1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hamilelik Sonrasında Hangi Besinler Tüketilmeli

Hamilelik Sonrasında Hangi Besinler Tüketilmeli

Hamilelik süreciniz bitti, çocuğunuzu kucağınıza aldınız, peki ya sonrası? Hem emzirme döneminde sağlıklı kalabilmek hem de aynı zamanda kilo vererek hamilelik kaynaklı aldığınız kiloları atmak istiyorsanız, beslenmenize dahil etmeniz gereken bazı mucizevi besinler bulunuyor.

Bu besinlerle hem dengeli beslenip hem de daha kolay kilo verebileceğiniz gibi, bu süreçte hamilelikten gelen kilolarınızı gizlemek istiyorsanız, buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz giyim önerileri oldukça işinize yarayacak!

  • Somon: Somon, özellikle hamilelik sonrasında en sık tüketmeniz gereken gıdalar arasında. İçerisinde bulunan DHA adı verilen yağ, bebeğinizin sinir sisteminin gelişmesinde oldukça önemli. Anne sütü doğal olarak DHA içeriyor olsa da, dışarıdan besin yoluyla takviye alarak bu oranı artırmanız mümkün. Elbette her besinde olduğu gibi, somon tüketiminde de aşırıya kaçmamanız gerekiyor.
  • Süt ürünleri: Hamilelik sürecinden sonra mutlaka süt ürünleri ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor. Yoğurt, peynir, süt gibi gıdalarda bulunan D vitamini, bebeğinizin kas gelişimi için fazlasıyla önemli. Bunu hesaba katarak diyetinizi düzenlemeniz gerekli. Günlük olarak en az 3 bardak süt içmeniz tavsiye edilmekte.
  • Yaban mersini: Emziren kadınların mutlaka yaban mersini tüketmesi tavsiye edilmekte. Bebek için gereken tüm vitaminlere sahip olduğu gibi, aynı zamanda içerdiği sağlıklı dozdaki karbonhidrat ile enerji seviyenizi dengelemenize yardımcı olmakta.
  • Portakal: Bebek emziren kadınlarda C vitaminine olan ihtiyaç çok daha fazla olduğu için, hamilelik sonrasında en sık tüketmeniz gereken besinler arasında portakal da yer almalı. Günlük olarak birkaç portakal tüketmeniz öneriliyor. Eğer portakal bulamıyorsanız, portakal suyu da tüketebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak mutlaka yeteri kadar su içmeyi unutmayın. Hamilelik sonrasında da, hamilelik sırasında yaptığınız gibi dengeli beslenmeli ve her gıdayı ölçülü olarak almalısınız.

Hamilelik sonrasında kilo vermek için hangi besinler tüketilmeli?

 Hamilelik sürecinden sonra emzirmek tek başına günde 500 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Eğer yeteri kadar kalori almazsanız yorgun düşebilir ve zayıflamak yerine sağlığınızdan olabilirsiniz. Bu nedenle, hamilelik sonrasında her şeyden önce mutlaka dengeli beslenmeniz gerekiyor.

Hem bebeğinizin sağlığı hem de kendi vücudunuz için tükettiğiniz besinlerde mutlaka C vitamini olmasına dikkat edin. Buna ek olarak bol bol su tüketin  ve egzersiz yapın.

Hamilelik sonrasında özel olarak kilo vermenizi sağlayan bir besin bulunmaz. Ancak kalori takibi yaparak ve beslenmenize her gıdayı dengeli olarak ekleyerek çok daha rahat kilo vermeniz mümkün.

Hamilelik serüveninden sonra çocuğunuz için bazı hazırlıklar yapmanız gerektiğini unutmayın. Henüz çok masum görünüyor olsa da, birkaç yıl içerisinde evinizi alt üst etme potansiyeline sahip olacak bu minik canavar için evinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Çocuklu evlerde yapılan en büyük 5 dekorasyon hatasını öğrenmek için buraya tıklayabilir ve şimdiden almanız gereken önlemleri okuyabilirsiniz!

Yorum Yap

Yorum Yap