1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Kadınlarda B12 Kaç Olmalı

Kadınlarda B12 Kaç Olmalı

Vitaminler, sağlımız için son derece önemlidir. Her bir vitamin organlarımız için farklı görevler üstlenir ve sağlımızı korumada etkilidir. Ama bazı vitaminler vardır ki onları dengede tutmakta zorlanabiliriz. Son derece önemli olduklarından vücudumuz onların eksikliğinde çeşitli sinyaller verir. Vitamin eksikliği denince ilk akla gelen genelde B12 vitaminidir. Kadınlarda B12 kaç olmalı konusunda öncelikle bu vitamin hakkında genel bilgi edinelim.

Kadınlarda B12 Eksikliği Belirtileri

B 12 değeri en az kaç olmalı? hayatımızın her döneminde eksikliğiyle bize sorun yaşatabiliyor. Bebeklerden gençlere, yetişkinlere ve yaşlılara kadar herkes bu sorundan muzdarip olabilir. Peki kadınlarda ve yetişkinlerde b12 değeri kaç olmalı

Onu dengede tutmak bazen zor oluyor. Bu nedenle eksikliği sırasında pek çok organımız durumdan etkilenebiliyor. Bu vitaminle ilgili sorun yaşamamızın nedenlerinden biri vücudumuzun üretmemesidir. Yani harici olarak onu biz almalıyız. Aslında az miktarda da olsa bağırsaklarda yaşayan probiyotik bakteri kısmen B12 üretiyor. Ama kesinlikle yeterli değil. İşte bütün sorun da buradan kaynaklanıyor. Yani harici olarak almak gerektiğinden.

Bazı beslenme şekilleri ve alışkanlıklarında B12 vitamini ile karşılaşmıyoruz. Özellikle vejetaryenler ve vegan beslenenler için durum daha vahimdir. B12 vitamini büyük oranda et ve hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Et yememek bile büyük eksiklikken veganların tüm hayvansal gıdalardan uzak durması sağlık açısından büyük sıkıntılar doğurmaktadır.

B12 vitamininin kaynağı hayvansal gıdalar ve proteinlerdir. Bu nedenle bu vitaminin eksikliğini yaşıyorsanız hayvansal gıdalar tüketmelisiniz. Bunun dışındaki tahıllar ve sebze grupları b12 vitaminini barındırmamaktadır. Başka yönlerden sağlıklı olabilecek bu besinler maalesef B12 barındırmıyor.

Kadınların İhtiyacı Olan B12 Düzeyi, Miktarı

B12 vitamini vücudumuz için bu kadar önemliyken onun değer aralığını da bilmekte fayda var. Bu değer aralığı ise 150 ile 550 arasındadır. Eğer kan ölçümleriniz sonucu B12 değerleriniz bu aralıkta çıkıyorsa normal demektir. Ama bir konuyu daha açıklamakta fayda var. Bazılarının değerleri 700, 1000 gibi sayılarla ifade edilmektedir. Bunun nedeni ölçülerin cihazların referans aralığının farklılığıdır. Bu nedenle kendi kan testinizin sonucunda verilen aralık neyse ona bakmalısınız. Örnek vermek gerekirse; kan testiniz 150 ile 550 arasında bir değer veriyorsa buna göre değerlendirme yapmanız gerekir. Sizin kan testiniz sonucu B12 değeri 300 çıktıysa bu durumda normal gözükmektedir. Yani her şeyi belirleyen referans aralığıdır. Kadınlarda B12 kaç olmalı konusunda bu değer aralıklarına dikkat etmek gerekir.

B12 Vitamini Eksikliğini Gidermek İçin Neler Yapılmalı?

B12 vitamininin çok az bir miktarının vücutta üretildiğini ve yeterli olmadığını yukarıda söylemiştik. Bu durumda bizim beslenme şeklimize büyük iş düşüyor. Peki, hangi gıdalarda B12 bulunuyor.

Deniz Canlıları: Eğer B12 eksikliğiniz varsa ve bunun etkilerini görmeye başladıysanız hemen bir önlem almanız gerekiyor. Kısa sürede ihtiyacınızdan daha fazlasını almak için midye ve istiridye tüketebilirsiniz. B12’nin menbası diyebileceğimiz bu ürünlerde ihtiyacın yaklaşık olarak 16 katı bulunmaktadır. Bu nedenle en etkili gıdalar arasında başta gelmektedir. Tabi kolesterol açısından da dikkatli tüketilmelidir.

Balık Tüketimi: B12 eksikliğini gidermede balık tüketimi de önemlidir. Ama balığın cinsine göre içerdiği B12 oranı da değişmektedir. Genel olarak balık çeşitleri 100 gramdan hesaplanırsa günlük B12 ihtiyacının 2 ya da 3 katını karşılayabiliyor.

Ciğer Tüketimi: B12 eksikliğiniz varsa genelde ilk tavsiyelerden biri kuzu ciğeridir. Aslında herhangi bir ciğer tüketebilirsiniz. Ama içlerinde en etkilisi kuzu ciğeri olarak biliniyor. B12 ihtiyacının(günlük) yaklaşık olarak 13 katı bu sakatatta(100 gramında) bulunuyor. İlk sırada midye kabuklu deniz ürünleri gelse de herkesin tercih edebileceği gıdalar olmadığından genelde ciğer öneriliyor. Ama tıpkı midye gibi kolesterol açısından dikkatli tüketilmelidir. Özellikle kalp ve damar hastalığı olan kişilerin buna dikkat etmesi önerilmektedir.

Kuzu Eti: Kuzu eti de B12 bakımında zengin bir gıdadır. Günlük ihtiyacın yarısını 100 gr kuzu etinden alabilirsiniz.

Bunların dışında yengeç, ıstakoz, sığır eti, yumurta, peynir gibi gıdalarda da B12 vitamini bulunmaktadır. Özellikle 100 gr yengeçte günlük ihtiyacın 2 katı bulunmaktadır. Diğerlerinde ise %20 ile 50 arasında değişkenlik göstermektedir.

B12 Eksikliğinin Sonuçları

B12 eksikliği vücutta bazı belirtilere ve sonuçlara neden olur. Kişinin hayatını doğrudan etkilemeye başlar.

 • Unutkanlık: b12 denince ilk akla gelen sorunlardan biri unutkanlıktır. Unutkanlık özellikle gençlerde, öğrencilerde ve yaşlılarda sorun yaratmaktadır. Bu nedenle belli dönemlerde B12 konusuna özellikle dikkat etmek gerekir.
 • Dikkat Sorunları: B12 eksikliği olan kişilerin odaklanma güçlüğü çektiği görülür. Dikkat toplamada zorluk ve zihin dağınıklığı kendini gösterir.
 • Yorgunluk Hissi: Bitmeyen bir yorgunluk hissi ve doğal olarak günlük hayatın aksaması… B12 vitamininin eksikliği dolaylı olarak kişinin iş ve özel hayatını da etkileyebiliyor. Her şeyden önce yaşam konforunu düşürüyor.
 • Baş Dönmesi: Bu vitamin değerleri eksikse kişide baş dönmesi de görülebilir. Bu sorun genelde aniden ayağa kalktığınızda yaşanır.
 • Uyuşmalar: Vitaminin eksikliği ile birlikte görülen diğer problem de el ve ayak uyuşmalarıdır.
 • Kramp: Kramplar bazen üst üste gelir ve gününüzü altüst eder. Uzun süren krampların nedenlerinden biri de B12 eksikliğidir.
 • Kilo Problemleri: Bu vitaminin eksikliğinde vücutta ani kilo değişimleri görülür. Kilo verme ya da alma konusunda ani hareketler gözlenir.
 • B12 vitamini eksikliğinde görülebilecek diğer sorunlar ise kansızlık, iştah bozukluğu, dilde yanmanın görülmesi gibi sorunlardır.

Kadınlarda B12 kaç olmalı konusunda son olarak bu sorunun en çok kadınlarda görüldüğünü de belirtmekte fayda var. Belirtileri zamanla ortaya çıktığından belli aralıklarda kan testi yaptırıp B12 değerlerini ölçtürmekte fayda var. Gün içinde yaşadığınız sorunların temeli bu vitaminin eksikliği olabileceği için baştan önlem almak yararlı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Çok fazla unutkanım..doktora gittim tahlil yaptı B-12 vitaminim eksik çıktı…Doktor balık ve ciğer yememi tavsiye etti

 2. Çok faydalı bir içerik bilgilendirici bu işi bilen ve gerçekten deneyimli bir yazar tarafından yazıldığı çok belli tebrik ediyorum. Benimde ilk işim kan değerlerini öğrenmek olacak tüm testlerimi yaptırıp değerlerini doktora kontrol ettireceğim. Bakalım benim b12 değerin kaç çıkacak teşekkür ederim.