1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hamilelikte Sağlıklı Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli

Hamilelikte Sağlıklı Kilo Almak İçin Nasıl Beslenmeli

Hamilelik, anne adayının vücudundaki tüm dengeyi baştan aşağı değiştirmekte. Başta hormonlar olmak üzere, pek çok konuda değişim yaşayacak olan vücudunuz, dünyaya gelmeye hazırlanan çocuğunuz için kilo almaya başlayacaktır. Anne adayları, bu kilo alma esnasında çoğu zaman “iki can taşıyorum” diyerek, iki kişilik yemek yeseler bile, aslında bu durum büyük bir yanılgı sonucu ortaya çıkar. Hamilelik sırasında, ilk 6 ayda ekstra 300, sonraki aylarda ekstra 500 kaloriye ihtiyaç duyarsınız. Bu durumda, porsiyonlarınızı büyütmek kilo almanız dışında size herhangi bir katkı sağlamayacaktır.

Hamilelik sırasında sağlıksız ve dengesiz kilo almak aynı zamanda gebelik kaynaklı çatlakların da oldukça yoğun şekilde görülmesine neden olmakta. Gebelik çatlakları her kadında oluşuyor olsa bile, nasıl engelleneceğini bilmeniz halinde gebelik çatlaklarını kolayca gizleyebilir, hatta neredeyse görünmeyecek biçimde oluşmasını sağlayabilirsiniz. Gebelik çatlaklarını nasıl önleyebileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayın.

Hamilelikte sağlıklı kilo almak için nasıl beslenmeli?

Hamilelikte beslenme bebek ve anne sağlığı için özellikle önemli. Bu nedenle nasıl beslenmeniz gerektiğine dair mutlaka bilinçli olmalı ve uzmanların görüşlerine uymalısınız. Beslenmeniz konusunda aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz, sağlıklı şekilde kilo almanız için oldukça önemli.

  • Günde 6 öğün yemek yemeniz tavsiye ediliyor: Uzmanların pek çoğu, hamilelik sırasında iştahınızı bastırmak amacıyla, 6 öğün az yemek yemenizi öneriyor. Bu şekilde hem iştahınızı kontrol altında tutabilir hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri dengeli bir şekilde alabilirsiniz.
  • Hamilelik boyunca egzersiz yapmaya devam edin: Hamilelik sırasında egzersiz yapmak oldukça önemli. Uzmanlar, günlük olarak en az 2.5 saat egzersiz yapmanızı tavsiye ediyor. Hamileliğinize herhangi bir sorun yaratmaması halinde, özellikle aerobik egzersizler önerilmekte.
  • Su içmeniz çok önemli: Hamilelik konusunda dünyanın neresinde olursanız olun, her uzmanın ortak olarak dikkat çektiği konu su tüketimi. Günlük olarak 3 litre civarında su içmeniz tavsiye ediliyor. Su, hem vücudunuz hem de hamilelik kilolarınız için oldukça önemli.
  • Hamilelik öncesinde ideal kilonuzda olduğunuza emin olun: West Hills Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalara göre, hamilelik öncesinde ideal kilosunda olan anne adayları, hamilelik sırasında daha az kilo almakta ve bu kilolardan daha kolay kurtulmakta. Bu nedenle, gebe kalmadan önce ideal kilonuzda olmaya çalışmalısınız.

Hamilelik, anne adayları için özellikle stresli bir dönem olabilir. Bu dönemde doğal bir süreç sonucu kilo almanız çok normal. Pek çok anne adayı, bu kilolardan dolayı strese ve hatta depresyona bile girebiliyor. Her halinizle güzel olduğunuzu unutmadan, eğer hamilelik kilolarınızı gizlemek ve daha zayıf görünmek istiyorsanız nasıl giyinmeniz gerektiğine dair ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 aylık hamileyim kendimi tutamıyorum ne görsem canım çekiyor..Hamileliğim süresi boyunca yaklaşık 20 kilo aldım..Ne yapacağımı bilemiyorum