Anasayfa / Sağlık / Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Ayrıca vücut sağlığımıza faydalı bulunan kefir birçok minerallerde içermektedir. Kefirde bulunan mineralleri sayacak olursak Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor, Flor, Selenyum ve PP Vitaminleri bulunmaktadır.

Kefirin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Sindirime yardım eden yararlı bakteriler açısından oldukça zengin olan kefir, hazımsızlık çekenler, kabızlık ve sindirim sıkıntısı çekenler için bulunmaz bir nimettir. Süt ile arasındaki tek fark, daha fazla probiyotik içermesi hem de laktoz intoleransı (süt ve süt ürünlerinin içerisindeki şekeri sindiremeyenler) tarafından da içilebilmesidir.

Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, sindirim sistemimizde bulunan zararlı bakteri ve zararlı mikropların giderilmesine yardım eder. Mide (yaralarına) ülserine sebep olan “helicobacter pylori” adlı zararlı bakteriyi yok eder ve antibiyotik özelliğinin bulunduğu kesindir.

Kefirin içerisinde olan B1, B12, biotin ve K vitaminleri genel vücut sağlığına yararlıdır. Kefirde yüksek calsiyum ve magnezyum bulunduğundan kemik sağlığına çok faydalıdır.

Kefirin Bağışıklık Sistemi ile İlişkisi

Kefirin içerisinde bulunan bileşenler bağışıklık sisteminin güçlenmesine çok yararlıdır. Bu nedenle bağışıklık sistemi problemlerinden kaynaklı alerjik hastalıkların tedavisinde önemlidir. Vücut genelinde bulunan iltihaplanmayı giderir.

Yapılan laboratuvar deneylerinde kefir içerisinde bulunan yararlı bakterilerin bünyenin alerjen tepki vermesine sebep olan “IGE” üretimini baskıladığı tespit edilmiştir.

Kefir içeceğinin faydaları konulu yapılan bir diğer araştırmaya göre,  kefir içmek tümörün gelişmesini önlüyor ve bu özelliği sayesinde kanserin ilerlemesini durdurmak için kullanılan içecekler arasında etkili olduğu gösteriliyor.

Kefirin Besin Değeri Nedir?

1 su bardağı kefirde yaklaşık olarak 150 kalori vardır. Ayrıca 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat içermektedir. Protein açısından zengin kefirin 1 su bardağında 8-11 gram protein içerdiği görülmüştür.

Günde 1 su bardağı kefir içildiği zaman günlük (a) vitamini gereksiminin %10’nu, kalsiyum ihtiyacının %30’u ve C vitamininin %4’ü alınmış olup aynı oranda kefirin 125 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 4 gram şeker içerdiği laboratuvar sonuçlarıyla kanıtlanmıştır.

Kefir ile Yoğurt Arasındaki Fark?

Kefirde yoğurtta mayalanmış sütle yapılır. Yoğurt ve Kefir görüntüde benzer. İkisi arasında bulunan fark birinin (kefir) probiyotik üretmesi (yoğurt) diğerinin ise probiyotik oluşudur.

Yoğurt içeriğinde bulunan bileşenler bakımından probiyotik üretimine yardımcı olur. Kefir içeriğinde bu mikroorganizmalar yer almaktadır. Kefir içmek sindirim sorunlarına yardımcı olur.

Kefirde “yararlı bakteriler” bulunan bifidobakterler ve laktobasiller, kefir içeriğinde yararlı bakterilere ek olarak lactobacillus caucasus, leuconostoc, asetobacter ve streptokok gibi bakterilerde yer almaktadır.

Kefirin Sağlığa Diğer Faydaları Nelerdir?

Kefir geleneksel olarak aşağıda yer alan sağlık problemleri ve benzeri durumlarda kullanılmaktadır. Kefir içeceğinin bir diğer sorunu ise yeterli bilimsel araştırmalara konu olmamaktır. Aşağıda yazılı listede bulunan sağlık problemleri için kullanıldığı görülmektedir.

Aşağıda bulunan sağlık problemlerinden birini görürseniz, kefir kullanmadan önce bir uzman hekime görünmenizi tavsiye etmekteyiz.

 • İçeriğinde antibiyotik özelliği olduğu için iltihaplı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır
 • Vücutta bulunan fazla tuz ve ödemin dışarı atılmasına sebep olur
 • Bağırsakları temizleyip, zararlı bakteri ve mikropları yok eder
 • Hazım problemleri ve kabızlık giderir
 • Mide (yaraları) ülseri tedavisi için kullanılabilir
 • Sinüzit için kullanılır
 • Enfeksiyon rahatsızlıkları için kullanılır
 • Kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır
 • Kanser oluşumuna ve ilerlemesini önlemeye yardımcı olur
 • Kanser tümörlerin gelişimini durdurmaktadır
 • İçeriğinde bulunan (A) vitamini sayesinde göz sağlığı için kullanılır
 • Kemiklerin güçlenmesi ve diş sağlığı içinde kullanılır
 • Kalp sağlığını korumaya yardımcı olur
 • Karaciğer sağlığı için yararlıdır
 • Harici olarak sürüldüğünde egzama rahatsızlıklarını giderir
 • Cilt için kullanıldığında sivilcelere engel olur
 • Vücutta bulunan şişkinlik için kullanılır
 • Ciltte bulunan mantarlar için kullanılır
 • Mide ağrı ve kramplarını en aza indirir
 • Akciğerde bulunan enfeksiyon rahatsızlıklarında kullanılır

Kefir Kullanımının Zararları Nelerdir?

İçerdiği yüksek kalori nedeniyle fazla tüketimi kilo almanıza neden olabilir. 1 su bardağı kefirde 150 kalori ve 8 gram yağ vardır. Kefir alacağınız zaman az yağlı olmasına dikkat etmek gerekir. Kefirin organik olmasına dikkat edilmelidir. Kefir ve diğer probiyotikler bebeklerde kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyesi önemlidir kesinlikle uzman hekime danışılmadan kullanılmamalıdır. Sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir.

Kefirin Sağlığa Faydaları Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu Video İzle

 • Kaynak : İnternet araştırmaları

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir