1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir

Hamilelik süreci uyku düzeninizi, hormonlarınızı, hatta özgürlüğünüzü bile değiştiren bir süreç. Her aşaması stres ve meydan okuma dolu olan bu süreçte göreceğiniz bazı fiziksel değişimler arasında karın bölgesinde oluşan çatlaklar ve izler bulunmakta.

Hamilelik sırasında her kadında oluşan bu çatlaklar, çocuk sahibi olmak isteyen her kadının hayatının parçası durumunda. Teknik olarak, karnınızın genişleme hızına derinizin yetişememesi durumunda oluşan çatlaklar, deri altında bulunan elastik fiber dokunun kırılması ile meydana gelir. Genellikle göğüslerde ve bel bölgesinde meydana gelen hamilelik çatlakları, aynı zamanda bacaklarda da görülebiliyor.

Uzmanların ifade ettiğine göre, hamile bir kadının ideal olarak 10 – 15 kilogram arasında kilo alması gerekiyor. Daha fazla kilo alınması durumunda, hem hamilelik çatlaklarının arttığı, hem de bazı durumlarda anne ve bebeğin sağlığının riske girdiği görülmekte.

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir?

Hamilelik çatlakları ne yazık ki her hamile kadının  yaşayacağı bir durum. Her ne kadar gebelik çatlaklarını önlediği söylenen losyon, krem ve çeşitli kürler hakkında sürekli paylaşım yapılsa da, fiziksel olarak bu çatlakların önüne geçmek mümkün değil.

Her ne kadar gebelik sırasında çeşitli çatlaklar sizi bekliyor olsa da, bir takım önlemler alarak, bu çatlakların sayısını ve derinliğini azaltmanız mümkün.

  • Bol miktarda su tüketmelisiniz: Su tüketimi, deri üzerindeki her türlü çatlağa etkili olduğu gibi, gebelik çatlaklarının önlenmesinde de oldukça etkili bir yöntem. Mümkün olduğu kadar çok su tüketerek çatlakları azaltmanız mümkün.
  • Hamilelik sırasında dengeli kilo almanız çok önemli: Hamilelik sırasında alacağınız kiloları kontrol altında tutmanız, gebelik çatlaklarının önüne geçebilmeniz için oldukça önemli. Gebelik sırasında sağlıklı kilo almak için ne yapmanız gerektiğini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.
  • Derinizi nemlendirecek losyonlar ve kremler kullanın: Her ne kadar direk olarak hamilelik çatlaklarını önleyici etkisi bulunmuyor olsa da, çatlakların derinliğini azaltması açısından nemlendirici losyonlar tercih edebilirsiniz.

Gebelik sonrasında vücudunuzda oluşan çatlakları gidermek tam olarak mümkün olmasa bile, dengeli şekilde kilo vermeniz halinde, çatlakların görüntüsünün silikleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede çatlakları tam olarak tedavi edemeseniz bile görsel açıdan daha estetik bir görüntü elde edebilirsiniz. Doğumdan sonra kilo vermek birazcık emek istese de, doğru taktikleri bildiğiniz sürece, hamilelik öncesinden çok daha hızlı şekilde kilo vermeniz mümkün. Bebeğiniz doğduktan sonra beslenmenizde ne gibi değişikler yapabileceğinizi öğrenmek için buraya tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Hamilelik sonrasında vücudumda çok fazla çatlaklar meydana geldi kremler kullandım doktorlara gittim ancak bebeğim dünyaya geleli 3 ay oldu halen çatlaklıklar geçmedi