1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kadınlarda Yumurta Rezervi Nasıl Anlaşılır?

Kadınlarda Yumurta Rezervi Nasıl Anlaşılır?

Konumuz özellikle kadınların yakından takip ettiği bir konu. Çünkü yumurta rezervinin durumu gebeliği etkiliyor. Yani döllenme gerçekleşebilmesi için erkekte sperm, kadında yumurta gerekli. Ama sorun şu ki kadındaki yumurtalar erken bitebiliyor. Hatta bazen yaşam şartları ve hastalıklar da bu yumurtaların tükenmesine sebep olabiliyor. Bu sebeple Kadınlarda yumurta rezervi nasıl anlaşılır konumuzu dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıca günümüzde kariyer ve iş hayatı nedeniyle kadınlar evlilik konusunu ileriki yaşlara atabiliyor. Bu durum doğurganlığı etkileyebileceğinden kadınların yumurta rezervini düzenli olarak kontrol ettirmesi bekleniyor. Böylece doğurganlıklarının ne durumda olduğu hakkında fikir edinebileceklerdir. AMH testleri kadının doğurganlık oranını ortaya koymaktadır. Bu nedenle belli bir yaştan sonra bu testleri yaptırmak muhtemel sorunların önüne geçmek için son derece önemlidir. Kadın, düzenli adet görüyor olsa bile bu testleri yaptırmalıdır. Böylece yumurtalıklarının durumunu sürekli kontrol altında tutmuş olur.

Doğurganlık Oranı Ne Zaman Düşer?

Günümüz şartlarında yaşam şartlarının değişmesi ve gelişmesi maalesef doğurganlık oranları ve doğurganlık yaş sınırı üzerinde etkili olmamıştır. Çünkü kadınlarda doğurganlık oranı 35 yaşından sonra azalmaktadır. Bu durum 40 yaşından sonra daha da ciddi bir boyut kazanıyor. Çünkü 40 yaşından sonra çocuk sahibi olmak zorlaşıyor. Aslında bu durum çağın bir getirisi olarak görülüyor. Ama aslında kadınlar kendi hayatlarından çalıyorlar. Çalışma hayatı, kariyer hedefleri ve modern çağın hareketliliği kadınları evlilikten uzaklaştırdığı için evlendikten sonra bu tür durumlarla karşılaşılabiliyor. Geç evlenen kadınlar o güne kadar yumurta rezervini ölçtürmediyse işini şansa bırakabiliyor. Aslında evlilik gerçekleşene kadar bu ölçümler yaptırılmalıdır. Böylelikle evlenmeden geçen zamanda yumurtalar kontrol altında tutulmalıdır.

Kadınlarda yumurta rezervi kaç olmalı

Kadınlarda yumurta rezervi nasıl anlaşılır sorusuna cevap ararken bu rezervin neden düştüğüne de dikkat çekmek gerekiyor.

  • Yumurta rezervine kadının genetik durumu etki edebiliyor.
  • Yaşam tarzı ve alışkanlıklar da başka bir faktör olarak görülüyor.
  • Bunların yanında kadının geçirdiği enfeksiyonlar yumurta rezervini etkileyen diğer faktörlerdir.
  • Buna bir de çevre kirliliği eklenince kadın için işler zorlaşabiliyor.

Yumurta rezervlerinde ve gebelik kabiliyetlerinde azalma olması sorunu ile karşılaşılabiliyor.

Uzmanlar yumurta rezervlerinin ve doğurganlık kabiliyetinin azalmasının herhangi bir belirti vermediğini söylüyor. İşte bu nedenle çok sıkıntılı bir durumla karşılaşılıyor. Genel olarak adet dönemlerine bakarak kadınlar içini rahatlatabilir. Ama adet döngüsü düzenli olan kadınlarda da bu durum söz konusu olabilir. Çözümü ise yumurtalık rezervlerini kontrol ve test ettirmektir. Sinsi bir sorun olan yumurta rezervi eksilmesine karşı kadınlar uyanık olmalıdır.

Yumurtalık Rezervlerinin Durumlarının Anlaşılması

Kadınlarda yumurtalık rezervinin durumu anlaşılabiliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucu en doğru sonucun AMH testiyle elde edildiği ortaya çıktı. Bu teste göre kadınların yumurtalıklarının durumu ve doğurganlık oranı belirlenebiliyor. Testte yaş kriteri var. Her yaşın bir aralığı var. Kişiler kendi yaş aralığına göre olan değerlendirmeye tabi tutuluyor. Bunun sonucunda yumurta rezervinizin normal ya da eksik olduğu önceden anlaşılabiliyor. Yani evlenmeden önce bunu erkenden öğrenme şansınız var. Bu test erken menopoz konusunda da fikir vermektedir.

AMH Testini Kimler Yaptırabilir?

AMH testinin erken tanı için son derece önemli olduğunu söylemiştik. Bu nedenle en çok evliliği erteleyen kadınlarda işe yarıyor. Eğer iş nedeniyle evliliği sonraki yıllara atıyorsanız AMH testi yaptırarak kafanızın rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Bazı kadınlar tüp bebekle nasıl olsa çocuk sahibi olurum, diye düşünüyor. Bu kadınların da AMH testi yaptırması öneriliyor. Testin belli aralıklarla yaptırılması düzenli olarak sonuçların takip edilmesi kişinin kendi durumu hakkında fikir edinmesini sağlıyor. Ayrıca bu test ile birlikte rahim kontrolleri de yaptırılmalıdır. Çünkü yumurtalık rezervini etkileyen başka sorunlar da olabilir. Rahim içinde oluşan bazı kistler ve başka sorunlar gebeliği önleyebilir. Bütün bu konuların takibi düzenli olarak yapılmalıdır.

Yumurta rezervinin azalmasının belirtileri

‘Kadınlarda yumurtalık rezervi nasıl anlaşılır?’ sorusuna AMH testi şeklinde cevap vermiştik. Bu testler sonucu yumurtalık rezervinin azaldığı görülmüşse kadına androjen veriliyor. Bu hormon hastanın yumurtalık hücrelerini aktif hâle getiriyor ve onları besliyor. Kadınların bu erkeklik hormonundan korku duymaması gerekir. Çünkü az miktarda verilen hormon herhangi bir kıllanmaya sebep olmuyor. Bununla birlikte kadınlara vitamin destekleri de yapılıyor. Çok yönlü bu çalışmalar neticesinde kadınlarda önemli sonuçlara varılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap