1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kadınlarda Erkeklik Hormonu Fazlalığı Tedavisi

Kadınlarda Erkeklik Hormonu Fazlalığı Tedavisi

Kadın ve erkeklerde ortak olarak bulunan hormonlar vardır. Ancak bu hormonların sınırı ve limiti önemlidir. Östrojen kadınlık, testosteron da erkeklik hormonudur. Kadınlarda testosteron hormonu bulunsa da fazlası olumsuz sonuçlar doğurabilir. Uzmanlara göre kadınlarda testosteron yani erkeklik hormonunun fazla olması bir hastalık belirtisidir. Normal olarak karşılanmıyor ve hastalık belirtisi olarak görülüyor. Hem psikolojik hem de fiziki anlamda ciddi sorunlar yaşatabiliyor.

Erkeklik Hormonunun Fazla Olmasının Nedenleri

Kadınlarda erkeklik hormonu fazlalığı tedavisi teşhisle başlar. Öncelikle bu fazlalığın nedenleri ya da sonuçları araştırılır. Bu doğrultuda bir tedavi yöntemi belirlenir.

Yumurtalık Hastalıkları: Yumurtalık hastalıkları yani kistler bu hormonun artmasına sebep olur. Detaylı incelemeden sonra hastalığın ayrıntılarına ulaşılır.

Böbrek Üstü Bezlerindeki Hastalıklar: Böbrek üstü bezleri kadınlarda erkeklik hormonu artışına sebep olan etkenlerdendir. Daha doğrusu böbrek üstü bezlerinde meydana gelen tümörler bu hormonun artışında etkilidir. Yine böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması da olumsuz bir etken olarak görülmektedir. Çünkü bu bezlerin gereğinden fazla çalışması testosteron artışını tetiklemektedir.

Stres: Günlük hayatta yoğun stres altında kalan kadınlarda yine bu hormonun yoğun salgılandığı görülmektedir. Strese maruz kalan kadınlarda erkeklik hormonu fazla salgılanmakta ve çeşitli sağlık sorunlarına ya da fizikî değişimlere sebep olabilmektedir.

Kadınlarda Görülen Testosteron Artışının Tedavisi

Kadınlarda erkeklik hormonu fazlalılığı tedavisi konusunda öncelikle teşhis konması gerekiyor. Bunun için de bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Yapılan testler sonucu değerleriniz incelenir. Böylece normal aralığınız konusunda doktorunuzdan bilgi alırsınız. İlaç tedavisinin yanında bitki tedavileri de alternatif olarak uygulanmaktadır. Doktorlar da bu konuda yardımcı olabiliyor. Genel olarak belli başlı bitkiler önerilse de her hastanın kendi durumuna göre de ayrı bir öneri de bulunulabilmektedir.

Testosteron Yüksekliği Belirtileri

Kadınlarda erkeklik hormonu fazlalığı tedavisi için belirtiler de önem taşımaktadır. Bu hormonun yüksekliğinin psikolojik ve fizikî belirtileri olduğunu yukarıda belirtmiştir. İşte o belirtiler…

  • İlk olarak sivilcelerden bahsedebiliriz. Sivilce problemi pek çok kişide ve farklı nedenlerden kaynaklandığından doğrudan testosteron artışı belirtisi olarak nitelendirilemez. Ancak diğer belirtilerle birlikte anlam kazanabilir.
  • Psikolojik olarak değişkenlik göstermek. Davranışların sert bir yapıya dönüşmesi. Kişinin hırçınlaşması. Çabuk sinirlenmesi vs.
  • Saç dökülmeleri gözlendiğinde tıpkı erkekler gibi belirtiler taşıması. Yani dökülen bölgelerin erkeklerle benzerlik göstermesi.
  • Yine aynı şekilde tıpkı erkekler gibi göbek yağlarının görülmesi.
  • Kadının sesinin gittikçe kalınlaşması da erkeklik hormonu yüksekliği konusunda bir belirtidir.
  • Vücudun belli yerlerinde siyah kılların çıkmaya başlaması da önemli bir belirtidir. Özellikle yüz bölgesinde ve bikini bölgesinde farklılaşan bir kıllanma görülür.
  • Diğer taraftan ciltte yağlanma ve adet düzensizliği de belirtiler arasında yer alır.
  • Erkeklik hormonu yüksek çıkan kadınlarda kısırlık da görülebilir.

Bu belirtiler bize gösteriyor ki söz konusu hormonun gereğinden yüksek çıkması ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Hem fiziksel görüntü açısından hem de psikolojik sağlık açısından tedavi aksatılmamalıdır. Bunların dışında yukarıda belirttiğimiz riskli hastalıklar konusunda da detaylı inceleme yapılmalı ve teşhis konulmalıdır.

Kadınlarda görülen testosteron yüksekliği konusunda önemli sorunlara neden olduğundan bahsettik. Ama bu hormonun yüksekliği de düşüklüğü de sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle belirtilen doğru aralıklarda seyretmelidir. Çünkü erkeklik hormonu cinsel istek konusunda etkilidir. Bu hormonun eksikliği de kadınlarda cinsel isteksizlik ve zevk alamama sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca erken yaşlanma ve yaşlanma belirtilerinin hızlanması, güçsüzlük yani kas gücünde zayıflama bu hormonun eksikliğinden kaynaklanan sorunlar arasında yer almaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap