararlarından bazıları;

  • Akciğer kanserine neden olur.
  • Kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedenleri arasındadır.
  • Diş eti rahatsızlıklarına yol açar.
  • Bronşit rahatsızlığına ortam hazırlar.
  • Parkinson hastalığına sebebiyet verir.
  • Yemek borusu kanserine neden olur.
  • Ağız kanserinin en önemli sebeplerinden biridir.
  • Yüksek tansiyon, depresyon ve kısırlığa da yol açar.
  • Hepatit C, AIDS, tüberküloz gibi hastalıkların bulaşma riskini yükseltiyor.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir