Anasayfa / Sağlık / Miyomun Nedenleri, Nasıl Oluşur?

Miyomun Nedenleri, Nasıl Oluşur?

Miyomlar aslında rahimde ve rahim ağzında gelişen tümörlerdir. Fakat kanser gibi kötü huylu değil iyi huylu tümörlerdir.

Genelde kadınların beşte  birinde miyom vardır. Fakat miyomun neden oluştuğu bilinmemektedir. Daha çok östrojen hormonundaki değişikliklerin tetiklediği bilinmektedir.  Hamilelik döneminde ve menopoz döneminde görülen miyomların sebebi budur. Genetik, hormonel ve çevresel faktörler bir araya gelerek miyom oluşumuna sebep olabilir. Annesinde miyom olan bir kadında da miyom oluşma olasılığı çok yüksektir. Ayrıca günlük hayatımızda kullandığımız birçok ürünün içinde kozmetik, sabun, şampuan, diş macunu gibi,  östrojen hormonlarının artmasına yol açan kimyasallar bulunmaktadır. Bununla da östrojene hassas olan dokuları etkilemekte ve miyom oluşumuna, artmasına, büyümesine sebep olmaktadır. Ayrıca beslenme şekli de miyom oluşumuna  sebep olabilir. Kırmızı eti çok tüketmek, sebze ve meyve tüketimine gereken önemi vermemek, obezite de miyom sebeplerinden olabilir. Dengeli ve düzenli beslenmek miyom riskini azaltabilir.

Miyom Nerede Oluşur?

miyom nerede oluşur
miyom nerede oluşur

Bir kadında  birkaç tane, küçüklü büyüklüğü miyomlar olabilir. Bazı kadınlarda ağrı, şişlik, fazla kanama, adet olmadığı zamanlarda da kanama görmesi, kansızlık, adet düzensizlikleri şeklinde gösterdiği halde bazı kadınlarda hiç bir belirti vermez. Hatta bazı kadınlar hem idrarlarını yaparken hem de büyük abdestlerini yaparken zorluk hissedebilirler. Bir kadın menopoza yaklaştığı sıralarda miyom oluşmuşsa bu miyomlar tedaviye ihtiyaç duymaz. Fakat başka rahatsızlıkları, ağrıları şişlikleri varsa tabi ki tedavi edilmelidir. Ya da bir kadının miyomu çok küçük ve hiçbir ağrı hissetmiyorsa yine tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Fakat küçük miyomlar da herhangi şekil değişikliği olup olmadığını anlamak için belli aralıklarla doktor kontrolüne gitmek gerekir. Eğer yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, başka hiç bir tedavi de sonuç vermediyse, doktor, miyomlarla beraber rahmi de almak zorunda kalabilir. Fakat olabildiği  ölçüde  ameliyatla sadece miyomlar alınarak hasta kurtarılmaya çalışılır.

Bazı bayanların düşük yapmalarının, hamile kalamamalarının sebebi miyomdur. Öyle ki Tedavi sonrasında hemen hamile kalmışlardır. Eğer miyomunuz var ve hamile de kaldıysanız bu miyomların bebeğinize hiç bir zararı olmayacaktır. Fakat bebeğinizin 5 aydan önce düşmesine sebep olabilir, erken doğum olabilir, yada çok büyük ise rahim ağzını kapayabilir ve sezeryanla doğumu mecbur hale getirebilir. Bu gibi rahatsızlıklar içinde en güzeli dinlenmektir.

Miyomda en önemli nokta, büyüklükleri, kaç tane oldukları ve nerede olduklarıdır.

Miyom için bitkisel tedavi soğan kürü video izle

Miyom Ameliyatı İzle

İlginizi Çekebilir

basen eritme eğzerszileri nasıl yapılır

Basenler Nasıl İncelir, Kilo Verilir, İnceltilir?

Bahar aylarının yaklaşması ile birlikte en çok konuşulanlar arasında yer alan kilo nasıl verilir. Hemen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir