Göz Sağlığı Mektep Başarısında Kayda Değer

6 Mayıs 2016
6 kez görüntülendi

Göz sağlığı, yaşam kalitesinin yanı sıra okul başarısını da doğrudan etkiliyor Göz sağlığı bozuk öğrencilerin başarısız olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Sebahattin Taşkıran, gözlük kullananlar ilk olarak edinmek üzere her öğrencinin mektep öncesi mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğine aksan yaptı.

Çocuklarda göz kusurlarının ihmal edildiğini gösteren Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Taşkıran, aileleri daha aklıselim olmaya çağırdı. Yeni eğitim öğretim yılına sayılı günler kala Taşkıran, görme kalitesiyle mektep başarısının aracısız ilişkili olduğunu söyledi. Görme ve duyma duyularının tam çalışmaması öğrenmeyi olumsuz etkilediğini vurgulayan Taşkıran, “Başarının yakalanmasında kaliteli görmenin çok büyük payı vardır” dedi.

Ailesinde göz problemi olan ve gözlük kullananlar öncelikle elde etmek üzere her öğrencinin mektep öncesi göz muayenesinden geçirilmesinin önemine uyarı çeken Taşkıran, “Görme problemi yaşayan çocuklar kitap okurken ve derslerde tez yorulurlar. Dikkatleri dağılır. Baş ağrısı yaşayabilirler. Böyle bir şart da çocukta isteksizliğe yol açar.” uyarısında bulundu. Bu durumun aileyi de yanılttığını gösteren Taşkıran, “Aileler çocuğun okumayı sevmediğini düşünebilir. Bu dürüst olabilir lakin manâlı bir kısmında da ya çocuğun işitmesinde bir problem vardır ya da görmede sorunu vardır.” ifadelerini kullandı.

Çocuğun bir gözünün sağlam öteki gözünün problemli olabileceğine de göze çarpan eden Taşkıran, “Fiilen gözden kaçan en önemli problemlerden birisi budur. iki gözüyle birlikte baktığı için öteki gözündeki sağlık durumu sorunu genel bir tetkik yaptırıncaya dek ayrım edilmiyor. O yüzden gözlerin tek tek muayene edilmesi önemli” diye konuştu. Gözlük kullanan öğrenciler ilk olarak elde etmek üzere her öğrencinin okul öncesi mutlaka göz kontrolü yaptırması gerektiğini kaydeden Taşkıran, basit bir yoklama şeklini ise şu şekilde anlattı: “Okulun birincil gününde öğrenciler, oturdukları yerden gözünün birisini kapatıp tahtada öğretmenin yazdıklarını görebiliyor mu bunu deneme etsin. Aynı test iki göz için de uygulansın. İki göz arasında ayrım hissedilirse mutlaka göz hekimine başvurulmalı.”

Göz Sağlığı Okul Başarısında Kayda Değer www.melekhanim.com farkıyla sizlerle.

Göz Sağlığı Mektep Başarısında Kayda Değer Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık