Hipertansiyon Kontrolünde Diyetin Önemi

Hipertansiyon Kontrolünde Diyetin Önemi

Hipertansiyon Kontrolünde Diyetin Önemi

Avrupa Gıda Data-İletişimi Konseyince periyodik olarak yayımlanan ‘Foodtoday’ raporundan edinilen bilgiye göre, tansiyon üstüne en büyük etkiyi yaşam tarzı yapıyor.

Daha etkin olun

Obezite, fiziki aktivitenin azlığı ve düşük potasyum alımının özellikle hipertansiyon üstünde negatif etki meydana getirdiğinin belirtildiği raporda, dolu ve çoklu doymamış yağların oranının da tansiyonla ilişkili olduğu vurgulanıyor. DASH (Hipertansiyonun Durdurulması İçin Diyetsel Teşebbüs) olarak tanımlanan sebze, meyve ve hububat ürünlerince varlıklı, düşük yağlı süt ürünleri, balık, baklagiller, tavuk ve yağsız etleri içeren diyetin de tansiyon üstünde epeyce faydalı olduğunun açıklandığı raporda, tuzlu alımı değişmez tutulduğunda, sistolik kan basıncının (hipertansiyon) manâlı derecede düştüğü belirtiliyor. Yaşam türünden yapılabilecek dağıtılmış değişikliklerin tansiyon üzerine potansiyel, olasılık faydalarının açıklandığı raporda, sağlık açısından şu bilgiler yer alıyor:

Olağan vücut ağırlığını gözetmek sistolik kan basıncı (hipertansiyon) üstünde olumlu etki yapıyor. Pozitif kilolu olunması durumunda ideal kiloya ulaşana kadar her 10 kilo kaybetme kan basıncında 5-20 mm Hg’lik azalmayı sağlıyor. DASH perhiz planını başvuru da sistolik kan basıncında 8-14 mm Hg’lik bir azalmayı getiriyor. Diyetle alınan sodyum ve tuzlu tüketiminin azaltılması 2-8 mm Hg, haftanın çoğunluğunda günde 30 dakika süratli yürüme gibi bir takım fiziksel aktiviteleri yerine getirmek de hipertansiyonun 4-9 mm Hg aralarında azalmasını sağlıyor. Hipertansiyon Kontrolünde Diyetin Önemi www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Yorumlar (0)