Anasayfa / Sağlık / Kan Vermenin Faydaları, Neye iyi Gelir, Kilo Aldırırmı?

Kan Vermenin Faydaları, Neye iyi Gelir, Kilo Aldırırmı?

Kan bağışı, ülkemizde maalesef ki nüfusumuzun yalnızca %1’i kadar küçük bir orandadır. Oysaki kan bağışı toplumsal dayanışma için çok önemlidir. Her yıl gereken kanı bulamadığından dolayı çok sayıda insan hayata veda etmek zorunda kalmaktadır ve maalesef ki benzer bir duruma düşmemiş kimse kan bağışının önemini hala anlamamaktadır. Üstelik kan bağışı yalnızca başkalarına fayda sağlayan bir hareket değildir. Kan bağışında bulunan kişide de sağlık açısından birçok olumlu etki meydana getirir. Kan bağışında bulunarak hem başkalarına hem de kendi sağlığınıza fayda sağlayabilirsiniz.

Altı ayda bir verilen kan, vücut için ciddi bir yenilenme anlamına gelmektedir. Kan bağışında kan hücrelerinizin de yenilenmesine yardımcı olursunuz. Alınan kan vücut tarafından yeniden üretildiğinde, çok daha dirençli bir vücuda sahip olur, sağlığınızı da bu şekilde korursunuz.

Kan Vermek Kalp Krizini Önlüyor!

Kan insan vücudu için en vazgeçilmez unsurlar biri. Tıp dünyası yıllardır kanın yapar bir örneğini bulabilmek adına seferber olmuş durumda ancak kana eş değer herhangi bir madde henüz keşfedilemedi. Bu durumda düşünün ki, aslında bağışladığınız kan ile belki de bulunamayacak bir yardım sağlamış oluyorsunuz ve üstelik vücudunuz aynı miktarda kanı tekrar yerine koyabiliyor.  Ayrıca düzenli olarak 6 ayda bir kan vermek, kalp krizi riskini de önemsenecek derece azaltıyor. Kan bağışlamanın kişi için faydaları yalnızca bu kadar da değil. Kan verildiğinde vücuttaki yağ oranı düşüyor, vücudun yağ tutma oranı azalmakla beraber metabolik hareketleri de hızlanıyor. Kandaki zararlı maddeler de kan bağışı sırasında azalma gösteriyor. Ayrıca kan vermek, yorgunluk ve baş ağrısı gibi sorunları da azaltmaya yardımcı bir etken.

Kan vermek neye iyi gelir?

Yüksek tansiyonu olan hastaları içinse kan vermek, tansiyonu dengeleyici bir kazanca dönüşüyor, stresi azaltıyor. Üstelik kan bağışında bulunmanın bütün bunların yanı sıra, kanınızın ücretsiz bazı testlerden geçirilmesi gibi bir avantajı da var. Böylece kişisel rahatsızlıklarınız ile ilgili bilgi de almış oluyorsunuz.

İlginizi Çekebilir

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur

Sol Kaburga Altında, Yanma, Şişlik, Batma Ağrısı Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, vücut ağrıları, zaman zaman meydana gelebilir. Vücutta meydana gelen aksaklıklar, ağrı şeklinde beyne …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir