Horlama rahatsızlık belirtisi olabilir mi?

22 Nisan 2016
7 kez görüntülendi

CİHAN’da bulunan habere tarafından şiddetli horlamanın hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu durumun kişinin kendi sağlığını ve yaşamını riske attığı kadar sosyal durumu da etkilediğini belirtiyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Cevdet Murat Akagün, konu hakkında bilgiler verdi. “Yüksek sesli horlama önemli sıhhat problemine neden olabilir.” diyen Akgün, şunları dile getirdi: “Horlama uyku esnasında üst solunum yolunu oluşturan burun, yumuşak damak zevki, küçük dil ve dil kökü gibi yapıların birlikte yada ayrı olarak darlıklarından kaynaklanan tatsız can sıkıcı bir şamata olarak tanımlanabilir. Horlama tedavisinde en önemlisi horlamanın bir rahatsızlık olduğunu kabul etmektir.Horlamak ayıp değildir, bir hastalıktır.Horlama çare edilebilinen bir hastalıktır.

YÜKSEK SESLİ HORLAMA

Önemli bir sıhhat probleminin habercisi olabilir. Horlama solunum yollarındaki hava pasajının yeterli açıklıkta olmadığına muhabere etmekte olup, oldukça şiddetli bir horlama gizli bir alandan hava geçişinin zorlanarak yapıldığını göstermektedir.

Horlamanın bir hastalık olduğunu kabul etmek çare için atılacak olan ilk adımdır. çoğunlukla horlayan kişi kendi horlamasından rahatsız olmadığı için doktora tek başına başvurmaz. Horlayan kişi kötü bir uyku arkadaşı olduğundan horlayan hastalar bize çoğunlukla eşleri, birlikte iş gezilerine gidip ayni odayı paylaşmak zorunda oldukları arkadaşları ve hatta komşuları kadar getirilirler.Horlama kişinin kendi sağlığını ve yaşamını riske eden bir hastalık olduğu kadar sosyal olarak da bir hastalıktır. Horlama konusundaki en önemli nokta horlamanın ne vakit afiyet problemlerine yol açtığının tespitidir. Eğer uyku esnasında horlayan kişinin nefes durmaları oluyorsa ve bu soluksuz kalınan vakit 10 saniyeden fazla ise bu durumda uyku apnesi dediğimiz ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktan söz etmemiz gerekir.

Bu hastalık tıkayıcı tarzda olan ve genelde en sık rastladığımız uyku-apnesidir. Yetişkinlerin yüzde 10 ile yüzde 30 ’unda horlama görüldüğü varsayım edilmektedir. Bu şahısların çoğunda horlama kolay horlama adı verilen önemli sağlık durumu problemlerine yol açacak boyutta değildir.

100 kişiden yaklaşık beşinde şiddetli horlama ile birlikte uykuda nefes durmalarının, dolayısıyla obstrüktif uyku-apne sendromu adı bahşedilen hastalığın varolduğu öngörülmektedir.” Horlama hastalık belirtisi olabilir mi? www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Horlama rahatsızlık belirtisi olabilir mi? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık