1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kulak Çınlaması Nedir, Kulak Çınlaması Neden Olur

Kulak Çınlaması Nedir, Kulak Çınlaması Neden Olur

Kulak çınlaması; herhangi bir sesin olmadığı duruma rağmen kişinin o ortamda ses duyması durumu olarak adlandırılmaktadır. Hem geçici hem de kalıcı hasarlara yol açan kulak çınlaması nedir sorusuna yanıt verelim. Kulak çınlaması, kulağın iç kulak bölümünü etkileyerek birtakım hastalıklara yol açmaktadır. Bilhassa, 65 yaş üzerindeki kişilerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda daha sık görülen kulak çınlamasında hastaların duydukları sesler vızıldama, uğuldama şeklindedir.

Dış kulağın yanı sıra, iç kulak ve orta kulakta ortaya çıkan birtakım hastalıklar sonucu kişide kulak çınlaması problemi oluşmaktadır. İşitme sisteminde meydana gelen hastalıkların sonucunda oluşan kulak çınlaması neden olur sorusunu da hemen yanıtlayalım. Özellikle orta kulakta oluşan kireçlenmeler ve sıvı birikimleri kulak çınlamasına neden olmaktadır.

Üstelik kalp hastalıkları, kolesterol gibi hastalıkların yanı sıra, şeker ve hipertansiyon hastalıkları da kulak çınlamasına neden olmaktadır. Bilhassa, uzun süreli gürültülü alanlarda bulunarak kulakta ses travması meydana gelmektedir. Bunun dışında kulak çınlamasına neden olan diğer durumlar ise, çok nadir olmakla birlikte beyin tümörleri ve kulak siniri tümörleridir.

Kulak Çınlamasını Azaltmak Mümkün Mü?

Kulak çınlamasını azaltmak adına birtakım önlemler almanın faydalı olduğu düşünülmektedir. Özellikle hekimler, bu konuda hastaların sigara ve alkolden uzak durmalarını istemektedirler. Ayrıca, hastaların stresten uzak bir yaşam ve daha düzenli bir hayat yaşamalarının da olumlu sonuçları gözlemlenmektedir. Üstelik stres ve sıkıntının yanı sıra, düzenli olmayan bir yaşam tarzı kulak çınlama hissini artırdığı düşünülmektedir.

Aynı zamanda hastaların uyku düzenine de son derece özen göstermeleri ve düzenli olarak tansiyonlarını da kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Bir diğer kulak çınlamasını azaltmak adına alınması gereken tedbir ise tuzlu gıdalardan uzak durulması gerektiğidir.

Kulak Çınlamasına Yönelik Tedavi

Kulak çınlamasında uygulanan tedavi daha çok nedene yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Çünkü, kulak çınlaması yaşayan hastaların büyük çoğunluğunda herhangi bir neden bulunamamaktadır. Özellikle enfeksiyonlar, beyin ya da kulakla ilgili hastalıklar ya da beyin ve sinir tümörleri kulak çınlaması nedenleri olarak bilinmektedir.

Geri kalan bölümde ise hastaların şikayetlerini azaltmaya yönelik tedaviler söz konusudur. Aynı zamanda, ilaç tedavileri çok etkili olmamakla birlikte kulak çınlamasını önlemeye yönelik kalıcı bir çözüm yoktur. Hekimler, hastaların kulak çınlaması şikayetine rağmen bu problemle yaşamayı öğrenmesini istemektedirler.

Yorum Yap

Yorum Yap