Anasayfa / Sağlık / Kireçlenme Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Kireçlenme Neden Olur Sebepleri NedirKireçlenme kemik dokusunun içerisinde bulunan kalsiyum ve bazı elektrolitlerin fazla miktarda birikmesiyle meydana gelen yeni ve farklı kemik oluşumlarına verilen addır. Bu yeni oluşum ve farklılıklar kireçlenmenin olduğu bölgeye göre farklı bulgular vermektedir.

Kireçlenmenin özellikle kemik dokusunun varlığının artmasına paralel olarak sertleşmeler meydana getirmesiyle kemik ağrıları, kas içerisinde baskıların sebep olduğu kas ağrıları ve çeşitli sorunlara sebep olduğu sık görülmektedir.

Kireçlenmeye Sebep Olan Ana Faktörler

Aşırı kalsiyum ilacı tüketimi ve fazla vitamin ilacı kullanımları kireç oluşum süreçlerini hızlandırarak kemik metabolizmasını hızlandırır ve kireç birikmesine, fazla kemik dokusu faaliyetlerine sebep olur. Bazen kireç oluşumları damar içerisinde ortaya çıkarak kas dokusunun sertleşmesine de sebep oluyor. Kireçlenmenin önüne geçebilmek ve çözümünü bulabilmek için öncelikle sebebini öğrenmemiz gerekiyor.

Kireçlenmeye Karşı Ne Yapılmalıdır?

Kireçlenmenin oluşumunu önlemek, oluşmuş bir kireçlenmeyi tedavi etmekten daha kolay. Diğer bir ifadeyle bu hastalığa yakalanmadan evvel kolay uygulamalar ve beslenmeler ile kireçlenmenin önüne geçin. Buna rağmen kireçlenme yaşadıysanız en sık uygulanan tedavi metotları cihazlar yardımı doku dolaşımının hızlandırılması ve fiziksel tedavidir.

Özellikle bel, boyun ve omurgalarda yer alan kireçlenmeler için fiziksel tedavi cihazları kullanılıyor. Lazer cihazları da bunlardan bir tanesi. Bu cihazlar bulundukları bölgede dokuların dolaşımının hızlandırılarak kireçlenmenin azaltılmasını amaçlar.

Diz eklem aralığında mesafenin azalarak dokuların yeterince beslenememesi ve kireçlenme ortaya çıkması da sık karşılaşılan rahatsızlıklardan. Bu durumda ise fiziksel tedavi en sık uygulanan tedavi metodudur. Fiziksel tedavi metotları vücut metabolizmasını hızlandırarak kireçlenmenin önlenmesine yardımcı olur.

Tıp ve bilim dünyasında kireçlenmeye karşı çok farklı metotlar var, hatta bazıları eleştiri konusu. Bu yüzden bu işte gerçekten ehil doktorların tedavisine başvurmanız gerekiyor. Yanlış tedavi yöntemleri hastalığınızı kısa vadede onarırken uzun vadede sıkıntılara sebep olabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir