1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kadınlarda Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Kadınlarda Yağ Oranı Kaç Olmalı?

Yağ oranı kadın ve erkeklerde belli kriterlere göre hesaplanır. Yağ oranı demek vücutta bulunan yağın genel vücut ağırlığına oranı demektir. Kişinin kilosu, yaşı, cinsiyeti ve ölçüm şartları bu oranı etkilemektedir. Yağ oranı kadınlarda genelde daha fazla çıkar. Erkeklerin yağ oranı daha düşüktür. Bunun nedeni kadınların doğurganlık özellikleri ve menstrüal dönemleridir. Vücutta bulunan yağ seviyesi normal yaşam şartlarına uygun olmalıdır. Ama gereğinden fazlası ise sağlık için sakıncalı olabilir. Hatta vücudun belli bölgelerinde toplanan yağlar bu oranı etkilemektedir. Bu nedenle doğru oranı hesaplayamayabiliriz. Bu yanlış hesaplama neticesinde kişi obezite sınıfında bile değerlendirilebilir.

Kadınlarda İdeal Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

İdeal yağ oranını hesaplarken vücuttaki farklı ölçümlere de ihtiyacımız var. Öncelikle boy uzunluğu ve kişinin ağırlığı son derece önemlidir. Diğer önemli konu ise boyun çevresinin, kalça çevresinin ve bel çevresinin oranlarının hesaplanmasıdır. Bu oranlar hesaplanır ve birbirlerine bölünür. Ortaya çıkan genel ortalama size yağ oranı konusunda ne durumda olduğunuzu gösterir. ‘Yağ oranınız gereğinden fazla mı, eksik mi yoksa tam da olması gerektiği gibi mi?’ hepsinin cevabını bu hesaplamadan sonra öğrenebilirsiniz.

Bakarak Hesaplama: Bakarak hesaplama kesin bir sonuç içermez. Ama bu konuda uzman kişiler bakarak kişinin vücut yağ oranı hakkında bilgi verebilir. Aynı şekilde yağ oranını bildiğiniz bir kişiyle karşılaştırma yaparak da yakın bir sonuç elde edebilirsiniz.

Uygulama ve Araçları:Kadınlarda yağ oranı kaç olmalı?’konusu için bazı uygulamaları kullanarak ve bilgilerinizi girerek vücut yağ oranınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Vücut Yağ Kaliperi: Bu yöntemle vücudunuzdaki yağ oranını hesaplamak için öncelikle kaslarınız üzerinden vücudunuzdaki yağı çekmeniz gerekir. Sonra kaliper ile sıkıştırıp çıkan değere bakmalısınız. Bu sonuç %3 değerinde bir hata verebilir.

Vücut Yağ Oranı Tartısı: Bu tartı her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Vücudunuza elektrik gönderir ve bu şekilde ölçüm yapar. Bu durumda ortaya çıkan sonuçlara göre kadınlarda yağ oranlarının erkeklere göre daha yüksek çıktığını söylemiştik. Rakamla ifade edecek olursak kadınlarda %10 erkeklerde ise %2 veya 4 en düşük değerlerdir.

İdeal Yağ Oranı Kadınlarda Kaç olmalıdır?

İdeal yağ oranı bir kişinin sağlık açısından normal değerlerde olan yağ oranıdır. Bu oran kadın ve erkeklerde farklılık gösterir. Kadınlarda yağ oranı kaç olmalı? Sorusuna vereceğimiz cevap %25 ile %31 arasındadır. Erkeklerde ise bu oran daha düşük olup %18 ile %26 arasındadır. Bu durum normal şartlarda geçerlidir. Ama kas çalışan ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenler için rakamlar değişmektedir. Bu durumda kadınlarda ideal yağ oranı %14 ile-%20 arasında olması gerekir. Erkeklerde ise bu oran %6 ile %13’e kadar düşmektedir. Görüldüğü gibi erkek ve kadında yağ oranları birbirinden farklıdır. Yağ oranları cinsiyete göre farklı rakamlarla ifade edilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Aşırı kilolarımdan dolayı gittiğim doktor vücut yağ oranımı çıkartmamı istedi. Yaptığım tahlil sonucu vücut yağ oranım %39 çıktı. Ne yapsam bilemiyorum 🙁