Kaygıyı Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

20 Nisan 2016
6 kez görüntülendi

Kaygıyı Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? | Türkiye’nin Afiyet Haber Portalı – Psikoloji, Buhran, Ruh Sağlığı, Perhiz, Panik Hücum, Alzheimer, Parkinson, Hiperaktivite

TRT – Anadolu liseleri ve kolej sınavlarına hazırlanan ilköğretim okulu öğrencilerinde, yoğun stresten kaynaklanan “konsantrasyon zorluğu, karar verme güçlüğü, amnezi ve öğrenileni kullanamama” gibi sorunların yoğun olarak görüldüğü bildirildi.
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Başvuru Hastanesi Ruh Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Istek Yıldız Öç, özellikle ilköğretim okulu 8. sınıf öğrencilerinde, sınav günü yaklaştıkça sorunların da ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

Hem okula ayrıca de dersanelere dışarı giden ilkokul öğrencilerinin, yoğun ve gerilimli bir alıştırma ortamına sürüklendiğini ifade eden Öç, “coşku ve kaygının” test sınavları ve ailenin baskısıyla kesintisiz gündemde tutulduğunu belirtti.

Ortaöğretim Kurumları Sınavı ’nın (OKS) yaklaşmasıyla öğrencilerde, “başarılı olamayacağım”, “sınavı kazanamazsam annemin babamın yüzüne nasıl bakarım” ve “yüksek puan alamazsam rezil olurum” gibi kaygılar ortaya çıktığını belirten Öç, bu düşüncelerin çalışmayı kolaylaştırmadığını bütün aksine çalışmayı engellediğini ifade etti.

Annelerin, babaların, komşuların, öğretmenlerin ve çoğu kişinin çocuktan beklentisinin, çocuğa fazla artı geldiğini vurgulayan Öç, şöyle devam etti: “Imtihan zamanı yaklaştıkça öğrenciler bu beklentileri olduğundan fazla daha yoğun algılarlar. Şehvetli tartı kötümserlik ve bıkkınlığa yol açar. Bu duyguların ara sıra yaşanması normaldir. Bir Takım öğrenciler ümitsizliğe kapılır, kendilerini biçare ve güçsüz hisseder, çalışmayı ve mücadeleyi bırakırlar.

Bunun sonucunda, sınavlara hazırlanan ilköğretim okulu öğrencilerinde yoğun stresten kaynaklanan konsantrasyon zorluğu, karar verme güçlüğü, hafıza kaybı ve öğrenileni kullanamama gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor. Fiilen kaygı duygusu insan bedeni için yararlıdır. Sınav esnasında heyecanlanmak normaldir. Heyecan, panik ve yoğun kaygıya dönüştürülmemeli.”

Kaygıyı Eksilmek İçin Neler Yapılabilir

Öç, imtihan kaygısını eksilmek için, gevşeme egzersizlerinin, hafıza biçiminin düzenlenmesi gerektiğini bildirdi.

Öç, şunları kaydetti: “Imtihan kaygısı yaşayan öğrenci, uyumlu ağır, derin, sessiz nefes alıp vermeli, fizik egzersizleri yapmalı. Durum, us, tavır ve duygu birbiri ile benzer olduğu için us biçimi düzenlenmeli. Mesela, sınav kağıdı önünde olan çocuk, ‘bu sorular fazla şiddet hiç birisini yapamayacağım, bittim ben ’ düşüncesine kapılır. Kaygı, nefret edilen şey, umutsuzluk duygusu içinde olan çocukta, başlayamama, terleme, titreşim gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu da başarısızlığa yol açar.

Başarılı olunması için, ‘bu sorular çok güç lakin bir yerden başlamalıyım ve en azından bildiklerimi yapmalıyım ’ düşüncesiyle hareket edilmeli. Kendine güvenmeli. Sınav öncesinde geçmiş başarısızlıklar değil, gösterilen başarılar düşünmeli. (sınavı kazanmalıyım) düşüncesinin, (sınavı galip gelmek istiyorum) düşüncesine dönüşmesi sağlanmalı.”

Kaygıyı Eksilmek İçin Neler Yapılabilir? www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Kaygıyı Azaltmak İçin Neler Yapılabilir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık