Anasayfa / Sağlık / İp Atlamakla Zayıflanırmı? Kilo Verme Teknikleri Nelerdir?

İp Atlamakla Zayıflanırmı? Kilo Verme Teknikleri Nelerdir?

İp Atlamak Zayıflatırmı?

Kilo vermek için düzenli beslenmeli, aldığımız gıdalara dikkat etmeli, spor yapmalıyız. Gün içinde aldığımızdan daha çok kalori yakmaksak kilo alırız. O  nedenle tükettiğimiz besinlerin, kalori değerini de not etmeli gün içinde aldığımız ve verdiğimiz kalori değerlerini not etmeliyiz. İp atlamak aldığımız kalorileri yakmak için en ucuz, en kolay en  etkili yollardan biridir. Burada dikkat etmemiz gereken şey kalp hastalıklarımız, tansiyonumuz, varsa yaşlıysak yada aşırı kiloluysak ip atlamaya başlamadan önce doktora görünmemiz gerektiğidir. Aslında yaşımız kilomuz ne olursa olsun spor programlarına başlamadan önce doktora görünmeliyiz. Çünkü hiç aklımıza gelmeyen problemler ortaya çıkabilir.

Yaşımıza, kilomuza, sağlık durumumuza göre ip atlama sürelerini arttırıp azaltabiliriz. Yine ipimizin uzunluğunu da boyumuza göre belirlemeliyiz. Normal kiloda biri,  bir saat ip atlayarak 500-600 kalori yakabilmektedir. Bu yöntemle  sadece kilo vermekle kalmayız, vücudumuzun kas oranının da artmasına yardımcı oluruz. Kas oranının artması kilo vermeyi kolaylaştırır. Çünkü metabolizmamız hızlanmıştır. Daha rahat yağ yakarız. Tabi ki bu egzersizi  ilk etapta uzun süreli yapmamalıyız. Üç – beş dakikalık atlamalarla başlamalı vücudumuzun alıştığını zorlanmadığını hissettikçe de süreleri arttırabiliriz.

Vücudumuz en az yirmibeş dakikalık ısınmadan sonra kilo vermeye başlayacağı için iyi bir sonuç almak istiyorsak yarım saat boyunca ip atlamayı sürdürmemiz gerekmektedir.  Egzersizin ilk beş dakikasında hafif tempoyla başlamalı sonra hızlanmalı, son üç dakikada da tempoyu azaltarak  sonlandırmalıyız. Bu egzersiz aynı zamanda el ayak koordinasyonu sağladığı için beynin her iki bölümünü de eş zamanlı olarak çalıştırır. Kalçalar dikleşir, selülit oluşumunun önüne geçer, kan dolaşımını arttırdığı için kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Lenf sisteminin verimli çalışmasını sağlar. Varislerden kurtulmamızı sağlar. Strese iyi gelir.

İlginizi Çekebilir

basen eritme eğzerszileri nasıl yapılır

Basenler Nasıl İncelir, Kilo Verilir, İnceltilir?

Bahar aylarının yaklaşması ile birlikte en çok konuşulanlar arasında yer alan kilo nasıl verilir. Hemen …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir