1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kadınlarda Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda Horlama Nasıl Tedavi Edilir?

Daha çok erkeklerin yaşadığı bir sorun gibi görülen horlama kadınlarda da görülmektedir. Horlayan kişi hem etrafını rahatsız eder hem de hoş olmayan bir tabloya sebep olur. Dahası bunun altında yatan bir sağlık problemi de olabilir. Genel olarak horlamanın boğazda hava geçişi sırasında uygunsuz bir geçiş yaşanması durumunda görüldüğü biliniyor. Bu hava geçişi sırasında yaşanan engellerin farklı sebepleri olabilir. Ayrıca sizin yatış pozisyonunuz ya da bazı hatalarınız da horlama sebebi olabilmektedir. Bu durumda aldığınız önlemlerle daha kaliteli bir uyku geçirmeniz mümkündür.

Ortada bir sorun varsa bunun bir nedeni ve çözümü de vardır. Kadınlarda horlama nasıl tedavi edilir konusunda öncelikle horlama sebeplerine bir göz atalım.

Kadınlarda Horlama Nedenleri

Horlamanın bilinen belli başlı nedenleri var. Bu nedenlere bakarak sorunumuzun çözümüne ulaşabilirsiniz.

Alkol Kullanmak: Alkol tüketimi kadınlarda horlama nedenleri arasında görülmektedir. Çünkü alkol tüketen kişilerde önce burun tıkanması görülür. Bu tıkanıklık sonucu da horlama meydana gelir. Çünkü daha çok ağızdan nefes alınır. Alkol kullanan kişiler kullanmayı bırakmaları gerekmektedir.

Aşırı Yemek Tüketimi Horlama Sebepleri Arasında

Kadınlarda horlama nasıl tedavi edilir konusu ile ilgili yemek alışkanlıklarına dikkat etmek son derece etkilidir. Aşırı yemek tüketmenin horlama sebebi olabileceğini çoğu kişi biliyordur. Özellikle de yatmadan önce yenen yemekler horlamada etkilidir. Gece yemekleri farklı sağlık sorunlarına yol açtığı gibi horlama üzerinde de etkilidir. Çünkü gece yatarken yemek yediğinizde tam olarak sindirilmemiş oluyor. Bu sindirilmeyen yiyecekler de diyaframa baskı yapıyor. Ayrıca sindirilmeyen gıdalar yağa dönüşüyor ve vücut ağırlı olarak karşımıza çıkıyor. Sonra da uyku sırasında hava geçişleri üzerinde engel teşkil ediyor. Doğal olarak horlama ile sonuçlanıyor.

İşte bu nedenledir ki yemeklerden sonra egzersiz yapmak gerekir. Özellikle akşam yemeklerini geç saatlere bırakıyorsanız mutlaka sindirdikten sonra uyumalısınız. Akşam yemeği dışında bir de gece yemekleri yiyorsanız da bu öğünleri kaldırmayı denemelisiniz. Çünkü tek çözümünüz bu.

Uyku ve Yatış Pozisyonlarını düzenleyerek horlama nasıl durdurulur?

Yeme alışkanlıkları kadar önemli olan başka etken de uyku pozisyonudur. Bazı horlamaların altında ciddi hiçbir neden yokken tek etken yatış pozisyonunuz olabilir. Kadınlarda horlama nasıl tedavi edilir konusunda da tek sebep buysa kolayca horlama sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Uykuya geçmeden önce en rahat pozisyonu yakalamalısınız. Kullandığınız yastığa dikkat etmeli ve yüksekliğini iyi ayarlamalısınız. Ayrıca başınızın dengede durduğundan da emin olmalısınız. Çünkü başınızın yanlış durması, yastığınızın normalden daha yüksek ya da alçak olması hava akışında engel oluşturur. Bu durumda da horlama kaçınılmaz olabiliyor. bazen konumunuzu, bazen yastığınızı değiştirmek horlamanın son bulmasını sağlayabilir.

Nefes Alma Problemlerini Düzenleyerek Horlama Çözümleri

Nefes almada sorun yaşanırsa bu durum hava akışını olumsuz etkileyeceğinden horlama nedeni olarak görülmektedir. Başınızın duruşu nefes almanızı etkileyeceği gibi geniz ve burun tıkanıklığı da bu duruma sebep olabilir.

Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı horlamaya neden olan başka bir etkendir. Kadınlarda horlama nasıl tedavi edilir konusunda sigarayı bırakmanın etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Yine burun ve geniz tıkanıklığı sebebiyle hava akışını engeller ve horlama görülebilir.

Alerji tedavisi olarak horlama nasıl kesilir?

Alerjilerin horlama sebebi olabileceğini düşündünüz mü? Aslında mantık hep aynı işliyor. Horlamanın temel nedeni hava akışının engellenmesidir. Bunu engelleyen ise burun ve geniz tıkanıklıkları ya da duruş bozukluklarıdır. Alerjiler de burun tıkanıklığına neden olabiliyor. Hâliyle horlama kaçınılmaz oluyor.

Bu tarz alerjilerde kaşıntı, burun ve geniz tıkanması, hapşırma gibi belirtiler görülebilir. Bu durumda tıpkı diğer solunum yolu problemleri gibi uyku sırasında dönen hava akışı kesintiye uğrar. Engelle karşılaşır ve horlama olarak kendini gösterir.

Eğer horlama sebebiniz bu sorun ise öncelikle alerji ve onun sonucunda ortaya çıkan burun ve geniz akıntılarını ortadan kaldırmanız gerekir. Bu konuda da bir doktora başvurmalısınız. Doğru tedavi yöntemi ile iyileştiğinizde horlamanız da ortadan kalkacaktır. Ama diğer nedenlerden dolayı horlama görülüyorsa o nedenleri ortadan kaldırıp kaliteli bir uyku için öncesinde hazırlık yapmanız gerekir.

Horlama Tedavi Yöntemleri

Horlamayı yukarıdaki önlemleri alarak önleyebilirsiniz. Ama yine de bir doktora başvurmanızı öneririz. Genzinizde cerrahi bir durum var mı ya da başka bir etken var mı diye teşhis konması gerekir. Yine ilaçlarla ve doktorun yönlendirmeleriyle tedavi olabilirsiniz. Tabiki kilo problemi olan kadınlar horlamaya daha meyillidir.

Yorum Yap

Yorum Yap