Morluk Deyip Geçmeyin

4 Mayıs 2016
8 kez görüntülendi

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz altı morlukları ya da öteki adıyla göz altı halkalarının, uykusuzluk, baştan savma yaşam tarzı, içki, sigara kullanımı gibi nedenlerle göz çevresindeki venöz dolaşımın yavaşlamasına ast oluşabildiğini kaydetti.

Op.Dr. Şeyda Atabay, “Atopik ve öteki bazı egzemalar da göz altlarında koyu halkalara niçin olabilmekte. Demir eksikliği anemisi, bir takım karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da nezaret morlukları oluşumuna sebep olur” dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Şeyda Atabay, göz altı renginin niçin değiştiği, göz altı çöküklüğünün niçin oluştuğu hususunda şu bilgileri verdi: “Derimizin dermiş tabakası 0.3-0.4 mm kalınlığındadır, fakat göz altındaki deride kalınlık süre içinde dış ve iç etkenlere emrindeki olarak 0.1-0.2 mm’ ye kadar iner. İncelmiş olan göz altı kapağı derisi şeffaflaşarak alttaki damarların daha belirgin ışık halkası gelmesine neden olur. Bu damarlar göz altlarında mavi-mor halka tarzı bir görünümü ortaya çıkarır.

Çoğunlukla kalıtımsal ve yapısal özelliklere yan olarak veya çevresel koşulların etkisiyle olabildiği gibi, kilo kaybı ve yaşın ilerlemesi sebebiyle yöresel atıofik alanlar neticesinde görülebilir. Ve hastalarda morluğun bir şekilde kozmetik kapatıcılarla kapatılsa da çöküklüğün saklanamadığı konusunda şiddetli şikayetler oluşturabilir. Sosyal hayatımızda, özellikle ikili ilişkilerimizde en fazla iletişime geçtiğimiz alan göz çevresidir. Yorgunluğumuzu veya dinginliğimizi yansıtır. Yaşla, metabolizmayla, çevreyle ve beslenmeyle bünyemizde olan değişikliklerin en çok dışa vurduğu bölgedir. Göz ve göz çevresi kişinin yaşını, sağlığını ve psikolojik durumunu etrafına en keskin yansıttığı, konuşma sırasında ifadeyi tamamlayan alanlardır.

Göz altı morluğu ve çöküklüğünde tedavi olarak neler yapabiliriz? Ilk Önce sistemik bozukluklara tabi ise bu bozuklukların tedavi edilmesi fayda sağlayacaktır. Fakat başlıca kronik bir bozukluk olduğundan nedeniyle zemindeki rahatsızlık düzeltilebilse de sorun çözümlenmeyebilir. Tedavide soğuk başvuru formu, Mezoterapi, PRP, Dışında krem uygulamaları ve Göz Altı Dolgu uygulamaları (HA) yapılmaktadır.”

Morluk Deyip Geçmeyin www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık