Minik Önlemler Alın, Yazı Kuytu Geçirin

7 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi

Sıcak yaz günlerinde, özlemi çekilen tatili kimse hasta geçmek istemez.

Ayrı yerlere gezi ederken, deniz, havuz gibi kalabalık yerlerde tatil yaparken kimi vakit birtakım hastalıklara yakalanmak mümkün olabiliyor.

Liv Hospital Ankara İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Sindel, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerinde enfeksiyonlara, vakit farkından gelişebilecek hastalıklara ve sıcak çarpmalarına karşı itinalı olunması konusunda uyarıda bulundu. Prof. Dr. Şükrü Sindel “Yaz aylarında sık sık alınarak karoser ısı dengesi korunmalıdır. Bol akışkan tüketilmeli ve 12.00 ile 15.00 saatleri aralarında güneşe çıkmamalıdır” diyor. Tatile gidilen ve konaklanan yerlerde mutlaka temiz su kullanmaya dikkat edin. Seyahat sırasında hayvanlarla temastan kaçının, akarsu ve göllerde yüzmeyin. Bol sıvı tüketin. Değişken miktarı asgari 2.5 – 3 litre olmalıdır.

Vücudu terletmeyecek giyecekler tercih edin. Sentetik kumaşlardan yapılmış kıyafetleri kullanmayın. Yolculuk sırasında açık renkli, bedeni sıkmayan bol kıyafetler giyin. Vücudun tuz ve mineral kaybını yiyecek ve içeceklerle giderin. Sıcak günlerde ağır ve sıcak yemeklerden uzakta durun. Sıcaklarda fazla alkol tüketilmemelidir. Saat 12:00 ile 15:00 arası güneşe çıkmayın. Dış mekanlarda süre geçirirken mutlaka şapka ve aşırı kimyasal içermeyen, doğal güneş kremleri kullanın.

Yaz sıcaklarında sık sık duş alarak beden ısı dengesinin korunması ve bu aylarda şeker ölçümünü düzenli bir şekilde yaptırarak kontrollerin aksatılmaması fazla önemlidir.  Yaz aylarında fazla terlemeye bağlı olarak oluşan akışkan kaybı nedeniyle sistit, böbrek iltihabı ve böbrek taşı belirtilerine daha fazla rastlanır. Değişken kaybı sebebiyle koyulaşan idrarda mikroorganizmalar daha kolay ürer. böylece cümbür cemaat için bol akışkan harcamak büyük ağırlık taşır. Antiseptikli solüsyon, su temizleme tableti ya da damlaları, yara bandı, gazlı kumaş, esnek bandaj, sinek ve haşere kovucular, analjezik malzemelerin bulunduğu bir sağlık çantası taşıyın. Şeker ve kan basıncı hastalarının kan şekeri ve tansiyonlarını jurnal denetim etmesi gerekir.

 

Ufak Önlemler Alın, Yazı Sıcacık Geçirin www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Minik Önlemler Alın, Yazı Kuytu Geçirin Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık